Koenigsegg Jesko teoride 532 km hız yapması

my last mistake

Hectopat
Merak ettiğim bir nokta araba 1605 beygir gücünde ve bu hıza nasıl ulaşıyor. Bugatti veyron mesela 1500 beygirken neden anca 415 Km'lik bir hız yapabiliyor? 105 beygir çok büyük bir fark mı? Bilmediğim için soruyorum.

Gerçekten bu arabanın son azami hızını ve vidosunu merakla bekliyorum. Gerçekten büyük bir teknoloji nasıl bir canavar şuna bakın.

2020-koenigsegg-jesko_800x0.jpg

Her şey beygir gücü değil. Aracın ağırlığı, yol ve hava ile sürtünmesi gibi bir sürü etken var. Özellikle de hava sürtünmesi, zira hızın karesiyle arttığından o kadar yüksek hızlarda en önemli şeylerden biri o.

Bu araç hakkında bilgim yok, genel olarak yazdım.

Sen bir araca çok iyi bir motor koy. Balansı yoksa, aerodinamiği çöpse, yol tutmuyorsa koyduğun motor sadece teorikte ürettiği güç ile artislik yapar.

Motor olmadan araba yürümez ama arabayı yürüten motorun işlevini maksimum derecede yerine getirebilmesi için de doğrudan ve dolaylı yoldan birçok parametre var. Şirketlerin bu özellikler için harcadığı milyar dolarları, AR-GE'leri görsen, şaşarsın.

Uçakları düşün. Çok güçlü motorları var. Uygun aerodinamik ve balansları olmasa uçabilirler mi? Pistte bile düzgün koşamazlar...

Bugatti Chiron da hız için modifiye edilmiş bir şekilde 1600 beygirlik güçle 490 km/s civarına çıkabildi. Jesko'nun sürtünme katsayısı daha iyi ve ağırlığı yüzlerce kg daha az, Chiron'un üstünde bir hıza çıkması mümkün. Tam motor gücünü alabilmek için özel yakıtla birlikte teorik hız kadar olmasa da ona yakın bir hıza çıkabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı