Kodlama bilmeden Linux işletim sistemine geçmek

Uzun süreli bilgisayar kullanıcısı olarak bu güne kadar hep Windows işletim sistemi kullandım. Bilgisayar donanımsal (hardware) konusunda kendimi geliştirsemde kodlama olarak neredeyse hiç bilgim yok. Fakat yazılım ve kodlama konusunda kendimi geliştirmek istiyorum ve bilgisayarımda Linux işletim sistemi kullanmaya başlamak istiyorum. İlk olarak gözüme güzel gelen ve verdiği bilgiler hoşuma giden POP! -OS kurmak istiyorum. Fakat yaptığım araştırmaların çoğu Ubuntu kullanmam yönünde. Tabii Windows'u bırakmak istemediğim için çift işletim sistemi olarak kullanmayı düşünüyorum. İş olarak tasarımcılık ve grafikerlik yaptığım için Adobe programlarını sık sık kullanıyorum. Ve kullanacağım Linux işletim sisteminde oyun da oynamayı düşünüyorum. Sizce Linux işletim sistemi kullanmaya ve kodlamaya giriş için hangi Linux dağıtımından başlamalıyım?

Yanlış anlamadıysam Linux tabanlı bir işletim sistemi kullanma isteğinin sebebi yazılım öğrenmek ama ne programlama bilmek linux kullanmaya yardımcı olur ne de tam tersi. Belki linux bilgisayar mimarisi ve işleyişini anlamana yardımcı olabilir ama onun dışında muazzam bir etki yaratacağını düşünmüyorum.

İkinci olarak tasarım, grafik tasarım tarzı programların linux icin alternatifleri olsa da bazıları endüstri standartlarında değiller. Windows ile dual boot yapacağınızı söylediğiniz için bu çok büyük bir sorun olmaz. Eğer dual boot yapacaksanız oyunlarınızı da windowsta oynamamanız için bir sebep yok.

Özet olarak; ben sizin linux kullanmanız için bir sebep görmüyorum ama kullanmakta kararlıysan USB bellekten live boot yaparak denemeni tavsiye ederim bir de linux'e başlamak için iyi bir vakit çünkü linux kaynak ve topluluk olarak son zamanlarda çok gelişti. Dağıtım olarak Ubuntu (Pop! OS da olur), Linux Mint, Manjaro üçlüsünden biriyle başlayabilirsin, bu dağıtımların ortak amacı son kullanıcıya konsolu açmak zorunda bırakmayacak kadar işlevsel olması olduğu için zorluk çekmezsin.

Rica ederim, Linux Mint bana daha alımlı geliyor, Ubuntu'nun son durumu hakkında pek bilgim olduğunu söyleyemem. İkinci sistem olarak arada açmak için Elementary'e de göz atmanızı öneririm.
4 farklı USB belleğe Ubuntu, POP-OS, Linux Mint ve Elemetary kurarak teker teker denemeye başladım. Yazılımların terminal kısımlarına yazılan kodları inceleyerek birşeyler öğrenmeye çalışıyorum şu anda.
Yanlış anlamadıysam Linux tabanlı bir işletim sistemi kullanma isteğinin sebebi yazılım öğrenmek ama ne programlama bilmek linux kullanmaya yardımcı olur ne de tam tersi. Belki linux bilgisayar mimarisi ve işleyişini anlamana yardımcı olabilir ama onun dışında muazzam bir etki yaratacağını düşünmüyorum.

İkinci olarak tasarım, grafik tasarım tarzı programların linux icin alternatifleri olsa da bazıları endüstri standartlarında değiller. Windows ile dual boot yapacağınızı söylediğiniz için bu çok büyük bir sorun olmaz. Eğer dual boot yapacaksanız oyunlarınızı da windowsta oynamamanız için bir sebep yok.

Özet olarak; ben sizin linux kullanmanız için bir sebep görmüyorum ama kullanmakta kararlıysan USB bellekten live boot yaparak denemeni tavsiye ederim bir de linux'e başlamak için iyi bir vakit çünkü linux kaynak ve topluluk olarak son zamanlarda çok gelişti. Dağıtım olarak Ubuntu (Pop! OS da olur), Linux Mint, Manjaro üçlüsünden biriyle başlayabilirsin, bu dağıtımların ortak amacı son kullanıcıya konsolu açmak zorunda bırakmayacak kadar işlevsel olması olduğu için zorluk çekmezsin.
Haklısınız linux kullanma isteğim en başında kodlama öğrenmeme yardımcı olucağım düşüncesi idi. Maalesef öyle olmadığını öğrendim. Artık biraz farklı işletim sistemleri görmek ve ne işe yaradıkları hakkında bilgi almak için 4 farklı USB belleğe Ubuntu, POP-OS, Linux Mint ve Elemetary kurdum ve teker teker bilgisayarımda denemeye başladım. Açıkçası sadece bunu yapmak bile bana çok fazla keyif verdi ve araştırma yapma isteğimi arttırdı.

Steam gibi platformlarda belli başlı oyunları linux üzerinden oynayabiliyorum ama performans kaybı yaşıyorum. Windows üzerinden oynamak varken sanırsam daha mantıksız. Kullanmak istediğim adobe ve vegas gibi programları Windows üzerinden kullanmaya devam edip linuxu sadece farklı bi işletim sistemi olarak kullanmaya devam ediyorum.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.
Adobe programları stabil bir şekilde Linux'da çalışmaz destek göremezsin boşuna kendinizi yormayın imkanınız varsa Mac OS kullanın.
Uzun süre İMac kullanmış birisi olarak her ne kadar düşük bileşenler içermesine rağmen. İşlem hızı olarak daha yüksek olduğunu inkar edemesemde. Tekrar Apple ürünleri kullanmaya başlayarak kendimi kısıtlamak istemem. Windowsa geri dönünce aldığım derin nefes ve rahatlamayı hiçbir Apple ürünü bana sağlamadı.

Son düzenleme:
4 farklı USB belleğe Ubuntu, POP-OS, Linux Mint ve Elemetary kurarak teker teker denemeye başladım. Yazılımların terminal kısımlarına yazılan kodları inceleyerek birşeyler öğrenmeye çalışıyorum şu anda.

Haklısınız linux kullanma isteğim en başında kodlama öğrenmeme yardımcı olucağım düşüncesi idi. Maalesef öyle olmadığını öğrendim. Artık biraz farklı işletim sistemleri görmek ve ne işe yaradıkları hakkında bilgi almak için 4 farklı USB belleğe Ubuntu, POP-OS, Linux Mint ve Elemetary kurdum ve teker teker bilgisayarımda denemeye başladım. Açıkçası sadece bunu yapmak bile bana çok fazla keyif verdi ve araştırma yapma isteğimi arttırdı.

Steam gibi platformlarda belli başlı oyunları linux üzerinden oynayabiliyorum ama performans kaybı yaşıyorum. Windows üzerinden oynamak varken sanırsam daha mantıksız. Kullanmak istediğim adobe ve vegas gibi programları Windows üzerinden kullanmaya devam edip linuxu sadece farklı bi işletim sistemi olarak kullanmaya devam ediyorum.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

Uzun süre İMac kullanmış birisi olarak her ne kadar düşük bileşenler içermesine rağmen. İşlem hızı olarak daha yüksek olduğunu inkar edemesemde. Tekrar Apple ürünleri kullanmaya başlayarak kendimi kısıtlamak istemem. Windowsa geri dönünce aldığım derin nefes ve rahatlamayı hiçbir Apple ürünü bana sağlamadı.
İstersen kurabiliyorsun bilgisayarına macOS. İkisini beraber kullanırsın istersen. Hackintosh diye bir araştır.

Ama unutma, Adobe yazılımı için en iyi işletim sistemi. Sadece Adobe ve kodlama kullanacağını söylediğin için dedim.
Tekrar söylüyorum Uzun süre İMac kullanmış birisi olarak MacOS'un daha performanslı ve hızlı olduğunun farkındayım. Apple nedir MacOS farkı nedir biliyorum lütfen. Isırılmış elmayı övmeyi bırakın tekrar hata yapmıycam. "MacOS daha hızlı ve performanslı Adobe yazılımı için ama umurumda değil"

Linux kullanacak bir kullanici profili gibi degilsin. Oyun oynuyor , Adobe kullaniyorsun.

Senin icin en iyisi Windows ile devam etmek.
Evet oyun oynuyor ve adobe kullanıyorum fakat linux kullanmama engel değil. Kimseye linux kullanıyim mi gibi bir soru sormadım. Hangi linux diye sordum. Soruma cevap vermiyosanız kendi fikirlerinizi kendinize saklayın. Linux kullanmak istiyorum ve kullanmaya başladım.

Linux mint cinnamon
Solus Budgie
Benim önerim bu ikisidir. Cinnamon windows arayüzüne yakın, solus'un budgie versiyonu ise gayet basit ve şık. Benim en çok kullandığım bu ikisi, kodlayamayan biri olarak.

Yeni konular

Geri
Yukarı