PHP Kodu kötü mü yazılmış?

• Konuyu başlatan 533388
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 490

533388

Hectopat
Makaleler
2
Elimde yaptığım 2 tane çok basit proje var bunlar kötü mü iyi mi yazılmış, eksiklikleri nelerdir? Söyler misiniz?
Bu ilk proje linki içinde sadece PHP dosyaları var.
Link 1
Bu da ikinci proje linki.
Link 2
Not: İsimlendirmelere dikkat etmedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Veritabanına bağlandı mı bağlanmadı mı timeout ne olacak sunucu varsalayılanlar mı? vs. kontrolleri olsa iyi olur.
Bir de "proj"lerde dökümantasyon önemlidir bakım ve güncelleme için. tabi bu basit bir iki örnek. Link Bilgisayar'daki binlerce satır kodun dökümente edilmemiş olduğunu düşünün b ir de. öyle olsaydı işim oldukça zor olurdu.

Son düzenleme:
Hocam sunucu kontrolünü normalde yapıyordum ama burada bir hata olmadığı için yapmadım.
Lokalde çalışır da hosting üzerinde beklenmedik durumlar olabilir. Bakım, yedekleme, arıza vs. İşi sağlama almakta fayda var. Bağlanamıyorsa kullanıcıyı bilgilendirip çıkmak lazım kodu çalıştırmaktan.

SQL injection yersin bu kodlarda. Kodun kalitesine bakılmaz, direkt çöp. Validation olmadan olmaz. Hem frontend hem backend.
Basit crud işlemleri yapmışsın. Klasik öğrenme aşamasındasın. Fakat kod, real bir projede asla kullanılmaz. Öğrenmeye devam et ama genel kod kalitesine dikkat et ve best practiceleri araştır. Ayrıca naming convention (isimlendirme) kurallarına önem ver. Yoksa böyle alışır böyle devam edersin.
Code review yapayım diyeceğimde gerçekten çöp. Zaman harcamaya değmez. Sen öğrenmeye devam et.

Ağır dil kullanmış olabilirim. Kendini geliştirmen için eleştiriyorum.

SQL Injection yersin bu kodlarda. Kodun kalitesine bakılmaz, direkt çöp. Validation olmadan olmaz. Hem frontend hem backend.
Basit CRUD işlemleri yapmışsın. Klasik öğrenme aşamasındasın. Fakat kod, real bir projede asla kullanılmaz. Öğrenmeye devam et ama genel kod kalitesine dikkat et ve best practiceleri araştır. Ayrıca naming convention (isimlendirme) kurallarına önem ver. Yoksa böyle alışır böyle devam edersin.
Code review yapayım diyeceğimde gerçekten çöp. Zaman harcamaya değmez. Sen öğrenmeye devam et.

ağır dil kullanmış olabilirim. Kendini geliştirmen için eleştiriyorum.

Teşekkür ederim. Ogrenmek dışında ne önerirsiniz?

Yani eksikleri nelerdir?

Teşekkür ederim. Ogrenmek dışında ne önerirsiniz?

Yani eksikleri nelerdir?
Ortada bir ürün yok. O sebeple ne düzen var ne başka bişi. Bu koda pekte bişi denilmez. Öğrenmek için yapılmış. Herkes böyle başlıyor zaten.

İyileştirme için;
- Düzen kur. Heryere bağlantı atma. Mvc veya başka bişi olur faketmez. Kendine yapı kur.
- Kesinlikle validation ekle.

Detaylı incelemedim. Kodsal best practice önerim yok.

Son düzenleme:
Hocam doğrulamayı databasye kaydederken yapıyordum da şu anki projemde frontend tarafında bunun jquery veya vanilla JavaScript için bir kütüphanesi var mı?

Bunu buldum da işe yarar mı acaba?
Ben zod veya yup kullanıyorum. Fakat senin attığında fena değilmiş. Kullanılabilir.

Geri
Yukarı