Klavyede S ve D tuşları aynı anda basılmıyor

Alpha_Met

Centipat
Daha fazla  
Klavyemde aynı anda S ve D tuşlarına basamıyorum. Önceden böyle bir sıkıntı yoktu yeni oldu sebebi ne olabilir? Ayrı ayrı çalışıyor tuşlar.

Klavyenizin nasıl bir klavye olduğunu bilmiyorum fakat eğer güzel bir markanın oyuncu klavyesi veya güzel bir markanın güzel bir iş klavyesi falan değilse; ucuz klavyelerde, ucuz veya eski dizüstü bilgisayarlarda daha çok görülmek üzere bu problem "ghosting" problemidir. Türkçeye hayaletlenme olarak çevirebiliriz. Pek çok tuşa birden basmak istediğinizde hepsini algılamaz. Önceden yoktu demişsiniz ama tahminimce bu problem git gide başka tuşlarda da oluşabilir ve hayaletlenme için gereken tuş basım miktarı da azalabilir. Yani demek istediğim şey eskiden dört tuşa sorunsuz aynı anda basarken sonradan iki tuşta bile hayaletlenme olabilir.

Klavyenizin nasıl bir klavye olduğunu bilmiyorum fakat eğer güzel bir markanın oyuncu klavyesi veya güzel bir markanın güzel bir iş klavyesi falan değilse; ucuz klavyelerde, ucuz veya eski dizüstü bilgisayarlarda daha çok görülmek üzere bu problem "ghosting" proble midir? Türkçeye hayaletlenme olarak çevirebiliriz. Pek çok tuşa birden basmak istediğinizde hepsini algılamaz. Önceden yoktu demişsiniz ama tahminimce bu problem gitgide başka tuşlarda da oluşabilir ve hayaletlenme için gereken tuş basım miktarı da azalabilir. Yani demek istediğim şey eskiden dört tuşa sorunsuz aynı anda basarken sonradan iki tuşta bile hayaletlenme olabilir.

Çözümü var mıdır?Daha 2 ay oldu alalı laptopu Victus marka bu sorun oluşmadan önce Windows 11 22H2 güncellemesini yaptırmıştım ve BIOS güncellerken de hata vermişti 2 kere deneyip sonra güncellenmişti ondan da olabilir mi?

BIOS güncellemesiyle olmuş olabilir mi bilmiyorum. Ve aslında özellikle S ve D tuşlarında olmaması lazım. Çünkü bilgisayarınız kötü değil. Herhangi bir sıvı döküldü mü acaba klavyeye? Tekrar format deneyebilirsiniz hocam. Ama belki de 22H2 sebebiyle de olabilir. Henüz sürümün problemlerini bilmiyoruz. Veya donanımsal da olabilir. Klavyenin değişmesi de gerekebilir. Bir şey söylemek kolay değil pek.

BIOS güncellemesiyle olmuş olabilir mi bilmiyorum. Ve aslında özellikle S ve D tuşlarında olmaması lazım. Çünkü bilgisayarınız kötü değil. Herhangi bir sıvı döküldü mü acaba klavyeye? Tekrar format deneyebilirsiniz hocam. Ama belki de 22H2 sebebiyle de olabilir. Henüz sürümün problemlerini bilmiyoruz. Veya donanımsal da olabilir. Klavyenin değişmesi de gerekebilir. Bir şey söylemek kolay değil pek.

Benim klavyede ses kapattığım zaman tuşun üstü kırmızı yanardı 22H2 de bu gitti bir önceki sürümde bunu yapmıyordu ben önceki sürüme geçirdim fakat hala devam ediyordu bu S ve D aynı anda basınca çalışmaması ve bu iki tuş mesela öbür tuşlarda yok tek tek çalışıyor bu arada.

Biraz geç biliyorum ama ben HP'nin müşteri hizmetleri ile iletişime geçtim aslinda çok basitmiş bana söyle dediler:"bilgisayar kapatılır. Açma kapama tuşuna basıldıktan hemen sonra ESC tuşuna birkaç defa basıp çekilir. Açılan ekranda F10 seçeneği seçilir.
Açılan menüden "System Configuration" seçeneği üzerine gelinir. Ekrandaki seçeneklerden "Action key" yazan bölümü enterlanarak "Disable/Enable " olarak seçenek değiştirilir.
F10 tuşuna basılır "yes" seçeneği ile ayarlar kaydedilir." yaptim çözüldü bu kadar yazılımsal bir hataymış.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı