Sıfırdan kodlamaya başlamak

tanerizm

Hectopat
Makaleler
1
Yer
4 Ekim 2003 Bostancı Duman Konseri
Evet okuduğunuz gibi. Yıllardır bilgisayara ilgim var. Bu sene de donanımlar hakkında bilgimi geliştirdim fakat kodlamaya başlamak istiyorum şimdi de. Bu konuda tamamen sıfırım. Hiçbir şey bilmiyorum. Nereden ve nasıl başlayabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Temel kodlama bilgisi aşağı yukarı her dil için aynıdır. Önce veri türlerini ve kod yazmanın mantığını kavrayın derim. Sonrasında ne yapmak istediğinize göre bir çok dilden birisini seçin Python ve Javaya bir göz atabilirsiniz mesela.

Online sitelerden kurs görebilirsin o yararlı olabilir. Mesela 250+ saat ders alsan çok güzel ince detaylarına kadar öğrenirsin.

Sizin aşamanızda insan her şeyi yapmak istiyor. Ama herkesin ilgisi kapasitesi farklı oluyor. Bu yüzden kendi ilgi alanlarınızı ve kabiliyetlerinizi keşfetmek için her alanda küçük projeler yapmaya, yapamazsanız yapanlar nasıl yapıyor diye bakmalısınız. Kendimden örnek vermek gerekirse Web Geliştiricisi olmak çok ilgimi çekiyordu ama durmadan güncellenen teknolojiler ve o zamanki pc nin yetersizliği dolayısıyla bıraktım. Şimdi tamamen C üzerinden gömülü sistem geliştiriciliğine yoğunlaştım.

Öğrenmek istediğin yazılım diline göre bir rota belirlemen gerekiyor.
Yazılım dillerine yüzeysel bakıp hoşuna giden seni sıkmayan bir dili de seçebilirsin veya sektöre bakarak arz talep doğrultusunda hangisine daha çok talep varsa o dillere de yönelebilirsin. Hangi yazılım dilini öğreneceğine karar verdikten sonra gerekli eğitimlere başlarsın, udemy baya zengin bu konuda.

Ben genelde internette yazılımcı alan şirketlerin aradığı kriterleri göz atıp gereklilikleri öğrenmeye çalışıyorum.

Son düzenleme:
Çocuk Python'u C'yi bilmiyor.
Kutucuk işaretleyeceğini sanıyor.

Download Microsoft Small Basic 1.2 - Türkçe from Official Microsoft Download Center
Karşına çıkan reklamı değil de, sayfanın altında kalan indirme bölümündekini indir ve incele.

Download Introducing Small Basic from Official Microsoft Download Center
Bunu da okumak için indir. (MS Word dosyası)
Kutucuk işaretleme dediğiniz şey aslında çok güzel bir nimet. Sadece Türkiyede çok yanlış lanse ediliyor. İnsanlara yanlış anlatılıyor. "Kutucuk işaretlemek" dediğiniz "Scratch" benzeri diller Harvard gibi üniversitelerde algoritma öğretmek için kullanılıyor. Demek istediğim dili küçümsemeyin. Yoksa çocukların bütün dünyayı kutucuk işaretlemekten ibaret sanması kesinlikle yanlış. Doğrusu anlatılmadan başlanılınca böyle oluyor.

Geri
Yukarı