Kitap okumaya yeni başlayacak birisi hangi kitap ile başlamalı?

Eki Görüntüle 2053404

@Eray T @Aras the Great @steelumut @Adrastos @RPM @Esperoja @Famronty @Juppiter @demircay

Hepinizi kitap önerileri yaptığınız için etiketledim. Rahatsız ettiysem kusura bakmayın.

Hiç kitap okuma alışkanlığım yok. Öyle birden bir dürtü ile kitap okuma isteği uyandı.
Ve kitap almak istedim bunun için de konu açtım ve önerilen kitaplar arasından bunları aldım.
(Etiketlediğim isimler arasında önerileri yapanlar da var tekrar teşekkür ederim. ❤️)

Görselde ki kitapları aldım ve hepsi elimde şu an.
Dediğim gibi hiç kitap okuma alışkanlığım yok.
Hangisiyle başlamamı ve hangisiyle devam etmemi önerirsiniz?
Tavsiyelerinizi de ihmal etmeyin.
Siz ilk kitap okumaya başladığınızda kaç sayfa da bir ara veriyordunuz vs. Ne soracağımı bile bilmiyorum.
Kendimi ifade edebildiğimi düşünüyorum.
İlk önce bu kitapları okuyarak başla, sonrasında hangi türleri sevdiğini fark edip o türlere yöneleceğini düşünüyorum. Başlangıç için hafif olacak, seni zorlamayacak, anlatımı ağır olmayan kitaplarla başlamanda tavsiyem.

• Küçük Prens
  • Şeker Portakalı
  • Güneşi Uyandıralım
  • Simyacı
  • İçimizdeki Şeytan
  • Uçurtma Avcısı
  • Martin Eden
  • Siyasetnâme (Nizamülmülk)
  • Hobbit
  • Yüzüklerin Efendisi
  • İslam Coğrafyacılarına Göre Türkler ve Türk Ülkeleri

Bence sevdiğin kitapları oku, kitap önerileri bazen kötü olabiliyor. Kitap okumak bireyseldir. Bir kitabevine git oradaki kitapları incele, kapaklarına dokun, sayfalarını karıştır, arka kapaklarını oku. Bu şekilde bir gün hayatının kitabını bulacaksın, o süreden sonra zaten alışkanlığa dönüşüyor keyif alıyorsun.
Hiç kitap okumamış birisine sevdiğin kitapları oku demek ne kadar doğru?
Ben sadece bir dürtü ile bir hevesle aldım.
Ve belki de ilk denememde sevmeyecek ve hepsini bi kenara atacağım.

İlk deneyimim kötü olmasın diye burada tavsiye istiyorum.
Yazdıklarınız saçma ve anlaşılmaz geliyor bana.

Belki sizler kitaplarla yakın olduğunuz için size absürt gelmemiş olabilir.
Mesajı beğenenler olmuş. Bana çok uzak bir mesaj yazmışsınız.

Jules Verne' nin tüm kitaplarını okumuştum çok sürükleyici eserleri var. Sürekli yoğun bir aksiyon ve macera var eserlerinde, insan hararetli hararetli okuyor.
Dan Brown'un Da Vinci Şifresi kitabını okumadıysan bu kitapda çok aksiyonlu güzel bir kitap hatta okuduğum en etkileyici kitap desem yalan olmaz.

Son düzenleme:
1702637947693.png

Arkadaşlar konu başlığını ben böyle oluşturmuştum.

Kitap önerisi istemiyorum.
Önüne gelen kitap öneriyor ben bu saçmalığı istemiyorum.

Şu an bile soğudum.
Belki de hiçbirini okumam zaten kenarda duruyorlar.

Moderatör'e de teşekkür ederim. Kafasına göre başlığı değiştirip mahvettiği için.

Yahu hiç kitap okumamışım çıkıp sevdiğin kitaplarla başla diyorsunuz.
Bana çok absürt geldi kitapları balkondan aşağı atasım geldi.

Kitap okudukça zaten ne tarafa yöneleceğimi kendim belirleyeceğim de başlangıç için tavsiye isteyen birisine kitap okuyan kitle olarak attığınız mesajların %90'ını hiç beğenmedim sanırım hiç okumasam daha iyi olacak!
Kitap okuyanlar olarak empati yapamıyorsunuz diye düşünüyorum.
Ne diyeceğimi de bilemiyorum şu an.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hepsini bir gecede okuyabilirsiniz, satranç ile başlayın.

Kitap önerisi istemiyorum.
Önüne gelen kitap öneriyor ben bu saçmalığı istemiyorum.

Aldığın kitaplar güzel olsa önce hangisiyle başlaman hakkında tavsiye verirdik:)

Hevesiniz kırılmasın kötü kitap değiller hepsi okunur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Beyaz dişi bile kısaltılmış almışsınız 1 saatte bitter aynı şekilde diğerleri de, 1 gecede biter hepsi.
Onları okuduktan sonra yazımı anlatımı akıcı içine çekecek kitaplar alırsınız.
Belki felsefeye yönelirsiniz belki Rus edebiyatı.
Önerilerimi yaptım zaten.

Eki Görüntüle 2053404

@Eray T @Aras the Great @steelumut @Adrastos @RPM @Esperoja @Famronty @Juppiter @demircay

Hepinizi kitap önerileri yaptığınız için etiketledim. Rahatsız ettiysem kusura bakmayın.

Hiç kitap okuma alışkanlığım yok. Öyle birden bir dürtü ile kitap okuma isteği uyandı.
Ve kitap almak istedim bunun için de konu açtım ve önerilen kitaplar arasından bunları aldım.
(Etiketlediğim isimler arasında önerileri yapanlar da var tekrar teşekkür ederim. ❤️)

Görseldeki kitapları aldım ve hepsi elimde şu an.
Dediğim gibi hiç kitap okuma alışkanlığım yok.
Hangisiyle başlamamı ve hangisiyle devam etmemi önerirsiniz?
Tavsiyelerinizi de ihmal etmeyin.
Siz ilk kitap okumaya başladığınızda kaç sayfa da bir ara veriyordunuz vs. ne soracağımı bile bilmiyorum.
Kendimi ifade edebildiğimi düşünüyorum.
Görseldekilerin 3 tanesi çocuklar için kısaltılmış klasikler. Dili çok basit. Geriye kalan 4'ü de modern klasik. Görseldeki kitaplar üzerinden konuşacak olursam, tüm kitaplar gerçekten başarılı. Fakat ben sizin ne tür drama sevdiğinizi bilmiyorum bu sebeple konusunu beğendiğiniz herhangi birinden başlamanız sizin adınıza daha iyi olacaktır. Bu aşamada biraz deneme yanılma yapmanız gerekebilir. Benim de gerçekten sevdiğim tarz kitapları bulabilmem çok uzun zaman aldı.

Şunu da unutmanızı istemiyorum. İllaki klasik ya da roman gibi kitaplar okumak zorunda değilsiniz. Belki şiir seviyorsunuz, belki çizgi roman/manga seviyorsunuzdur. Dediğim gibi bu biraz zaman alabilir.

Bir kitaba başladığınızda sıkılsanız bile mümkünse 20-30 sayfa okumaya çalışın. Başları oldukça sıkıcı olan ama kitabı bitirdiğimde "iyi ki okumuşum" dediğim çok kitap oldu.

Kitaba ara verirken kaç sayfa okuduğuna çok takılmasan bence daha iyi olur. Okuyabildiğin kadar oku, ondan sonra istediğin kadar ara ver ve tekrar başla. Zaten bir süre sonra beğendiğin kitapları keşfedince sürekli okumak isteyeceksin.

Kendini kitap okumak için çok sıkma, fakat yine de kendine küçük hedefler koyarsan daha bu süreci daha heyecanlı yaşayabilirsin. Örneğin günlük en az 10 sayfa gibi. Ben ilk başladığımda böyle yapmıştım. Tabii hedefe ulaştığım için kendimi ödüllendirmeyi de unutmadım. :)

Kitap satın alırken hangi yayından aldığına da dikkat et. Çeviri kitaplar için önemli bir rol oynuyor. Klasik kitaplarda genellikle Can, İş Bankası, Yapıkredi ve İthaki yayınlarını tavsiye ediyorum.

Mesajını geç gördüğüm için üzgünüm, umarım yardımcı olabilmişimdir. Aklına herhangi bir şey takılırsa etiketleyip sorabilirsin.

Yeni okurlara tavsiye ettiğim birkaç kitabı bırakıp mesajımı sonlandırıyorum.

1) Simyacı (Paulo Coelho) Can Yayınları.
2) Hayvan Çiftliği (George Orwell) Can Yayınları.
3) Dönüşüm (Franz Kafka) İş Bankası Yayınları.
4) Genç Werther’in Acıları (Goethe) İş Bankası Yayınları.
5) Martin Eden (Jack London) İş Bankası Yayınları.
6) Kadınlar Ülkesi (Charlotte Perkins Gilman) İthaki Yayınları.
7) Sefiller (Victor Hugo) İş Bankası Yayınları.
8) İnce Memed -4 cilt'ten oluşur.- (Yaşar Kemal) Yapıkredi Yayınları.
9) Hayvanlardan Tanrılara Sapiens: İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi (Yuval Noah Harari) Kolektif Kitap.
10) Palto (Nikolay Gogol) Can Yayınları

Geri
Yukarı