Kod yazarken Linux ne kolaylık sağlıyor?

Magnezyum

Picopat
Daha fazla  
Yazılımcılar falan daha rahat diye Linux veya Mac kullanıyorlar ya neden? Linux ve Mac kod yazarken ne kolaylık sağlıyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Mac tarafının artılarını benim açımdan şöyle söyleyebilirim:
  • Bataryası uzun süre gittiği için, prize bağımlı olmadan uzun süre boyunca mobil olarak kod yazmana olanak sağlıyor.
  • Bana göre terminal'i, CMD veya PowerShell'e göre daha kullanışlı.
  • İşletim sistemi, Windows'a göre geliştirme ortamı olarak daha stabil. Geliştirme ortamı ile ilgili bir şey kurmaya çalıştığınızda, hata ile karşılaşma oranınız Windows'a göre çok daha düşük.
  • Touchpad'i sayesinde mouse kullanmaya gerek kalmıyor, hatta mac kullandığım zaman elim hiçbir zaman mouse aramıyor.
  • Kapağı (lid) kapalı olduğu zaman çok az güç harcıyor ve çoğu zaman kapatmaya gerek kalmıyor. Hatta M1'de birkaç ay kapatmadığımı bilirim (şarj ediyorum tabii ki), ama Intel işlemcili olanlar biraz daha fazla enerji harcadığı için genelde kapatıyorum.
  • Bazı mimikleri kullanımı kolaylaştırıyor. Örneğin dosya üzerinde space'e basılı tutunca dosyanın önizlemesini gösteriyor (docx, pdf, txt, jpeg fark etmiyor, her dosyada gösteriyor).
Özet olarak bence en büyük iki artısı; batarya süresi ve daha kullanıcı dostu, stabil işletim sistemi. Benim yazılımcı olarak gözlemlerim bu şekilde. Gün içerisinde Windows da kullandığım oluyor, Ubuntu Server ile uğraştığım da oluyor. Evde kod yazacağım zaman genelde masaüstü PC'de çalışıyorum, ama dışarıda mac daha iyi oluyor.

Saymakla bitmeyecek kadar avantajı var.
  • Paket yöneticisi.
  • Sadece Unix-like(POSIX uyumlu.) sistemlerde desteklenen çeşitli kütüphaneler ve standartlar.
  • Paket yöneticisi ile kolaylıkla kurulan SSH sunucusu, web sunucusu ve veritabanını systemctl ile pratik şekilde yönetebilmek.
  • Varsayılan Java'yı değiştirmek için takla atmaya gerek duymamak.
  • ADB kullanmak için telefona özel USB sürücüsü aramakla uğraşmamak.
  • Android Studio'nun çok daha performanslı çalışması.
  • GCC derleyicisinin doğal yaşam alanı GNU/Linux.
  • Çoğu dağıtımda Python kurulu geliyor.
  • Fish gibi alternatif kabukların sağladığı kolaylıklar.
  • Sanallaştırma özellikleri.
  • GTK, Qt gibi altyapılarda yazılan grafik arayüzlü uygulamaların sistem temasına uyum sağlaması.
  • PATH değişkenleriyle uğraşmanıza gerek olmaması.
Mesela Windows'ta Python'u güncelleyeceğim diye uğraştığın sırada bir GNU/Linux kullanıcısı sistem, sürücü ve yazılım güncellemelerini tek komutla halletmiş olacak. Paket yöneticisi bunu sağlıyor işte.

Yukarıda yazdıklarımın bazılarını Windows'ta da elde etmek mümkün ama uğraşmak mantıklı değil.

Programlamada derine indiğinizde, araştırma sırasında internette bulduğunuz forumlarda da örnekler GNU/Linux üzerinden veriliyor. Bunu gördüğünüz zaman anlıyorsunuz GNU/Linux'un neden tercih edildiğini.

Özellikle benim işime yarayan kısımlar paket yöneticisi, GTK ve Qt, SSH sunucusunun kullanım kolaylığı, PATH ile uğraşmamak, Fish kabuğu, ncurses ve readline gibi Unix-like sistemler için olan kütüphaneler. Hızlı açılıp kapanması, hızlı çalışması ve Android ile iyi çalışması da işime yarıyor tabii. Ben burada spesifik olarak programlama konusunda sağladığı faydalardan aklıma gelenleri yazdım. Yoksa genel olarak bir sürü artısı daha var.

İnternete bağlanan gömülü sistemlerin çoğunda da Linux kullanılıyor. Kısacası GNU/Linux'un yapabileceklerini bilirseniz sınırsız imkanınız oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı