Klasik gitarda bare nasıl basılır?

Remous

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. Arkadaşlar ben daha gitara başlayalı bir ay oldu. Şu anda iki tane şarkı çalıyorum ve bir tane şarkının iki türlü şeklini de çalıyorum. Yani deneyimim var. Öğretmen bare konusuna gireceğini söyledi ben de çalışmaya başladım. Ancak doğru basıp basmadığım dan emin değilim. Perdenin iç kısmına mı basacağım yoksa perdenin tam üstüne mi basacağım? Anlaşılmadıysa fotoğraf ile göstereyim.

Bu mu?

P_20160201_220032_1_NT_p.jpg

Yoksa bu mu?

P_20160201_220703_NT.jpg

Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler. :)

Çok teşekkür ederim bu Akif bey. Bazı yerlerde ben perdenin tam üstüne basılıyor olarak gördüm de. Örneğin aşağıdaki link de adam tam perdenin üstüne basıyor. Bu arada doğru basıyorum ama pek güzel bir sesi yok gibi acaba gitarda mı sorun var? Zaten kedisinden çok beklentim yok 110 TL lik bir şey. Bu arada gitar Campbell üstünde yazdığına göre modeli 55 oluyor. @Akif

Gitarda bare nasıl basılır?

Ortasına, güçlü bir şekilde basman lazım, tam ayarlayamazsan ses bozuk çıkacaktır. Bu 1 günde öğrenilecek bir şey değil. Zor ve yaptığında başarı hissi veren bir şey... Çalışma yap bol bol, öğretmenin gösterdikten sonra, zaten gerisi gelir.

Tabii ki ortasına, perdenin yanına basarsan çok zorlanırsın ayrıca güç gerekir, o gücü veremezsen ses bozuk çıkar. Bir de işaret parmağını hafif yan tut, daha güçlü bastırabilirsin. Ve olmazsa sakın üzülme, ben çok zor alıştım elim bir hafta morarmış kalmıştı. Bir süre sonra alışıyorsun ve yapabildiğine çok seviniyorsun ayrıca çok zevkli :D

İşin garibi bir ilham geldi hemen yapmaya başladım. Bu işte bir terslik var. :D
Bence çok zor değil geçişlerde zorlanıyorum onun dışında bir sorun yok. Bu arada üstte attığım videodaki adam yanlış basıyordu o zaman.

Herhangi bir yanlışlık göremedim ben, elinin ayarına bağlı ve tellere ne kadar güç uygulayabildiğine bağlı olan bir şey. Ben genelde tam orta değil de hafif sağ tarafına doğru olmasını tercih ediyorum, diğer parmakların daha rahat hareket edebilmesi için.

Parmağımın rengi kahve rengi gibi bir şey olmuş tellerden midir nedir artık. :D
Geçiş yapınca ses güzel oluyor çok teşekkürler. Ancak ses beni pek tatmin etmedi. Aşağıdaki adam ne güzel çalıyor baksanıza. :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Gitarın iyi olmasının bir etkeni olur mu acaba?

Konu güncel bu arada mesajlarınızı bekliyorum.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı