Çözüldü KMS sunucuları güvenli midir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Türk impostor

Picopat
Daha fazla  
Merhaba. Ben bir Windows etkinleştireceğim karar verdim ancak ücretsiz bir şekilde etkinleştirmem için KMS sunucularıyla yapacağım ama bunlar güvenli mi veya hangileri güvenilir söyler misiniz?

Çözüm
Arkadaşlar, konuda çok fazla yanlış bilgi bulunuyor. Bunların hepsini düzeltmek istiyorum.

KMS sunucuya bağlandığınızda Windows etkinleştirmesi için gerekli bilgiler (İstemci FQDN, istemci makine kimliği, anlık tarih ve saat, ürün lisans durumu, lisans sona erme süresi ve IP adresi) KMS sunucuya gönderilir. Fakat bu işlem anlık olarak yapılır. Yani etkinleştirme bir kere tamamlandıktan sonra bir daha tekrar Online KMS aktivasyonu çalıştırmadığınız sürece sunucuya en ufak bir bağlantı bile kurulmaz.

Ha komutla yaparsanız 30 günde bir bu bağlantı gerçekleştirilir, etkinleştirmenin yenilenmesi için. Fakat dediğim gibi gönderilen bilgilerde hiçbir şekilde bir Telemetry bilgisi, sistem özellikleri veya kişisel bilgi bulunmuyor. MAS Online KMS etkinleştirme ise etkinleştirmeden sonra KMS sunucu adresini sistemden siliyor, etkinleştirmenin otomatik yenilenmemesi için.

KMS sunucuya bağlandığınızda elde edeceğiniz güvenlik riski en fazla sıradan bir internet sitesine bağlanmaktaki kadardır. Çünkü dediğim gibi kişisel hiçbir bilgi gönderilmiyor. Buradaki tek tanımlayıcı bilgi IP adresidir. IP adresinin de bir sunucu ile paylaşılmasının bir sakıncası yoktur. Zira hiçbir internet sitesine IP adresinizi paylaşmadan giremezsiniz. Ayrıca IP adresine DDoS saldırısı yapmak isteyen Hacker'lar bu tarz KMS sunucuların sahipleriyle uğraşmaz bile. Doğrudan IP adreslerini sıradan arttırarak tüm IP'leri tararlar ve cevap veren adreslere saldırırlar.

Yani çevrimiçi KMS yöntemini kullanmakta bir sakınca yoktur. Tabii ki etik olarak doğru mu? Hayır. Her zaman orijinal kullanmak etik olarak en doğrusudur. Fakat çevrimiçi KMS yöntemi hakkında özellikle de Türk forumlarında o kadar fazla yanlış bilgi var ki ben kendi doğru bilgilerimi aktarmak istedim.

KMSpico konusuna gelince, KMSpico zaten çevrimiçi bir sunucuya bağlanmıyor bile. Doğrudan sisteminizde bir KMS emülatörü çalıştırıyor ve etkinleştirmeyi bu emülatör üzerinden gerçekleştiriyor. KMSpico'nun kendisi de 2017 yılından beri geliştirilmiyor, desteği kesildi. İnternette bulacağınız KMSpico sürümlerinin %99'unda zararlı yazılım bulunmaktadır. Bu nedenle sisteminizi bota çevirebilir.

Fakat çevrimiçi KMS yöntemi öyle değildir, güvenilirdir. KMS zaten Microsoft tarafından geliştirildiği için hangi bilgilerin gönderildiği de doğrudan Microsoft tarafından belirlenir. Microsoft da sadece etkinleştirme için gerekli bilgilerin KMS sunucuya gönderilmesini istemiş, bu nedenle bu şekilde geliştirmiştir.

Ayrıca KMS aktivasyonun silinmesi konusundan da bahsetmek istiyorum. Çoğu kişi KMS ile etkinleştirme yapınca formattan başka bir yöntem olmadığını söyler. Fakat bu doğru değildir. Eğer KMSpico gibi zararlı bir yazılım kullanmadıysanız, yani çevrimiçi KMS kullandıysanız KMS etkinleştirmeden kurtulmak inanılmaz kolay. Tek yapmanız gereken orijinal bir Windows ürün anahtarı satın almak ve Windows etkinleştirme ayarlarına girip ürün anahtarınızı girmek. Zira KMS sunucu ile etkinleştirme yaptığınızda standart Microsoft etkinleştirme yöntemi tamamen silinmiyor. Ve siz orijinal bir ürün anahtarı girdiğiniz anda etkinleştirme işlemi tamamen Microsoft'un sunucuları üzerinden yapılıyor. Etkinleştirme başarılı olunca da eski KMS lisans ile ilgili her şey sistemden siliniyor. Yani KMS'ten kurtulmanın en kolay yolu orijinal ürün anahtarı girmektir. Microsoft, KMS etkinleştirmeyi tamamen silinmez yapacak kadar aptal bir firma değildir. Her şeyi sizin bizim gibi düşünmektedir.

Kaynaklar:
Sonunda net bir cevap çok teşekkür ederim bir de bir sorum var ben bir ara sanal makineyi KMS sunucusu ile etkinleştirdim fakat sanal makine benim ana makinenin IP adresini kullanıyordu bu ana makinenin KMS sunucusuna bağlanmış olur mu?
Sanırım NAT ayarlı bir sanal makine kullanıyorsunuz. Sanal makinede yaptığınız aktivasyon ana makinenizi etkilemez. Çünkü her iki makine tamamen ayrıdır. Ana makinenizdeki Windows etkin olduğu sürece sanal makinede KMS kullanmanız ana makineyi etkilemez. Bu hem Bridged için hem de NAT için geçerlidir.

Zira ben öyle çok fazla sanal makinede KMS aktivasyon kullandım. Şu anda da yeni bir varyasyonu olan KMS38'i kullanıyorum. Hiçbirinde ana makinem etkilenmedi.

Sanırım NAT ayarlı bir sanal makine kullanıyorsunuz. Sanal makinede yaptığınız aktivasyon ana makinenizi etkilemez. Çünkü her iki makine tamamen ayrıdır. Ana makinenizdeki Windows etkin olduğu sürece sanal makinede KMS kullanmanız ana makineyi etkilemez. Bu hem bridged için hem de NAT için geçerlidir.

Zira ben öyle çok fazla sanal makinede KMS aktivasyon kullandım. Şu anda da yeni bir varyasyonu olan KMS38'i kullanıyorum. Hiçbirinde ana makinem etkilenmedi.

Cevapladağınız için teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı