Kodlamayı nereden/nerelerden öğrendiniz?

dottore

Centipat
Daha fazla  
Herkes kodlamaya bir yerlerden başlamıştır. Peki siz ilk nereden başladınız ve nereden devam ettiniz/ediyorsunuz. Kodlamaya yeni başlayacak olanlar için de rehber niteliğinde olur umarım :)

Ben ilk olarak Mustafa Murat Coşkun'un youtube kanalı üzerinden python öğrenerek başladım ve ilgi alanlarımın pythonda olmadığını anlayınca Engin Demiroğ'nun Udemy'deki C# kursu ile öğrenmeme devam ettim/ediyorum. Onun dışında bütün internet alemindeki yazılım makalelerini okuyarak hem daha fazla bilgi edinmeye çalışıyorum hem de kendi eksiklerimi görüyorum.

Peki ya siz?

Web Odası diye bir kanalın HTML dersleri Youtube önerilenlerime çıktı. Sonra oradan Javascript -> Python -> PHP diye ilerledim

Herkes kodlamaya bir yerlerden başlamıştır. Peki siz ilk nereden başladınız ve nereden devam ettiniz/ediyorsunuz. Kodlamaya yeni başlayacak olanlar için de rehber niteliğinde olur umarım :)

Ben ilk olarak Mustafa Murat Coşkun'un youtube kanalı üzerinden python öğrenerek başladım ve ilgi alanlarımın pythonda olmadığını anlayınca Engin Demiroğ'nun Udemy'deki C# kursu ile öğrenmeme devam ettim/ediyorum. Onun dışında bütün internet alemindeki yazılım makalelerini okuyarak hem daha fazla bilgi edinmeye çalışıyorum hem de kendi eksiklerimi görüyorum.

Peki ya siz?
Ben ilk olarak yazılım kursuna gitmiştim pek verimli geçmemişti. Ardından bir süre Engin Demiroğ hocamızın kursunu takip ettim fakat gittiğim yazılım kursuna göre daha iyi olsa da yine yeterince açıklayıcı ve öğretici bulmamıştım. Son olarak ise Murat Yücedağ'ın udemy kursunu satın aldım ve çok memnun kaldım, benim için kesinlikle en iyisi Murat Yücedağ'ın kursuydu.

Herkes kodlamaya bir yerlerden başlamıştır. Peki siz ilk nereden başladınız ve nereden devam ettiniz/ediyorsunuz. kodlamaya yeni başlayacak olanlar için de rehber niteliğinde olur umarım :)

Ben ilk olarak Mustafa Murat coşkun'un YouTube kanalı üzerinden Python öğrenerek başladım ve ilgi alanlarımın Python'da olmadığını anlayınca engin demiroğ'nun Udemy'deki C# kursu ile öğrenmeme devam ettim/ediyorum. onun dışında bütün internet alemindeki yazılım makalelerini okuyarak hem daha fazla bilgi edinmeye çalışıyorum hem de kendi eksiklerimi görüyorum.

Peki ya siz?

Hocam ben Python'dan başladım ama bitiremedim😢😢

Benim hikaye bayağı uzun. Kısa keseceğim. Eski Habbo oyunlarını bilenler vardır, bir de bunların crackli oyunları vardı. Sınırsız kredi vs. veriliyordu. O Habbo oyunlarından birisinde, mimar olarak ekibe katılmak istemiştim. Sonra ise benden Discord istemişlerdi. Discord'u daha ilk defa duymuştum. Yıl 2016 falan bu arada.

Sonra Discord'dan hesap açtım. Discord'u bayağı sevmeye başlamıştım. Botların kullanımını, sunucu açmayı vs. vs. öğrenmiştim. Sonra bir gün, bir merak vesilesiyle başladım. Discord botlarının nasıl yapıldığını çok merak ediyordum. Araştırdım ve JavaScript ile -genellikle- yazılıyormuş.

Tabii o zamanlar ben biraz cahil/cühelayım. İnternetten, yazılıma nasıl başlanılacağını araştırmamıştım bile. Direktmen, kodları ezberleyerek Discord bot geliştirmeye çalışıyordum. İyi de yol kat ettim bu arada. Bildiğiniz ezbere bilgiyle, öyle mükemmel botlar yazıyordum ki. Hatta ekibine girdiğim bir bot, Türkiye'de en çok kullanılan 10 bottan birisiydi.

Sonralardan tabii sıkılmaya başladım. Çünkü Discord botları bir süre sonra sıkmaya başladı. Sonradan yazılıma başlamayı karar verdim, gerçi zaten farkında olmadan başlamışım :D Sonra Python öğrenmeye karar verdim. Dediğim gibi, o zaman cahil/cühelayım. Neden öğrendiğimi bile bilmiyorum. Sadece bir merak/ilgi.

Ve aradan 4.5 sene geçti. Python dilini iyi derecede biliyorum ve hayallerim olan mobil uygulama geliştirmeyi öğreniyorum. Evet, size göre biraz saçma bir hayal olabilir :D Hayırlısıyla yazılım sektöründe, mobil geliştirici olarak devam edeceğim. Şu anda bile güzel uygulamalar çıkartmaya başladım.

Bunu da neden anlattım, bilmiyorum. Anlatasım geldi.

Python öğrenirken şu kaynaktan yararlandım: Python Programlama Dili — Yazbel Python Belgeleri.

Yeni başlayanlara tavsiyem ise, benim gibi saçma hatalar yapmayın. Kod ezberlemeyin; mantık arayın, tabii her şey mantıkla olmaz. Gerektiğinde ezber yapmak gerekir. Her kodda mantık aramayın. Ayrıca alanınızı belirleyin ve ona göre dil öğrenin/kendinizi geliştirin. Benim gibi nedensizce Python'a başlamayın.

Üniversiteye hazırlanırken (sanıyorum 10. sınıfın son dönemlerinde) bir özel hocam C# öğrenmemi önermişti ve ardından Bilgisayar Mühendisi olma fikrimi oluşturdu. Şu an savunma sanayi firmasında kıdemli yazılım uzmanıyım. Yani iyi bir kaynak olduğu müddetçe (elbette İngilizce olması bir avantaj) tamamen kendi iradeyle öğrenme ve istek ile öğrenilir.

Gelgelelim asıl konuya; Udemy'de ve Youtube'da seri olarak anlatılan kaynaklar mevcut. Örneğin; Yazılım Bilimi, Murat Yücedağ, Bilgisayar Kavramları, Çay Kahve İnsan, Google Developer Communities Turkey ve Kodluyoruz gibi kanalları takip edilebilir. Yazılı kaynak olarak her ne kadar yabancı dil olsa da anlaşılır ve bol örneklerle olan Free Programming Books; HTML5, CSS3, JavaScript, PHP, Python... tavsiye ediyorum. Yazılım dili öğrenirken de ders programı gibi bir iş çizelgesi çizip ona göre çalışma yapılabilir ve elbette bol alıştırmalarla, özgün düşüncelerle örnekler çıkarıp kodlamalıdır.

Vay be. Milletin ne hikayeleri varmış. Helal olsun. Ben de başlamadım ama başlayacağım. Hedefim şimdilik bilgisayar mühendisliğini hedefliyorum.
Şimdi yazılım her alanda ya. Bilişim sektörüne hakim olursanız ekonominiz de güçlü olur nüfuz sahibi de olursunuz. O kadar insan açlıktan ölüyor. Sen Jeff Bezons kadar zenginsin. Yatırıverirsin milyarlarca doları bir sürü insanı açlıktan kurtarırsın. Vb. bir sürü şey yaparsın. Yardıma ihtiyacı olan bir sürü insan var.

Peki ya siz?
Ben Kemeralti'da gezerken bir elektronikcide "Arduino seti bulunur" gordugumde ne ki bu sorusunu sorup Arduino ile basladim. Sonra kod falan cikinca karsima Python ogrenmeye basladim. Devami corap sokugu...

I-N-T-E-R-N-E-T...

Kodlamayi once Ingilizce gelistirerek, sonra dokumantasyon okuyarak ve GitHub ornekleri inceleyerek gelistirebilirsiniz.

Instagram'da birisi Python eğitimi vereceğini yazmıştı. Gezerken görmüştüm. 100 kişi topladı. O kadar temel kaldı ki... Çünkü üstün zekalı milletimiz sağ olsun 2 kişi katılıyor, ödevleri de 3 kişi yapıyordu.
Excel ile yapabildiklerimden pek öteye gitmedi aslında. Kendim biraz daha Python öğrendim. Ben daha üniversiteye başlamadan 1. sınıfa giden arkadaşımın Python ödevlerini yapıyordum.

Üniversitede de ilk C gördük. Pek bilmeyen, biliyorsa da anlatamayan hocamız vardı. İkinci dönem C++ gördük. Onu anlatan hoca biliyordu. C'deki eksiklikleri de tamamladı. Sonra kendim C++ ile devam ettim çoğunlukla.

Bundan sonrası neye ihtiyaç olduysa onu birkaç saatte temel olarak öğrenmek, lazım olan şeyleri de Google'a sorarak geçti. Mühendisliğe girişte PHP, veri yapılarında Java, stajda C#, mobil dersinde Kotlin, sayıyorsan mimaride MIPS Assembly derken öyle gitti.

Bir ara Chrome eklentisi yazmaya giriştim. Orada biraz JavaScript kaptım. Excel makrosu için Visual Basic öğrendim.

Güzel boş vakit bulursam MATLAB öğrenmek istiyorum.

Hepsinden üç beş bir şey bilsem de asıl üstüne düştüğüm hep C++ oldu.

Aklıma leyla ile mecnun İsmail abi neden kubizm sahnesi aklıma geldi. Meslek lisesi 10.sınıf bilişim bölümü geçtim. Hocam sağ olsun bana programlama sevgisi öğretti. Buradan ona selam ve sevgilerimi iletiyorum. 10. sınıfta C# ve veri tabanı ilgim vardı. 11.sınıfta web tasarım gördüğümüz için ilgim azaldı veri tabanı devam etti. 12.sınıfta nötr ne yapacağımı bilmiyordum.

Bilgisayar programcılığı 1.sınıf internet programcılığı otomasyon ödevi yaparken web tasarım ilgim olmaya başladığını keşfettim. PHP biraz benden uzak olsa iyi hakimdi. Bitirme ödevini PHP ile yaptım ve Full stack developer olmayı düşünüyordum/ düşünüyorum. Önce front- end developer olmak için uğraşıyorum.

CSS bilgim float: Left seviyesinde olduğu için geçen yaz flexbox ve repsonsive tasarım yapmayı öğrendim. Bu yaz ise temel JavaScript öğrenip kendim dropdown menü yapacak kıvama gelmek istiyorum.

CSS konusunda W3schools üzerinden kod yapısını inceledim. Geri kalan hepsi kendim site tasarımını kopyalarak aynısı yapma üzerine olacak şekilde tasarlamak şekilde oldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı