Çözüldü Kodlanan bir işletim sisteminde 1GB kaç MB'dır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

PoLyNa

Hectopat
Katılım
17 Şubat 2017
Mesajlar
39
Çözümler
1
Harici diskler neden üzerinde yazan boyutu sunmaz konusunu araştırdım ve aklıma bir soru takıldı işletim sistemlerinde 1GB = 1024MB burada sorun yok ama kendi kodladığımız bir işletim sisteminde de bu durum aynı mıdır? Kendi kodladığım bir işletim sistemim bulunmadığı için ve kodlama bilmediğim için böyle bir soru sormaya karar verdim ve çok merak ettim Mac veya Linux'da da bu durum böyle midir? Bu neden kaynaklanıyor?

İyi forumlar.
 
Çözüm
Tamamen sıfırdan bir işletim sistemi yaratırsanız bu sayıları kendiniz belirleyebilirsiniz, hazır sistemlerde düzenleme yaparsanız çok büyük ihtimalle zaten önceden bu veriler ayarlanmıştır.

Vavien.

Terapat
Katılım
20 Aralık 2014
Mesajlar
9.370
Makaleler
5
Çözümler
193
Yer
İstanbul
O sayılar işletim sistemlerine has değil. Binary prefix diye geçer. Sen nasıl milimetre, santimetre, kilometre kullanırken metre biriminin başına 10'un kuvvetleri ile çarpıp böldüğün için o ifadeleri getiriyorsan 2'nin kuvvetleri ile çarpınca da onlar getiriliyor. Normalde olması gereken o. Ama işletim sistemleri niyeyse GiB demek yerine GB diyor. Sorun da bu. Depolama birimi üreticilerinde sorun yok yani.
 
KS
P

PoLyNa

Hectopat
Katılım
17 Şubat 2017
Mesajlar
39
Çözümler
1
O sayılar işletim sistemlerine has değil. Binary prefix diye geçer. Sen nasıl milimetre, santimetre, kilometre kullanırken metre biriminin başına 10'un kuvvetleri ile çarpıp böldüğün için o ifadeleri getiriyorsan 2'nin kuvvetleri ile çarpınca da onlar getiriliyor. Normalde olması gereken o. Ama işletim sistemleri niyeyse gib demek yerine GB diyor. Sorun da bu. Depolama birimi üreticilerinde sorun yok yani.

Peki hiç mi depolama birimi üreticileri gibi 1GB 1000 MB kabul eden işletim sistemi yok?
Yani 1TB hard disk taktığımda toplam 1TB gösterecek.
 
Yukarı