Klavyede "Sol CTRL" ve "F" tuşlarının çalışmaması

eduP3

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GTX 1650 Super, Ryzen 5 3600, Gigabyte b450m S2H, 8x2 XPG Ram.
Meslek
Öğrenci
Öncelikle merhabalar, hemen konuya girmek istiyorum. Öncelerde hiç karşılaşmadığım bir sorun yaşıyorum şu an. Klavyemin "CTRL" ve "F" tuşları genelde çalışmıyor. Nadiren bir süreliğine de olsa çalıştığı oluyor ama çok uzun sürmüyor. En başta bu sorunun yazılımsal bir sorun olduğunu düşündüm. Bu konuyu internette de çok aradım ama bir türlü aradığım çözümü bulamadım. En son çare bilgisayara format attım. Ne yazık ki format da bir işe yaramadı. Klavyeyi başka birgisayarlarda da denedim. Klavye gayet normal çalışıyordu ama kendi bilgisayarıma gelince aynı sorun hala devam ediyordu. Bazı forumlarda sorunun anakartta olabileceğinden bahsetmişler. Fakat yine kimse çözümü bulamamış. Eğer bu yazıyı okuyup da çözümü bilen birileri varsa lütfen bana iletsinler. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Klavyenizi başka bir PC'de test ettiğinize ve çalıştığına göre, sorun yazılımsal olsa gerek. Klavyenizin marka/modeli nedir acaba?

Bir de hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz?

Son olarak şu aşağıdaki yöntem işinize yaradı mı?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Klavyenizi başka bir PC'de test ettiğinize ve çalıştığına göre, sorun yazılımsal olsa gerek. Klavyenizin marka/modeli nedir acaba?

Bir de hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz?

Son olarak şu aşağıdaki yöntem işinize yaradı mı?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kafa yorup cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
Sorularınızın cevaplamaya gelince, klavyemin markası Rampage Kb-r8. Kullandığım işletim sistemi Windows 7 Ultimate. Son olarak önerdiğiniz videodaki işlemleri yaparken klavyeler sekmesinde videoda yalnızca bir sürücü var. Fakat ben yaparken altı tane HID Klavye Aygıtı adında sürücü olduğunu düşündüğüm şeyler var. Bu yüzden çözümü denemeden önce bir sormak istedim hepsini mi kaldırmalıyım? Bu arada en başta da belirttiğim gibi bu sorunu çözmek için bilgisayarıma format atmama rağmen sorun çözülmedi.

Tam şu an Ctrl ve F tuşları çalışıyor. Dediğim gibi sürekli gidip geliyor.

Sorunun kaynağını zaten bulduk. Sorun Everest kullanman. :rolleyes:

Mümkün olan en kısa sürede o klavyeyi değiştir bence.

Windows 7'de otomatik olarak sürücüyü bulur mu orasını bilemem dostum... O yüzden kaldırırsan sıkıntı da yaşatabilir şimdi. Uzun zaman oldu Windows 7 kullanmayalı. :)

Tavsiyem mümkün olan en kısa sürede Windows 10'a geçmen. Daha güncel ve otomatik sürücüleri bulan bir sistemdir. (y)

Sorunun kaynağını zaten bulduk. Sorun Everest kullanman. :rolleyes:

Mümkün olan en kısa sürede o klavyeyi değiştir bence.

Windows 7'de otomatik olarak sürücüyü bulur mu orasını bilemem dostum... O yüzden kaldırırsan sıkıntı da yaşatabilir şimdi. Uzun zaman oldu Windows 7 kullanmayalı. :)

Tavsiyem mümkün olan en kısa sürede Windows 10'a geçmen. Daha güncel ve otomatik sürücüleri bulan bir sistemdir. (y)
Cevapladığınız için teşekkürler.
Sorunun klavyeden kaynaklandığını hiç düşünmüyorum. Bu klavyeyi 1 yılı aşkın süredir kullanıyorum ve şu ana kadar hiçbir sorunla karşılaşmadım. Kaldı ki klavyeyi başka bilgisayarlarda da denedim ve hepsinde sorunsuz çalışıyordu. Bu sorun oluşalı 2-3 gün oldu. Hiçbir şekilde çözemedim. Sorunun büyük bir ihtimalle anakartta olduğunu düşünüyorum. Kendi bilgisayarımda başka klavyeleri de deneyeceğim eğer aynı sorun devam ederse size de bildiririm.

Aslında yapmam gereken klavyeyi değiştirmek değilde direkt bilgisayarı değiştirmek gibi görünüyor. Kullandığım bilgisayar her ne kadar beni idare edebilse de artık yeni nesil bilgisayarlara geçmenin zamanı geldi. Sorunun çözümünün pek mümkün olmadığını düşünüyorum. Artık yeni bilgisayar alana kadar bu şekilde idare edeceğim.

En başta size sorunun klavyemden dolayı kaynaklandığını düşünmediğimi söylemiştim. Fakat ne olur ne olmaz iye kuzenimin ısrarı üzerine onun klavyesini kendi bilgisayarımda deneyince sorunun düzeldiğini fark ettim. Bu arada öneriniz için teşekkür ederim dediğiniz gibi en yakın zamanda Windows 10'a geçmeyi de düşünüyorum. Sanırım konu kilit.

Son bir şey daha eklemek istiyorum. Sorun yine daha önceden dediğim gibi klavyede değil
Sanırım klavyenin sürücülerinde veya onun gibi bir şey. Şu an klavyeye, kuzenim kullanıyor ve hiçbir sorunla karşılaşmadığını söylüyor.

Dediğim gibi yazılımsal da olabilir, klavye kaynaklı da olabilir.

Ama sizin yine de Windows 10'a geçmeniz en hayırlısı olacaktır. Daha güncel bir işletim sistemidir ve sürücüleri kendiliğinden tarayıp, bulup, kurar.

Windows 7'deki gibi size eziyet çektirmez yani... [emoji4]

Merhaba

Bende de aynı sorun var. Ben windows 10 kullanıyorum. Sol CTRL ve F tuşu basmıyor, gelip gidiyor. Genelde sabah bilgisayarı açtığında oluyor bir süre FN tuşlarına basıp klavye test sitelerinden kontrol ederken birden geliyor. Çözüm nedir

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı