"Kitap okumak sıkıcıdır" ön yargısı

• Konuyu başlatan Adsız 1
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 23
  • Görüntüleme 3B
Beğendiğiniz, hoşunuza giden kitapları bulup okumak ile başlayabilirsiniz. İlginizi çekmeyecek bir kitabın sıkıcı olması normaldir. Örnek olarak teknolojiye ilginiz var ise bu alanda kitap araştırması yapıp, başlarsanız bu yargı yıkılacaktır. Okumak zorundayım diye değil, merak ettiğim için okuyacağım kafasına da biraz geçmeniz lazım.

Beğendiğiniz, hoşunuza giden kitapları bulup okumak ile başlayabilirsiniz. İlginizi çekmeyecek bir kitabın sıkıcı olması normaldir. Örnek olarak teknolojiye ilginiz var ise bu alanda kitap araştırması yapıp, başlarsanız bu yargı yıkılacaktır. Okumak zorundayım diye değil, merak ettiğim için okuyacağım kafasına da biraz geçmeniz lazım.
Ben şimdi 14 yaşında lise öğrencisiyim ve okumak zorundayım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kitap okumak özellikle çağımızda bu kadar çok görsel, işitsel öğe olduğu için sıkıcı olması muhtemel. Kitap okurken o yazarına sana yazdığı dönem hakkında birçok şey anlattığını, neler düşündüğünü dinlemek olarak düşünebilirsin. Ayrıca kitap ruha hitap eder; kimi zaman mutlu olursun kimi zaman ise karmaşık duygular içine girersin en güzel tarafı da bu. Ve eğer yavaş okuyorsan sıkılman da oldukça muhtemel.

@Silinen üye Yaşın bir önemi yok.

Doğru veya hoşunuza gideceğiniz kitapları bulduktan sonra günde 15 dakika ile başlarsanız yavaş yavaş alışkanlık kazanabilirsiniz, burada önemli olan her gün yapmanız ve 1 günü bile boş geçmemeniz.

Son düzenleme:
@Silinen üye Yaşın bir önemi yok.

Doğru veya hoşunuza gideceğiniz kitapları bulduktan sonra günde 15 dakika ile başlarsanız yavaş yavaş alışkanlık kazanabilirsiniz, burada önemli olan her gün yapmanız ve 1 günü bile boş geçmemeniz.
Ben daha çok "Windows" işletim sistemi ile ilgilendiğim için Bill Gates'in hayatını okumayı düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kitap, kitap, kitap... Kitap çok güzel bir şey be. O kitabı açıp, burnunu yanaştırdığında hissettiğin koku hiçbir şeyde yok. Sayfaları çevirirken verdiği hissiyata kadar ben kitabı ve kitabın verdiği hissiyatla dokunarak okumayı severim.

Bu sebeple hiç E-Reader tarzı bir şey düşünmedim. Daha pahalıya da gelse kitapları hep fiziksel olarak alırım ve kütüphaneme koyarım. Bir tek telefondan okuduğum İngilizce kitaplar var, onlar ayrı. En büyük servetim kitaplar derler ya, o biçim. Çocuğum olursa hepsini ona saklıyorum. Bu arada çok uçak kitabı var, umarım çocuğu da sıkmayız. Eehhe :)

Öncelikle ilgini çeken bir kitap al ve kendini sıkmadan, boş vakitlerinde oku. Zaten o akıcılığı ve hissiyatı hissettiğinde aklına her zaman o kitap gelecek ve okumak için boş zaman yaratacaksın kendine. Ancak burada önemli olan şey, ilgini çekmesi. İlgini çekmeyen bir kitap okumak sana zulüm gibi gelir ve doğal olarak ön yargı başlatır.

Bu ülke okumayanlardan çok çekti. Okuyun, okutun.

Son düzenleme:
Bana göre sıkıcı değilde, komik olan kitapları okuman yada sıkmadan olay örgüsü olup insanı bıktırmayan kitapları okuma kazancının gelişmesinde büyük rol oynayacaktır. Mesela Aslan Asker Şvayk gayet okurken gülebileceğin farklı farklı hikayeleri olan kitaplardan . Moby Dick ve Jack London Yol kitaplarında ise (bir olay örgüsü işlenip insanı içine çeken cinsten) insanı sıkmadan boğmadan akıcı okuyabileceğiniz kitaplardan. İyi okumalar.

9-10 yaşından beri kitap okuyorum, 26-27 senedir. Bu sürelere yakın başka şeylerde yaptım yapıyorum (film izlemek, oyun oynamak gibi) ve hepsinden dönem dönem sıkılıyorum ama kitap okumaktan hiç sıkılmadım. Zaten bir yerden sonra eski basım kitap koleksiyonluğuna kadar götürdüm işi. Bir kere başlayıp tadını alırsan zaten devamı gelecektir yani :)

Alışık olmadığımız her aktivite sıkıntı verir. Örneğin Moba oyunlarında bilgi yoksa feedlersin feedlersen sıkılırsın. Bu da onun gibi. Oku, sabret alış ve hayatında kullan o aldığın bilgiyi, edebiyatı ki tadına varasın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı