Kodlar nasıl şifreleniyor?

uftade

Hectopat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Yüksek İnşaat Mühendisi
Merhaba, herhangi bir dilde kod yazdığımızda bu kodları nasıl şifreleyebiliyoruz? Kod derlenmeden önce mi şifreleniyor? Derlenmeden önce şifreleniyor derleyici bu kodları nasıl çözebiliyor?

Kriptoloji bilimi nette bulursun.
Şifrelemeyi biliyorum ama tersine mühendisliği engellemek için kodlar şifrelendiğinde derleyici nasıl derliyor onu anlamadım. Bilgi eksiğim var galiba bu konuda ama kaynak arayamıyorum derdimi anlatamayınca :D
Sifrelenmekten kast ettigin nedir tam olarak? Programi kullanan insanlarin koda ulasamamasi mi?
Programı kullananlar koda ulaşamaz ama tersine mühendislikle yada bazı programların içine exe yi atınca kodu gösteriyor onları engellemek istiyorum

Şifrelemeyi biliyorum ama tersine mühendisliği engellemek için kodlar şifrelendiğinde derleyici nasıl derliyor onu anlamadım. Bilgi eksiğim var galiba bu konuda ama kaynak arayamıyorum derdimi anlatamayınca :D

Programı kullananlar koda ulaşamaz ama tersine mühendislikle yada bazı programların içine exe yi atınca kodu gösteriyor onları engellemek istiyorum

Kodu sifrelemek diye bir sey yok. Compile edilen bir dil ise, executable halinden her turlu senin kodunun nasil calistigina ulasabilirler. ( Tam olarak yazdigina ulasamazlar. )

Eger scripting dili ise, JS gibi, obfuscate yaparsin. Kodu insanlarin anlamayacagi sekle getirirsin ama compiler/interpreter anlar.

C++ ile yazdigin ve .exe formatina cevirdigin bir programin, makine kodlarina bakarak ne yaptigi anlasilabilir. Assembly bilen birisi icin her sey acik kaynaktir sozu burdan geliyor.

Araştırmanız gereken Obfuscation kelimesi, kesinlikle çözülemeyecek bir şey değil ancak işi oldukça zorlaştırıyor, amaç da bu zaten. Kısa ve kolay kodlarda daha çabuk çözülür, profesyonelce yazılmış programlarda çözmek çok zordur. Obfuscation yazdığın kodları karıştırarak okuyucunun anlamamasını sağlıyor, compiler anlıyor fakat okuyucu anlamıyor, ilk önce çözmesi gerekiyor ve bu hiç kolay bir şey değil.

Boşlukları sil ve değişkenleri daha az kullan.
PHP:
$q = $_GET['q'];
if($q == "idksomething")
{
    echo "why you don't know it?";
}
PHP:
if($_GET['q']=="idksomething"){echo"why you don't know it?";}

Boşlukları sil ve değişkenleri daha az kullan.
PHP:
$q = $_GET['q'];
if($q == "idksomething")
{
    echo "why you don't know it?";
}
PHP:
if($_GET['q']=="idksomething"){echo"why you don't know it?";}

Bu muthis yontem bulunduktan sonra kimse kaynak kodlarina ulasamaz oldu.

JQuery'nin iki versiyonu var mesela. Kullanım için ve geliştirmek için. Kullanım versiyonu yukarıda bahsettiğim gibi. Geliştirme versiyonu normal boşluklu olan.

Minified etmek baska sey, obfuscate etmek baska sey : )
Kod yazarken baskasi rahat okusun diye dusunerek yazarsin, kimse anlamasin diye yazmazsin.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı