"Kitap okumak sıkıcıdır" ön yargısı

• Konuyu başlatan Adsız 1
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 23
  • Görüntüleme 3B
Kitap okumak güzeldir. Şu an Witcher serisinin kitaplarını okuyorum. O olayları zihinde canlandırmak mükemmel bir his. Oyunu oynadığım andan daha mutlu hissettim.

Kitap okuyanlara bunlar nasıl okuyor sıkılmıyor mu diyordum. Sonra bir tane kitap aldım açtım bakayım nedir ne değildir diye, polisiye romanı okuyorum diğer sayfaya geçiyorum sonra diğer sayfaya ve bir bakmışım okuyorum ve sinemadan daha çok merak uyandırıcı olduğunu fark ettim ve kafamda hayal etme yeteneğini tekrar kazandım. Sonra başka bir biyografi benzeri bir kitap aldım sıkıldım bıraktım o günde sonra kitap okumadım. Asıl mesele ilgini çekecek olan yazarı ve dili kaliteli bir kitap bulmak.

Ben şimdi 14 yaşında lise öğrencisiyim ve okumak zorundayım.
Yoo, okumak zorunda değilsin. Şu anda ben iddia ediyorum ülkenin %90'ından fazlası -okul kitaplarını saymazsak- hayatında hiç kitap okumamıştır. Yaşıyorlar teorik olarak ama zihinsel olarak çok kayıpları oluyor, basit olarak cahil kalıyorlar diyelim. Liseye veya üniversiteye geçiş sınavlarında bile kitap okumadan insanlar derece yapıyorlar rahatlıkla.

Niye kendini böyle şartlandırıyorsun onu anlamadım. Zorunda olduğun için değil de sevdiğin için okursan sıkılmazsın. Hiç mi ilgilendiğin bir konu ya da düşünce yok? Kitap okumak sıkıcıdır diye bir genelleme yapmaktansa sevmediğim kitapları okumak sıkıcıdır algısını zihninde oluşturabilirsin.

Kitap okumanın yeri ayrıdır elbette ama yine de yapamıyorsan alternatif üretmelisin. İnternetten sevdiğin konularla ilgili makale oku ya da ne biliyim işte bazı siteler bir filmdeki tüm sözleri sırasıyla yazıyor, onları oku. Yap bir şeyler. :D

İçinden gelmiyorsa da okuma, zorla okursan daha da soğursun zaten.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı