Klasik gitar ve Akustik gitar farkı

Yeterli tecrübeye ve birikime ulaştığınızda geri döner yazdıklarınızı okursunuz o zaman anlarsınız... Bu sürede çalışmaya devam.

Temel fark tellerde. Klasik gitarın teli naylondur, akustik gitarın teli çeliktir. Klasik gitar daha yumuşak, telleri gergin değil, bare basmak daha kolaydır. Akustik gitarın teli daha gergin, telleri daha serttir. Akustikte daha fazla güç uygulamanız gerekir. Ses olarak da bayağı fark vardır.

Hocam öncelikle konunun üstünden çok geçmiş ama bilgi hatalı demenizi anlayamadım. Alıntı yaptığınız yerde ilk olarak "klasik veya akustik gitar almanızın başlangıç için bir önemi yoktur." ikinci olarak ise "klasik gitarda naylon tel, akustik gitarda ise çelik tel kullanılıyor" yazıyor. Sizin dediğinize göre bu olayların yanlış olması gerekiyor. Çalım konusuna yazımın içinde girmemiştim çünkü.

İşin diğer tarafına gelirsek her enstrüman ile her şarkı türünü çalmakta mümkündür kimse sizi X enstrümanı ile y şarkısını çalıyorsunuz diye yargılama gibi bir lüksü bence bulunmamaktadır (istisnalar tabii vardır ama bunlarda elbet bir yere kadar giderilebiliyor.). Aynı tadı verir mi diye sorarsanız hayır vermez. Ama bağlama ile metalica çalanlar bile olduğunu görüyoruz.

Başka enstrümanlar üzerinden bakarsak;

Sib klarnet ile çoğu insan size Türk müziğine uymaz sol klarnet alın diyecek (koma vermek daha kolay olduğundan) ama sib klarnet ile Türk müziği çalan da var. Zevk konusu farklı yapamama konusu çok farklıdır. Bknz: Göksun Çavdar.

Buna bakılırsa flemenkoyu akustik gitarda çalamazsınız diyorsunuz -ki uzun süre olmasa da bir yere kadar çalınabilir- bunun için klasik gitar yerine flamenko gitar almanız daha da mantıklı olacak, bu esnada bu tür için üretilmiş telleri almakta extra avantaj sağlayacak. Klasik gitarı pena ile çalmanızda sarımlı teller soyulsa bile zaten telleri değiştirmeniz gerekecek, pek bir farkı olmayacak 2-3 pena darbesinde teller soyulmaya başlamaz (en azından ben beceremedim).

Önemli olan bu işe başlamak daha sonra kendi zevklerine göre ilerleme kaydeder hoşuna gidenlere bakmaya başlar. Bilgim hatalı değil eksik olabilir keza herhangi bir şekilde çalım konusunda bilgi vermedim. Sadece gitarların fiziksel özelliklerinden bahsettim.

Ekstra olarak şu videolara da göz atabilirsiniz. Esenlikler dilerim.

Akustik Gitar ile Flamenko Çalımı
Akustik Gitar ile Flamenko Çalımı
Nurkan Hocanın Akustik Gitar İle Klasik Müzik Eseri

Efendim benim yanlış dediğim kısmı tamamı değil klasikte pena kullanılmaz akustikte ise klasik çalınmaz kısmı yanlış anlaşılmış biraz afedersiniz.

İlk postta zaten bunlara değinmedim sadece arada temel olarak tel farkı var dedim ben. Pena kullanılmaz, onunla o çalınmaz falan gibi konulara hiç girmedim.

Ben yanlışlıkla başkasının mesajını görmüş olabilirim eğer yanlış söylemişsem özürdilerim.

İlk postta zaten bunlara değinmedim sadece arada temel olarak tel farkı var dedim ben. Pena kullanılmaz, onunla o çalınmaz falan gibi konulara hiç girmedim.

Benim hatam.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı