Rehber Windows işletim sistemi içerisinden Linux dosya sistemine erişmek

Selamlar arkadaşlar. 2. rehberimde sizlere Windows işletim sistemi üzerinden Linux dosya sistemine erişmeyi göstereceğim.

Öncelikle verdiğim bağlantıdan DiskInternals firmasının geliştirdiği Linux Reader yazılımını indiriyoruz. Buradaki bağlantı.

Programın desteklediği dosya sistemleri;
  • Ext2/3/4
  • ReiserFS, Reiser4
  • HFS, HFS+(reader)
  • FAT, exFAT
  • NTFS, ReFS
  • UFS2
  • RomFS(reader)
  • RAID 0, 1, 4, 5, 50, 10, and JBOD
  • APFS (reader mode)
  • ZFS (preview only*)
  • XFS (preview only*)
  • Hikvision NAS and DVR (preview only*)
İndirdikten sonra çift tıklayıp kurulumunu tamamlıyoruz.

Ardından dosya yöneticisinden şu konuma gidiyoruz. C:\Program Files (x86)\DiskInternals\LinuxReader ve LinuxReader64.exe'yi yönetici olarak çalıştırıyoruz.

Screenshot_1.png

Sonrasında ise program arayüzü sizleri karşılıyor. Burada oluşturulan Linux dosya sistemlerini görüyoruz. Ben buradan /home diskine erişmek istediğimden dolayı üzerine gelip sağ tıkladıktan sonra "open partition" tuşuna basıyorum.

Screenshot_4.png

Bu işlemden sonra dosya sistemine erişebiliyoruz.

Screenshot_3.png

Buradan sonra bir kaç işlem daha yapabilirsiniz. Mesela dosyaları Windows işletim sistemine aktarabilirsiniz. Bunu yapmak da oldukça kolay kurtaracağınız dosyanın üstüne geldikten sonra sağ tıklayıp "save" tuşuna basıyorsunuz.

Screenshot_5.png

Burada ise bize 3 seçenek sunuyor ama biz dosyayı direkt kaydetmek istediğimizden dolayı "save files" butonuna tıklayıp next diyoruz.

Screenshot_6.png

En son olarak da hangi dosya konumuna kaydedeceğini seçiyoruz ve "next" tuşuna basıyoruz.

Screenshot_8.png

İşlemlerimiz bittikten sonra sorunsuz bir şekilde dosyalara istediğimiz gibi erişebiliyoruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı