Kod yazarken klavye nasıl kullanılır?

esercim

Hectopat
Biraz mantıksız gelebilir soru ama kod yazarken yön tuşlarına erişmek zorlayıcı oluyor. Bunun kolay yolu var mıdır? Daha çok koda yazdıkça alışılır mı?

Zamanla alışırsınız. Onun yerine mouse ile de tıklayarak seçebilirsiniz ya da daha küçük boyutlu bir klavye alabilirsiniz.

Küçük boyutlu ve tuş yüksekliği kısa olan klavyelerde daha rahat oluyor. Alışmanız lazım bi' de.

Zamanla alışırsınız. Onun yerine mouse ile de tıklayarak seçebilirsiniz ya da daha küçük boyutlu bir klavye alabilirsiniz.

Mouse imkansız çünkü büyük zaman kaybı. Ben yön tuşlarında ki zaman kaybını azatmaya çalışırken mouse olmaz :D

Alisilir, bir el yon tuslarinda dursun, oyle de deneyin 😌.
Tek elle nasıl yazılır ki kodlar?

Küçük boyutlu ve tuş yüksekliği kısa olan klavyelerde daha rahat oluyor. Alışmanız lazım Bi'de.

Evet Low profile galiba. Ancak klavyeyi yeni aldım ve high profil iade süresi de doldu.

Home, end ve Control tuşlarını kullanmaya alış, çok daha hızlı oluyor.

O nasıl oluyor hocam? Örneğin imleci bir tık sağa götürmek için mecbur yön tuşlarını kullanmam gerekmiyor mu?

Var, adi da vım.

Uygulama mı? Anlamadım, biraz daha açar mısınız? Ne işe yarar mantığı nedir?

O nasıl oluyor hocam? Örneğin imleci bir tık sağa götürmek için mecbur yön tuşlarını kullanmam gerekmiyor mu?
Gerekiyor fakat controle basılı kalıp sağ-sol yaparsan harf harf ilerlemek yerine kelime kelime ilerlersin.

Home tuşuna basarsan satır başına, end tuşuna basarsan satır sonuna gidersin.

Control+shift+yön tuşlarına aynı anda basarsan kelimeleri atlarken aynı anda seçebilirsin. Aynısını home/end+shift+yön şeklinde de yapabilirsin.

Gerekiyor fakat Control'e basılı kalıp sağ-sol yaparsan harf harf ilerlemek yerine kelime kelime ilerlersin.

Home tuşuna basarsan satır başına, end tuşuna basarsan satır sonuna gidersin.

Control+Shift+yön tuşlarına aynı anda basarsan kelimeleri atlarken aynı anda seçebilirsin. Aynısını home/end+shift+yön şeklinde de yapabilirsin.

Çok güzelmiş teşekkürler.

Geri
Yukarı