Köpeğimi kontrol edemiyorum

Semih Üzülmez

Hectopat
Köpeğim Max geleli 40 saat falan oldu bize.
Biraz Max'ten bahsedeyim 9 Haftalık bir border collie bu zamana kadar annesiyle ve kardeşleriyle yaşamış haraketli mutlu bir köpek kendisi.
Bize geldiği zaman zorlamadık boxında durdu. Biraz heyecandan stresten otobüsle geldi çünkü 3 saat yol çekti korktu sonra belli bir vakit geçtikten alıştıktan sonra suyunu mamasını verdik yatağı çiş pedleri mama ve su kabı hazırdı. Belli bir alanı var(kafes değil)
İlk saatlerinde pedlere işedi sıçtı afferin deyip severek ödüllendirdim. Sonra oyun oynamak istedi top attıtık oyun oynadık alanında mutluydu. Yorduk uyudu bizde uyuduk. Saat geç olduğu için kalktığımız zaman salona sıçmıştı temizledik sirkeyle sonra pede yapmaya devam etti. O gün yine oynadık. Mamasının yanında pirinç lapasıyla haşlanmış tavuk verdik ve isali geçti bugün ise yine pedine yapmıştı. Sonra ben yemeğimi yerken salona gelip sıçtı hayır dememe rağmen gitti 1 metre uzaklıkta başka bir yere daha sıçıp yatağına gitti uyudu hayırdan pek anlamıyor pedini ısırmaya yırtmayada başladı bugün düne kadar alanında çıkmıyordu şimdi yürüyor gidiyor laf anlatamıyorum. Yardımlarınızı bekliyorum(ne kadar köpek eğitim videosu izlesemde yapıcaklarımı not alsamda öğrensem de uygulayamıyorım dinlemiyorum. Beni hırlıyor. Günde bir kez böyle devam etmesini istemiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum tekrardan).

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunu incele. Sürünün lideri olman şart. O cins Çoban köpeği olduğundan liderlik etmeye meyillidir.

Önemli olan kritik şeylerden biri mamasını düzenli şekilde vermek. Harici şeyler vermeyin. Aşıları ve parazit tedavileri yapıldıysa, mama ile besleyin. Henüz yavru olduğu için de çiş ve kaka durumları için erken. 4-5 aylıktan önce onlar tam olarak oturmayabilir. Sanırım köpek besleme konusunda daha önceden tecrübeniz de yok. Bunlar normal şeyler. Aşırı tepki vererek hayvanın kafasının karışmasına neden olmayın. Herhangi bir hata veya zarar yaptığı zaman; sizin karşılık olarak verdiğiniz tepkiler tutarlı olsun. Ne aşırı ne de az. Kaka ve çişi için ise dediğim gibi, henüz erken.

5-6 aylık olduktan sonra da bir uzman eşliğinde eğitim aldırırsanız eğer, çok güzel olur. Çok akıllı köpekler onlar. Tavsiye ederim. Ama köpeği eğitime göndermeyin, mümkünse sizinle birlikte eğitim alsın.

Önemli olan kritik şeylerden biri mamasını düzenli şekilde vermek. Harici şeyler vermeyin. Aşıları ve parazit tedavileri yapıldıysa, mama ile besleyin. Henüz yavru olduğu için de çiş ve kaka durumları için erken. 4-5 aylıktan önce onlar tam olarak oturmayabilir. Sanırım köpek besleme konusunda daha önceden tecrübeniz de yok. Bunlar normal şeyler. Aşırı tepki vererek hayvanın kafasının karışmasına neden olmayın. Herhangi bir hata veya zarar yaptığı zaman; sizin karşılık olarak verdiğiniz tepkiler tutarlı olsun. Ne aşırı ne de az. Kaka ve çişi için ise dediğim gibi, henüz erken.

5-6 aylık olduktan sonra da bir uzman eşliğinde eğitim aldırırsanız eğer, çok güzel olur. Çok akıllı köpekler onlar. Tavsiye ederim. Ama köpeği eğitime göndermeyin, mümkünse sizinle birlikte eğitim alsın.
Ona çalışıyorum zaten dediğim gibi geleli 2 gün oldu sabah akşam günde 2 kere mamasını. düzenli şekilde veriyorum suyu her zaman önünde ödül vermem gerektiği zamanda ödül mamaso ama bazen dinlemiyo beni kafasına göre totoşunu sallaya sallaya gidiyo sıçıyo sonra koşa koşa yatağına gidiyo beni lideri olarak görsün dediklerimi yapsın hayırı öğrensin istiyorum en kısa zamanda nasıl öğretebilirim bu köpeğe hırçınlaştığı bana hırladığı zaman napabillirim
Kardeşim, o kadar çok sıçtı yazmışsın ki okurken gülmekten dikkatimi veremedim. Bu bir disiplin sorunu değil önce bir veterinere götür, muayne etsin. Sağlık sorunu olmadığından emin olmalısın.
Geldiğinden beri pede yapıyodu çişinide hala pede yapıyoda kafasına göre gidip salona sıçıyo 1 tamam 2 tamam 3 hadi ama 4 kere oldu ve bu kocaman 😂😂 yardım edin ne yapmam lazım dinlemiyoda beni tek yaptığı kemik yemek mama yemek su içmek işemek uyumak he birde hayır dememe yönlendirmeme rağmen başka yerlere gidip sıçmak 😂😅 bu kaka işini bi an önce çözmek istiyorum çok kötü kokuyo birde🤣😩
Çişinde sorun yok ama bokunu yapmak için salona gidiyo
Köpeğim Şuan oyun alanında çok mutluda çişini yapıyo oynuyo uyuyo ama kakasını salona yapmak istiyo

Son düzenleme:
Sonuçta köpek te bir robot değil beynine salona sıçma diye kodlayamazsın. "Hayır" sözünü ona gerekirse ufak cezalar vererek öğretmen lazım sıçtıktan sonra hayır desen ne olur demesen ne olur.

Pedlerle uğraşmak yerine çiş kaka için dışarı çıkartın çok daha az uğraşırsınız. Yemek yedikten sonra ortalama 30-45 dk sonra bi çişe çıkartın. Sabah uyandıktan sonra çıkartın gün içerisinde 4-5 kez çıkartın henüz daha küçük düzene sokamaz. Kendi köpeğim yavruykende aynı şeyleri yapıyordu. Dışarı çıkarta çıkarta alıştı şimdi kendisi düzene soktu. Pedlerle çok uğraştırıyor. Evin içine yapma durumu bende de oldu cezalandırmanız lazım ki bunu bidaha yapmasın.

Hayırı o kadar kolay öğretmezsiniz. Sert olmanız lazım söylerken yüksek ve kızgın bir ses tonuyla söylemeniz lazım dikkatini çekmeniz lazım. Her iyi bişeyler yaptığında ödül maması vermeyin sevin. Bu sefer kendini şartlıyor canı ödül maması istediği zaman yapar ve mamasını alınca işi biter bu moda girerler.

Ek olarak oyun oynarken çok fazla kazanmasına izin vermeyin. Üzerinde hakimiyet kurun. Eğer oyunlarda hep o kazanırsa sizi kendisinin altında görmeye başlar üzerindeki hakimiyeti kaybedersiniz. Saçma gelecek fakat cidden oyun oynarken kazanmamasına dikkat edin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı