Kodlama ve oyun için Linux'a geçilir mi?

Kişisel kullanım için kişisel bilgisayarda Linux dağıtımı kullanmak büyük rahatlıktır. Dağıtım içerisinde kendinizi rahat hissetmiyorsanız veya sürekli sorun yaşıyorsanız tamamen sizin tecrübesizliğinizden kaynaklıdır. Sadece paket yönetimi için bile herhangi bir Linux dağıtımı tercih edilir.

Benim kullanmadığım distro kalmamıştır kardeşim yazdıklarımı okumadın galiba sunucularımda linux kullandığımı söyledim.

Evet, Linux uçbirim üzerinde tek kelime yazmayı bilmeyenler için kullanım açısından berbat olabilir ama her açıdan bakıldığında kişiselleştirme açısından Windows işletim sistemlerine kıyasla daha özgürdür ve daha hızlıdır.

Bir Adobe Flash Player yazılımı yüklemek için Windows üzerinde izleyeceğimiz adımlar nelerdir?

1 - Adobe sitesine girip Adobe Flash Player yazılımının kurulum dosyasını kaydetmek.

2 - Kaydettiğimiz kurulum dosyasını açmak ve nereye kurulacağını seçtikten sonra ileri diyerek kurulumda ilerlemek.

3 - Çevrimiçi yüklemenin bitmesini beklemek ve sozle

4 - Kurulumu bitir butonuna basmak.

Linux üzerinde Adobe Flash Player yazılımı yüklemek için izleyeceğiniz adımlar nelerdir?

1 - Uçbirim açmak ve sadece aşağıdaki komutu yazmak.

Kod:
sudo apt-get install flashplugin-installer

Bu işi mesleki olarak yapan insana hız lazım olacağı için Linux kullanıcıya bunu sunar.

Kendinizi kandırıyorsunuzda başkalarınıda yanlış yönlendirmeyin. Sanki sürekli yeni programlar indiriyormuş gibi derdin terminalle indirmekse Windows'ta Cocolatey ile, MacOS'da Homebrew ile yapabilirsin.

Linux client savunuculuğu yapanların bile konuya yazdıkları yorumları hangi işletim sistemini kullanırken yazdıklarına bile baksanız yeter aslında.

Benim kullanmadığım distro kalmamıştır kardeşim yazdıklarımı okumadın galiba sunucularımda linux kullandığımı söyledim.

Kendinizi kandırıyorsunuzda başkalarınıda yanlış yönlendirmeyin. Sanki sürekli yeni programlar indiriyormuş gibi derdin terminalle indirmekse Windows'ta Cocolatey ile, MacOS'da Homebrew ile yapabilirsin.

Linux client savunuculuğu yapanların bile konuya yazdıkları yorumları hangi işletim sistemini kullanırken yazdıklarına bile baksanız yeter aslında.

macOS aslında Unix sistem değil mi, bir nevi Linux distrosu gibi ama open-source değil.

Ben ne kullanıyorum şimdi? Gerçi göremiyorsun :) Kişi kodlama ile uğraşacaksa her türlü Linux iyi ve server için olan Linux sisteme de gerek yok. Konu sahibi kodlama öğrenmek istiyor, sunucu yönetimi değil.

Kendini kandıran sensin başkalarını da yanlış yönlendirmiyorum sadece hız açısından avantajlarını yazdım. Evet, her gün yeni program indiriyorum ve bilgisayarımı sıradan kullanıcı gibi kullanmıyorum ve benim için hız önemli.

Linux oyun felan oynamam derseniz gayet de sıradan kullanım için uygun bir sistem. Windows da kullanıyorum yeri geldiğinde Linux da kullanıyorum.

Her iki sistemin de birbirine göre avantajları var.

Ne zamandan beri IOS uygulama bi' Linux dağıtımı üzerinde geliştirilebiliyor ? Aaa pardon, geliştirilemiyordu değil mi ?

Windows ve MacOS üzerindeki paket yöneticileri işletim sistemi ile beraber -native- gelmediği için fazlasıyla eksikler, tam olarak olmuş demek hala çok zor. Sunucunuzda komutları kopyala yapıştır olarak kullanıyorsanız bu şekilde düşünmeniz gayet normal.

@kKerem

Bu mesajınıza istinaden yazdım, iş hayatınızda işletim sistemi tercihinizi kendiniz yapamayabiliyorsunuz. Mesajlarınıza daha fazla yanıt vermeyeceğim, iyi günler.

"Ben çile çekmek istiyorum" dersen buyur, tonlarca linux dağıtımı var istediğini kullan nasıl olsa 3 güne pes ediceksin.

Mesleki olarak istenen linux deneyimi client değil server bazlıdır. Kişisel kullanım aracı olarak Linux işkenceden başka birşey değildir.

Windows
Günlük kullanım için ideal, oyun için vazgeçilemeyecek bir seçenek.

Linux
Eve köye sokmam ama sunucularımda da Linux'ten başka birşey kullanmam. Server kullanımı için müthiş, kişisel kullanım için berbat.

Windows

Linux

MacOS

NORMAL KULLANIM

✔​

X​

✔​

OYUN

✔​

X​

X​

KODLAMA

✔​

Anca profesyoneller için

✔​

Linux'un kişisel kullanım için zor bir işletim sistemi olduğunu size düşündüren şey veya şeyler neler keşke tek tek yazsaydınız Linux'un kişisel kullanımda çok rahat bir deneyim sunduğunu düşünüyorum tabii hangi distroyu kullandığınıza göre değişir eğer Ubuntu Manjaro Mint gibi son kullanıcıya hitap eden disrolar kullanıyorsanız gerçekten çok rahat bir deneyim ile karşılaşırsınız tabii ufak tefek driver sorunları olacaktır ama bu kesinlikle üretici firmaların Linux'u umursamamasından kaynaklı araştırma yapmayı seven biriyseniz karşılaştığınız sorunların üstesinden çok rahat bir şekilde gelebilirsiniz. Linux un bize zor gelme sebebi tamamen çocukluğumuzdan beri Windows eko sitemiyle büyümemizden kaynaklanıyor. Şahsım adına Linux kullanmamın sebeplerini sıralıyorum.

- Tamamen açık kaynaklı bir işletim sistemi olması böylece arkamdan binbir tane iş çevrilmiyor hakkımda bilgi toplanmıyor güvenlik konusunda endişeleriniz varsa Linux biçilmiş kaftan.

- Kullandığım programların bir çoğu Linux'u destekliyor hatta bazıları çok daha iyi çalışıyor (Blender 3D) çünkü Windows'da olduğu gibi arka planda kullanmadığım uygulamalar çalışmıyor kodlama yapıyorsam Sublime Text Mono Develop benim için yeterli oluyor burada asıl soru hangi kodlama dilinde çalıştığınız ve hangi platformlara uygulama çıkarmak istediğiniz. Animasyon yapıyorsanız Render alıyorsanız Linux kullanmak genel olarak daha avantajlı oluyor daha az sistem kullanıyor ve render süreleri genel olarak Windows'dan daha iyi oluyor. (bkz : Disney : TECHNOLOGY; Disney Shifting to Linux for Film Animation)

- Windows lisansı için para ödemek istemiyorum film dizi internette dolaşıyorsam zaten bunların hepsini Linux distroları rahatlıkla sunuyor.

- Linux topluluğuna saygı duyuyorum.

Linux hala gelişmeye devam ediyor ve ilerlediği kat ettiği yol gerçekten takdire şayan zaten Android ile birlikte Linux'un ne kadar kaliteli bir iş çıkardığını görmüş olduk oyunlarda ufak ufak Linux'da daha fazla yaygınlaşmaya başlıyor oyunların Linux'a gelmemesinin tek nedeni kullanıcı sayısının az olması çünkü satılan her 10 bilgisayardan 9 u Windows yüklü hale geliyor Linux kullanımı artıkça oyun firmalarının desteğide aynı ölçüde artacaktır bu arada Steam'in bu gün duyurmuş olduğu Steam Play'de gelecekte güzel şeyler olacağının bir sinyali : Steam for Linux :: Introducing a new version of Steam Play

Varsın isteyen Linux kullansın isteyen Windows isteyen Mac OS kullansın sonucunda bunların yaptığı işler aynı kavgaya tatsızlığa gerek yok :)

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı