Kitap nasıl okunmalı?

Hocam klasik öykü/hikaye diyelim.8.sınıfa geçtimde seviye lazım olursa.
Hocam LGS'ye gireceksiniz. Düzenli kitap okursanız sadece paragraf sorularında değil, bütün derslerde ciddi faydasını göreceksiniz.
Benim girdiğim dönem çok işime yaramıştı.

Hocam LGS'ye gireceksiniz. Düzenli kitap okursanız sadece paragraf sorularında değil, bütün derslerde ciddi faydasını göreceksiniz.
Benim girdiğim dönem çok işime yaramıştı.
Hocam peki günde kaç saat kitap okumamı öneririsiniz?
Bazı yayınlar Türk klasiklerini orijinal hali ile basıyor. İş bankası sadeleştirerek basıyor mesela. Arkadaşa o kitapları tavsiye ederim. Orijinal hali ile basılan eserler de çok fazla bilinmeyen oluyor. Özellikle de Servetifünün döneminde yazıldıysa. Bu konuda iş bankası klasikleri çok iyi. Dün 14 tane aldım hatta gelmesini bekliyorum :)

Küçükmüşsün normal o zaman. Jules Verne okumanı öneririm. Türk klasiklerini de İş Bankası Yayınları'ndan oku. Yine bilmediğin bir kelime olursa, cümlenin anlamından ne demek olduğunu çıkaramadıysan o anda bak ne demek olduğuna. Kelime haznen gelişsin.

Sadece kitap okurken değil genel olarak kelime kök ve kökenleri hakkında ilgili/meraklı olun. Kelimenin kök/kökenini öğrenmediğiniz sürece o kelimeyi pek de öğrenmiş sayılmazsınız. Kök öğrendiğiniz zaman ise o kelime kökünden türeyen başka kelimelere rastladığınızda kendiliğinden anlamını farkedersiniz.

örnek: Kitap, katip, mektup aynı kökten türeyen kelimeler. Kök arapça ''ketebe fiili = yazmak''
şarap, şurup, maşraba... aynı kökten türeyen bir başka kelime.

'' Cümle içinde kullanabildiğimiz kelime sayısı ile kavrama(öğrenme-değerlendirme) kapasitesi arasında doğru orantı vardır'' gibi bir söz okumuştum yıllar önce.

Bazı yayınlar Türk klasiklerini orijinal hali ile basıyor. İş bankası sadeleştirerek basıyor mesela. Arkadaşa o kitapları tavsiye ederim. Orijinal hali ile basılan eserler de çok fazla bilinmeyen oluyor. Özellikle de Servetifünün döneminde yazıldıysa. Bu konuda iş bankası klasikleri çok iyi. Dün 14 tane aldım hatta gelmesini bekliyorum :)

Küçükmüşsün normal o zaman. Jules Verne okumanı öneririm. Türk klasiklerini de İş Bankası Yayınları'ndan oku. Yine bilmediğin bir kelime olursa, cümlenin anlamından ne demek olduğunu çıkaramadıysan o anda bak ne demek olduğuna. Kelime haznen gelişsin.
Birkaç da kitap önereyim sana:

Eşekli Kütüphaneci
Hayvan Mezarlığı
Çalıkuşu
Sherlock Holmes

Ahmet Mithat ve Hüseyin Rahmi romanları.

Kendini sıkma. Ben 3 senedir düzenli okuyorum. O zaman kendime 30 sayfa hedefi koymuştum. Kısa sürede 50'ye bir arada 70'e çıkarmıştım. 2 senedir falan hep 50 sayfa okuyorum günde. Sende kendini deneyerek kaç sayfanın senin için ideal olduğunu bulabilirsin. 3 senede kitap okumadığım gün sayısı 2 elin parmağını geçmez. İstikrarlı olmak da çok önemli.

Hocam bu tamamen size kalmış. Diğer sorumlulukları ihmal etmeden istediğiniz kadar okuyun.
En azından yatmadan önce 15 dakika kadar okursanız hem alışkanlık olur hem uykunuza faydası olur.

Birkaç da kitap önereyim sana:

Eşekli kütüphaneci.
Hayvan mezarlığı.
Çalıkuşu.
Sherlock Holmes.

Ahmet mithat ve Hüseyin rahmi romanları.

Kendini sıkma. Ben 3 senedir düzenli okuyorum. O zaman kendime 30 sayfa hedefi koymuştum. Kısa sürede 50'ye bir arada 70'e çıkarmıştım. 2 senedir falan hep 50 sayfa okuyorum günde. Sende kendini deneyerek kaç sayfanın senin için ideal olduğunu bulabilirsin. 3 senede kitap okumadığım gün sayısı 2 elin parmağını geçmez. İstikrarlı olmak da çok önemli.

Sherlock Holmes görmüştüm hocam. Ama evde bir sürü kitap var 😀

Hocam bu tamamen size kalmış. Diğer sorumlulukları ihmal etmeden istediğiniz kadar okuyun.
En azından yatmadan önce 15 dakika kadar okursanız hem alışkanlık olur hem uykunuza faydası olur.

Hocam ben de öyle bir plan kurmuştum aklımda. Bence öyle daha mantıklı geldi.

Sadece kitap okurken değil genel olarak kelime kök ve kökenleri hakkında ilgili/meraklı olun. Kelimenin kök/kökenini öğrenmediğiniz sürece o kelimeyi pek de öğrenmiş sayılmazsınız. Kök öğrendiğiniz zaman ise o kelime kökünden türeyen başka kelimelere rastladığınızda kendiliğinden anlamını fark edersiniz.

" Cümle içinde kullanabildiğimiz kelime sayısı ile kavrama(öğrenme-değerlendirme) kapasitesi arasında doğru orantı vardır" gibi bir söz okumuştum yıllar önce.

Türkçe öğretmenimiz bize öyle şeyler demişti.

Sherlock Holmes görmüştüm hocam. Ama evde bir sürü kitap var 😀

Hocam ben de öyle bir plan kurmuştum aklımda. Bence öyle daha mantıklı geldi.

Türkçe öğretmenimiz bize öyle şeyler demişti.
Evde olan kitaplar cart curt kitaplarsa onlara bulaşma. Okumadan soğutur adamı. Ama evinizde olan kitapları da tahmin edebiliyorum. Okunabilir kitaplardır muhtemelen.

Alıp okursun çok farklı bir şey aramana gerek yok. Kitaptan uygun görüp hayatına uyarladığın şeyleri hiçbir zaman unutmazsın ama şimdiden söyleyeyim nasıl okursan oku kitapların %80'ini unutacaksın.

Yeni konular

Geri
Yukarı