Kitap okumayı nasıl severim?

Olga666

Kilopat
Merhaba arkadaşlar, ben çok az kitap okuyan biriyim. Kendi sevdiğim kitapları alıyorum, okumak için sabırsızlanıyorum, fakat nedense hiç adım atıp okumuyorum. Bu neden kaynaklanır, nasıl çözeceğim?

Merhaba arkadaşlar, ben çok az kitap okuyan biriyim. Kendi sevdiğim kitapları alıyorum, okumak için sabırsızlanıyorum, fakat nedense hiç adım atıp okumuyorum. Bu neden kaynaklanır, nasıl çözeceğim?

Aynı sorun bende de var, Harry Potter filmlerini sevdiğim için ilk kitabı aldım 10 sayfa okuyup bıraktım.

Bir fikre ilgin var ise onunla ilgili kitaplar oku.

İlgi duyduğunuz konudaki kitapları bulmak için zamana ve/veya bütçeye ihtiyaç olabiliyor. Bazı bünyeler tek seferde nokta atışı yakalayıp alışkanlığı edinebilirken, bazı bünyelerde bu biraz geç gerçekleşebiliyor. Çeşitli türleri denemek çözüm olabilir.

Bu arada her insan okumayı sevmek zorundadır diye bir kural yok :) Olmuyorsa ve keyif alınamıyorsa hiç bir şekilde, zorlamamak daha iyi. Neticede keyifle yapıldığı zaman lezzetli hale gelen bir olay.

Hocam kitapların ilk sayfaları nedense biraz sıkıcı olur. Yarıda bırakıp köşeye atma, okumaya devam et. İlerledikçe devam ettirmek istersin. Konuya hakim olduğun zaman okuması zevkli gelir. Bir de kendini şartlandırma, canın ne zaman istiyorsa o zaman oku. Sıkıldığın zaman bırak. Ama çok uzun süre okumamazlık etme. Bu sefer de konuyu unutursun, ileriki sayfaların hiçbir anlamı kalmaz.

İlk başta roman oku, direk ağır kitap okursan okuyamazsın. Beni kitap aşkına başlatan roman "Kürk Mantolu Madonna" ve "Dokuzuncu Hariciye Koğuşu" bu ikisi mükemmeldir. Okuyun, okutturun.

Sosyal medyayı kullanamadığı yerlerde oku örnek olarak okul ve sevdiğin türleri ara mesela tarih seviyorsan tarih kitapları veya çizgi romanlar gibi illa her kitapın ana abur şey katmasina gerek yok.

Kitap okumayı keyifli hale getirecek öncelikle bir ruh hali, sonra zaman, sonra da mentalite lazım. Çoğumuz hızlı tüketime çok alıştığımız için maalesef gereken sakin ruh haline giremiyoruz bir türlü. Kitap okumaya çok hevesli ama bir türlü yapamayan biriyim ben de. Zaman bize bunu getiriyor maalesef, hızlı yaşam. Ve böyle rutini olan, zaman isteyen aktiviteler bizi yoruyor, sıkıyor.

Ben şahsen ileri yaşlarımı bekliyorum. Hayat telaşımın azaldığı, zamanın hızlı geçmesi gerekmediği olgunluk yaşlarımı. Belki o zaman iyi bir okur olabilirim. :)

Geri
Yukarı