Kodlamaya JS, HTML ve CSS ile başlamak doğru mu?

GRBreakpoint

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Herkese merhaba. Öncelikle yazımı kısa tutmaya çalışacağım. Programlama derslerime başladım ve JS, HTML ve CSS temellerini attım 1 haftada. İngilizcem C1. bilgisayar hakimiyetim var.

Aslında aklımda C++ vardı ancak şu an Almanya'da çalışan bir mühendis arkadaşım en az 2 yılımı alacağını söylediği için ilk olarak C++ ile başlamadım zaten önceden de yazılım temeli olmadığı için çok zor olacağını düşündüm.

Bazı kesimler de diyor ki web programlama yavaş yavaş bitiyor. Bu alanda para olmayacak vs. tabii ben bu görüşe katılmıyorum web programlamanın bitmesi kolay değil bana göre.

İşin başındayken bırakıp C++'a geçmeli miyim yoksa en az 5-6 ay güzel bir şekilde çalışıp irili ufaklı projeler yaparak JS, HTML vs CSS tarafında devam edip bu işte 1-2 yıl gerçekten kendimi geliştirdikten sonra C++'a mı geçmeliyim?

Ayrıca web programlama alanında çalışan ve kendimi geliştirdikten sonra para kazanabileceğim işler verecek de bir arkadaşım var.

Görüşlerinizi bekliyorum.

Siz neden hoşlanıyorsunuz? Sevmediğiniz bir şeyi yapmayın bence. JavaScript daha çok web ve mobilde kullanılıyor ama C++ gömülü programlamada, oyun programlamada, Low-level programlama gibi alanlarda kullanılıyor. Önce alan seçmeniz daha uygun olur bence.

Siz neden hoşlanıyorsunuz? Sevmediğiniz bir şeyi yapmayın bence. JavaScript daha çok web ve mobilde kullanılıyor ama C++ gömülü programlamada, oyun programlamada, Low-level programlama gibi alanlarda kullanılıyor. Önce alan seçmeniz daha uygun olur bence.
C++ aslında istiyorum ama çok uzun süre alacağı için JS tarafına yöneldim biraz. Tabii JS ile 1 haftadır çalışıyorum ve epey de ilerleme kaydettim. Hızlı öğreniyorum. Önceliğim direkt olarak para kazanmak olmamakla ve bilgisayarı ve bilgisayara dair her şeyi çok sevmekle birlikte ileride para da kazanmak istiyorum tabii öncelikle ek gelir olarak ve ileride tamamen işim olmasını istiyorum.

10-15 saat bilgisayarda oturduğumda sıkılmıyorum bile.

@GRBreakpoint işiniz olması icin daha çok yol var. Siz hangi alanda calismak istiyorsunuz.
İlk olarak uzmanlaşmak istediğim alan WebProgramlama. Daha sonra C++. İkisi birbirinden farklı alanalar biliyorum ancak fikrim bu yönde hocam.

Çok yol olduğunu da biliyorum belki en az 5 yıl ama çok da yaşlı olduğumu düşünmüyorum açıkçası günümüz şartlarında 30 yaş normal : )

Neden yanlış olsun ki? Amacın web programlama ise direkt bu 3 teknolojiden başlayabilirsin. Js kendi başına bir dünya zaten.

Şuanlık C++ geçme durumun yok. Eğer projede C++ kullanılmayacaksa veya alan değiştirmiyorsan öğrenmek zorunda değilsin.

Ama temelden başlamak istiyorum diyorsan C ve C++ başlangıç için iyi dillerdir. Birçok paradigmaları sana aşılar. İleride başka teknoloji kullanırken zorluk çekmezsin.

Neden yanlış olsun ki? Amacın web programlama ise direkt bu 3 teknolojiden başlayabilirsin. Js kendi başına bir dünya zaten.

Şuanlık C++ geçme durumun yok. Eğer projede C++ kullanılmayacaksa veya alan değiştirmiyorsan öğrenmek zorunda değilsin.

Ama temelden başlamak istiyorum diyorsan C ve C++ başlangıç için iyi dillerdir. Birçok paradigmaları sana aşılar. İleride başka teknoloji kullanırken zorluk çekmezsin.
JS, HTML ve CSS üzerine çok çalışan var, talep azalıyor diyenler var ancak ben de dediğinize katılıyorum JS kendi başına bir dünya.

Alanı olmayan yerlere de girmeye başladı big data, dara analysis vs vs

Geri
Yukarı