Kodlamaya sıfırdan başlamak için Python doğru bir seçenek midir?

Lise 10'dayım. İngilizcem orta seviye, fakat yavaş yavaş onuda geliştireceğim.
Ben 12. sınıf öğrencisiyim dershane sağolsun sabah 8 akşam 9 arası hep dershanedeyim eve gelince de max 1-1,5 saat çalışıyorum. Bu arada İngilizcem mükemmeldir hatta İngilizce hocam bana git dil oku kesin geçersin diyor o kadar sen düşün. Daha 10. sınıftasın rahat rahat Ana Sayfa siteye kayıt ol (kayıt 1 günü aşabiliyor) ve oradan çalış. yanında katılım sertifikası da veriliyor ki bu gelecekte meslek sahibi olmak için güzel bir fırsat.

Çevremdeki insanların tavsiyesi üzerine kodlamaya başlamak istiyorum. Okulumda kodlama dersim var ve bu derste Python ile ilgili birkaç bilgi öğretiliyor. Bende haftada 1 dersin çok etki etmeyeceğini düşünüyorum. Kendi çapımda kodlama öğrenmek için Python'a başlamak istiyorum. Hiç kodlama bilmeyen biri için Python zor gelir mi? Eğer zor gelmezse hangi YouTube kanallarını önerirsiniz?

İstediğiniz bir dilden başlayabilirsiniz. Python öğrenilmesi kolay bir dildir. Bu nedenle başlangıç için uygundur. Bilgisayar Kavramları kanalını tavsiye ederim.

Ben 12. sınıf öğrencisiyim dershane sağolsun sabah 8 akşam 9 arası hep dershanedeyim eve gelince de max 1-1,5 saat çalışıyorum. Bu arada İngilizcem mükemmeldir hatta İngilizce hocam bana git dil oku kesin geçersin diyor o kadar sen düşün. Daha 10. sınıftasın rahat rahat Ana Sayfa siteye kayıt ol (kayıt 1 günü aşabiliyor) ve oradan çalış. yanında katılım sertifikası da veriliyor ki bu gelecekte meslek sahibi olmak için güzel bir fırsat.
Öneri için teşekkürler.

Bizim bölümde C ile başlattılar, sonra Python göstermişlerdi 2. dönem. Python'ın yazımı iyi olsa da dilleri çoğunluğu C dilindeki yazımdan geliyor. Linç yiyecek olsam da C'yi öneririm. Biraz hatalı bir dil, hataları çok fazla. Fakat bence C ile başla, sonra Python'a bak.

Python öğrenmesi kolay bir dil fakat alt katmanlarda işlerin nasıl yürüdüğünü anlamak adına yetersiz bir seçim. Eğer profesyonel olarak programlama/mühendislik düşünüyorsanız mutlaka C/C++ a bulaşmanız lazım. Web tarafına geçme düşünceniz varsa da yine mutlaka javascript ogrenmenizi tavsiye ederim. Büyük servislerin bir çoğu artık backendde de Javascript'e geçiyorlar. (bkz. Node.js) Çünkü event driven asynchronous programlama ile hem sunucu yükü azalıyor hem de inanılmaz bir performans artışı oluşuyor.

Konunun pacalarindan yine yanlis bilgi akiyor. Python'a arayuzu sade diyen mi dersin, python hatali diyen mi dersin, JS'e async oldugu icin inanilmaz performans farki yaratiyor diyen mi dersin.

Python iyidir, basla gitsin.

Python sıfır başlangıç için en uygun dillerden biri. Udemy üzerinden Odtü mezunu ve yapay zeka alanında yüksek lisans yapan bir hoca vardı ismini tam hatırlamıyorum, lakin kurs en çok satanlarda 1. sırada fark edersin zaten, bu kurs gayet zengin.

Bunun dışında eğer ingilizcen iyi değilse, yazbel forum veya istihza.yazbel adreslerinden faydalanabilirsin. Konu konu ödevlerin paylaşıldığı başlıklar var, konuyu izler, dinler sonra o soruları çözerek pekiştirirsin, hazır proje örnekleri var kontrol etmen ve çalışma mantığını anlaman seni aşırı geliştirecektir
Ben son zamanlarda ilgili bir kitap da arayışındayım, metroda, otobüste veya Bilgisayarıma erişimimin olmadığı yerlerde kitaptan pratik yapmak düşüncesi kafamda yer etti.

Bazı arkadaşlar öğrenmek için ideal ama zayıf demiş, istihdam alanı çok güçlü bir dil sadece ülkemizde çok fazla alanda kullanılmıyor, derinlerine indikçe aslında ne kadar kallavi bir dil olduğunun farkına varırsınız, başarılar.

Geri
Yukarı