İnsanların teknolojiye ön yargısı

Randower

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Üniversite öğrencisi
Profil Kapağı
1524136703
İnsanların teknolojiye ön yargısı çok canımı sıkmaya başladı. Benim oturduğum yer tüm insanların belli olduğu küçük bir yazlık tatil yapılabilecek denizle iç içe olan bir ilçe. Yazın çok dolu oluyor ki yazın eve girmiyorum zaten. Fakat kışın sabah saat 8 otobüsünde hep aynı insanlar. Her yerde aynı insanlar dolanıyor. Ben de kışın genelde vaktimi bilgisayar başında veya evde geçiriyorum. Çok zamanımın boş olduğunu fark ettiğimde de Fitness'a başladım. Bir de kız arkadaşım var burada oturmuyor. Arada bir otobüse atlayıp onunla vakit geçirmeye gidiyorum fakat genel olarak bilgisayarda beraber konuşuyoruz, yanında da boş geçmesin diye oyunlar oynuyoruz ( Rainbow Six Siege - PUBG - Fortnite ) gibi oyunlar.
Yani kız arkadaşımla vakit geçirmek için de bilgisayar başına vakit geçirmiş oluyorum otomatik olarak. Fakat beni her gören bana saçma yorumlar yapıyor. Yok bilgisayar bağımlısı. Bu senin hastalığın olmuş. Kafanı dışarıya çıkar gerçek hayatı gör gibi saçma sapan yorumlar. Bunu diyen kişiler de hep eskilerini övüyor. Bizim zamanımızda böyleydi. Benim dedem hep çalıştı. Beni de çalıştırdı gibi şeyler. Benim çocuğum ileride çıkacak bir teknolojide fazla zaman geçirse ve eğlense şahsen ben ona bizim zamanımızda bilgisayar vardı diye bir bağımlı ithafında bulunmam. Bir de şey çok iyi "Bilgisayar olmasaydı ne yapacaktın acaba ?" ulan zaten bilgisayar diye bir şey var olmasa doğal olarak böyle bir bilgisayarda vakit geçirme arzum hiç olmayacaktı. Bu yorumları yapan insanlar genelde üniversite okumamış hayatı boyunca çalışmış ve cidden kendine bile yararı olduğunu düşünmediğim tüm gün alkol, sigara kullanıp zamanını boşa geçiren insanlar. Ben en azından alkol, sigara gibi illetlere bulaşmadım. Yaptığım tek şey boş zamanımı bilgisayarda geçirmek ve bu da niyeyse sanki insanlık suçuymuş gibi yüzüme vuruluyor.

Sizin düşünceleriniz neler?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kendi hayatları mükemmel bir amaç uğrunda ilerlediği için(!). Bence onlara, hiçlikten gelen şeylerin neden sadece evren veya evrenler olduğunu sor. Evrenleri bu kadar özel kılan neymiş? Elbette bunun hakkında düşündüklerinden, senin PC oynamanı çok basit bulacaklar.

Dünyaya bir kere geliyorsunuz, keyfinize bakın. Hani tek derdiniz, "1080 Tİ ile 4K'da 60 FPS yakalamak için hangi ayarları kısmam gerek ya?" olsun. Aslında tek o olmasın, sadece bir örnekti.

Bu tarz kişiler için söylenebilecek tek şey, yapacak bir şey yok. Bu arada eski alışkanlıklara karşı değilim. Sadece yeniliğe gösterdikleri bu tepkiler... Ne bileyim, tuhaf.

Bir yayıncının dediği gibi: "Şimdi sakin olun ve barbekü sosunun keyfini çıkartın." Aslında öyle demiyor. Gerçekte nasıl dediğini elbette buraya yazamam. Hadi kaçtım.

Kendi hayatları mükemmel bir amaç uğrunda ilerlediği için(!). Bence onlara, hiçlikten gelen şeylerin neden sadece evren veya evrenler olduğunu sor. Evrenleri bu kadar özel kılan neymiş? Elbette bunun hakkında düşündüklerinden, senin PC oynamanı çok basit bulacaklar.

Dünyaya bir kere geliyorsunuz, keyfinize bakın. Hani tek derdiniz, "1080 Tİ ile 4K'da 60 FPS yakalamak için hangi ayarları kısmam gerek ya?" olsun. Aslında tek o olmasın, sadece bir örnekti.

Bu tarz kişiler için söylenebilecek tek şey, yapacak bir şey yok. Bu arada eski alışkanlıklara karşı değilim. Sadece yeniliğe gösterdikleri bu tepkiler... Ne bileyim, tuhaf.

Bir yayıncının dediği gibi: "Şimdi sakin olun ve barbekü sosunun keyfini çıkartın." Aslında öyle demiyor. Gerçekte nasıl dediğini elbette buraya yazamam. Hadi kaçtım.
Tabi ki ben de eskilere karşı değilim fakat yeni çağa gösterdikleri tepki çok sinirime gidiyor.

Ben Y Nesli çocuğuyum. Dijital çağ insanıyım ben, elbette ki teknoloji ile haşır neşir olacağım. Teknolojiye ön yargılı bakanların ellerinde tuttukları baston dahi bir teknoloji harikasıdır ama onlar farkında değiller bunun.

Ön yargılı davransa da her zaman teknolojiye maruz kalacaktır her insan. Kardeşim, senin ataların o tekerleği bulmasaydı hala at üstünde kıçın ağrır bir vaziyette günlerce yol alacaktın, gelmiş bana hala ''teknolojiye ön yargılıyım'' diyorsun. O ön yargını alıp burayı terk et lütfen. Devir değişti, artık düşüncelerimizi duman ile birbirimize aktarmıyoruz, birkaç tuşa basarak yahut ekranlara dokunarak dünyanın her tarafındaki insanlara fikirlerimiz aktarabiliyoruz.

Bir cümle ''bizim zamanımızda...'' diye başlıyor ise elbette dinleyin, eskiler anlatmayı bilir, dinlemesi keyiflidir. Sonuçta hayati tecrübeleri var o insanların.

Ben dijital çağda doğmuş isem, sen de taş devrinde doğmuş isen bunun suçu kimindir söylesene bir kez? Dedelerimiz mi?

Not: Ailem bana da bilgisayar bağımlısı diyor. Ulan hava güzel olsa ben ne diye evde durayım. Dışarıya çıkarım, gezer tozarım. Gerçi hava sıcaklığı 5 derece de olsa dışarı çıkan biriyim.

Bütün insanlardan ziyade yaşanılan coğrafyadan ötürü Türk insanı diyebiliriz. Yeniliklere karşı çıkmak, eskiye dönmek istemek, nevrotik nostalji kodlarımızda var. Haliyle tamamen mantıksız olsa da teknoloji, özellikle de bilgisayar ve internet orta yaşlılardan itibaren çok garipseniyor. Ama bunlar doğal ve kafaya takılmaması gereken şeyler.

İsmael'in dediği gibi kuşak farkları en büyük etken. Daha Z kuşağının yetişkinlik dönemi gelmedi. Teknoloji/internet çağının sonraki aşaması olacak.
The Generation Guide - Millennials, Gen X, Y, Z and Baby Boomers

Bizim sınıf aynen böyle ben bilgisayardan konu açınca "Ya malmısın bilgisayar nedir"gibi cümlelerle karşılaşıyorum ama kendilerinin tek yaptıkları nargile,sigara içip story atmaları hepsi değil tabi ama sınıfta Pc oynayan toplam 2 kişi var biri ben diğeri arkadaşım hiç takma öylelerini rahat ol
"Taam taam hehe"de geç :D

Bizim sınıf aynen böyle ben bilgisayardan konu açınca "Ya malmısın bilgisayar nedir"gibi cümlelerle karşılaşıyorum ama kendilerinin tek yaptıkları nargile,sigara içip story atmaları hepsi değil tabi ama sınıfta Pc oynayan toplam 2 kişi var biri ben diğeri arkadaşım hiç takma öylelerini rahat ol
Konu ailen olunca "taam taam he he" denilmiyor malesef. Ayda en az 3 defa babam ile kavga ediyorum bu konu yüzünden :D

Bizim sınıfı geçiyorum , okuldaki tek yazılımcı benim. Geçen sene okul için geliştirdiğim programlar çok ciddi meblalara satılabilirken okul yönetimi bana "Yaptığın bir şey yok sadece bilgisayar başında oturuyorsun" cümlesini kurduktan sonra ben yaptığım bütün yayın akış programlarını takip programlarını geri çektim. Ben kalkıp 4.000₺ civarında satışı bulunan servisi okul için ücretsiz yazayım o adamlar bana bunu desin. :)

Bizim sınıfı geçiyorum , okuldaki tek yazılımcı benim. Geçen sene okul için geliştirdiğim programlar çok ciddi meblalara satılabilirken okul yönetimi bana "Yaptığın bir şey yok sadece bilgisayar başında oturuyorsun" cümlesini kurduktan sonra ben yaptığım bütün yayın akış programlarını takip programlarını geri çektim. Ben kalkıp 4.000₺ civarında satışı bulunan servisi okul için ücretsiz yazayım o adamlar bana bunu desin. :)
Ulkemizde yetenek yada çabaya saygı yok zaten senin fikrin yada bi başkasinin fikrini dinleselerdi üretimimiz olurdu tüketici bir ülke olmazdık gelişirdik ama bizim ülkemizde yetenek 2 tane kitapçikla belirleniyor maalesef
Konu ailen olunca "taam taam he he" denilmiyor malesef. Ayda en az 3 defa babam ile kavga ediyorum bu konu yüzünden :D
Bunun sebebi senmisin yani fazlamı uğraşiyorsun yoksa ailen gereksiz olarak her gördüğünde mi sana çatiyor?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı