Köpeğimin Tuvaletini Yaptırırken Ceza Yedim

A. Velestine

Decapat
Sabah 11 gibi evimin hemen önünde bulunan parkta köpeğimin ihtiyaçlarını karşılamak ve sokak hayvanlarını beslemek için çıktım evden. Köpeklerin mamalarını koyduktan sonra kendi köpeğim tuvaletini yaparken 3 tane bekçi geldi. Direkt olarak dedikleri şey ise "TC'nizi alalım, cezai işlem uygulayacağız" oldu. Ben de yine aynı parkta bulunan polis karakoluna gidebilir miyiz burada yazmasanız olur mu dedim. Kabul ettiler ve yoldayken imalı şekilde gel bakalım görürsün karokolu dedi bir bekçi.

Karokola gittikten sonra bahçede beklerken bekçi bir polise bu arkadaş sen bana ceza kesemezsin, polis keser dedi diyerek iftira attı. Polisi dolduruşa getirdi.

İçeriden de çıkan polislerle birlikte yaklaşık 10 tane polis ve bekçiler vardı. Ceza tutanağı hazırlandı. Ben o ara telefonla aileme haber verirken bir an önce imzalanması için baskı altına aldılar. 2 dakika bekler misiniz diye rica ettim polis memuruna ve sonrasında üzerime yürüyüp elimdeki ceza kağıdını zorla aldı. İmza mimza atma senin sicilini bozacağız tehdidi edildi. Sonra bir polis memuru da maske takmamaktan da ceza yaz dedi ve ben de bu parkta maskesiz dolaşmanın serbest olduğunu, şu an parkta sosyal mesafemi korumayı gerektirecek kişilerin olmadığını söyledim ve maske cezasını yazmadılar.

Bu olaylar gerçekleşirken sürekli sert bir dille konuşuldu ve fiziki temas uygulandı bir şey demeyip sürekli kibarca konuşmama rağmen.

Tutanağı imzalamadığım için almadım ama sokak hayvanlarını beslediğim ya da kendi köpeğimin ihtiyaçlarını yaptırdığım notu düşülmedi. Sadece sokağa çıkma yasağı ihlali yazıyordu.

Bu olaylar karokol kameraları ile kanıtlanabilir. Pazartesş savcılığa başvuracağım.

İzlemem gereken yol nedir? Yardımcı olabilecek varsa sevinirim.

NOT: Olay evimden 150 metre uzaklıkta yaşanmıştır.

Bu işin peşini bırakma hocam. Amaaan deme. Her şeye amaaan dediğimiz için bu haldeyiz. O kayıtlar incelenir. Gerekirse ekmeğinden olsun şerefsizler. Suç onlar da değil ki. Lise mezununa o yetkiyi verende.
Hachiko, Hayder gibi kuruluşlar da yardım edecek. Bilgileri istediler.

Pazartesi savcılığa başvuracağım. Cezadan ziyade yapılan muamele benim ağırıma gidiyor. Elin hırsızına, katiline böyle muamele yapmıyorlar. 10 tane polis argo kullanarak bağıra çağıra konuştular. Benim derdim bu.

Ve ben 7 yaşındaki köpeğimin tuvaletini nereye yaptıracağım? Evin önüne hayatta yapmaz. Eve de idrar torbası patlasa bile yapmaz. Parkta çimlik alana yapıyor. Ve bahsettiğim park evimin hemen önü. 7 yaşındaki bir köpeğin çiş alışkanlıklarını değiştiremem bu saatten sonra.

Ayrıca yasaya göre serbest olması gerek.

Sabah 11 gibi evimin hemen önünde bulunan parkta köpeğimin ihtiyaçlarını karşılamak ve sokak hayvanlarını beslemek için çıktım evden. Köpeklerin mamalarını koyduktan sonra kendi köpeğim tuvaletini yaparken 3 tane bekçi geldi. Direkt olarak dedikleri şey ise "TC'nizi alalım, cezai işlem uygulayacağız" oldu. Ben de yine aynı parkta bulunan polis karakoluna gidebilir miyiz burada yazmasanız olur mu dedim. Kabul ettiler ve yoldayken imalı şekilde gel bakalım görürsün karokolu dedi bir bekçi.

Karokola gittikten sonra bahçede beklerken bekçi bir polise bu arkadaş sen bana ceza kesemezsin, polis keser dedi diyerek iftira attı. Polisi dolduruşa getirdi.

İçeriden de çıkan polislerle birlikte yaklaşık 10 tane polis ve bekçiler vardı. Ceza tutanağı hazırlandı. Ben o ara telefonla aileme haber verirken bir an önce imzalanması için baskı altına aldılar. 2 dakika bekler misiniz diye rica ettim polis memuruna ve sonrasında üzerime yürüyüp elimdeki ceza kağıdını zorla aldı. İmza mimza atma senin sicilini bozacağız tehdidi edildi. Sonra bir polis memuru da maske takmamaktan da ceza yaz dedi ve ben de bu parkta maskesiz dolaşmanın serbest olduğunu, şu an parkta sosyal mesafemi korumayı gerektirecek kişilerin olmadığını söyledim ve maske cezasını yazmadılar.

Bu olaylar gerçekleşirken sürekli sert bir dille konuşuldu ve fiziki temas uygulandı bir şey demeyip sürekli kibarca konuşmama rağmen.

Tutanağı imzalamadığım için almadım ama sokak hayvanlarını beslediğim ya da kendi köpeğimin ihtiyaçlarını yaptırdığım notu düşülmedi. Sadece sokağa çıkma yasağı ihlali yazıyordu.

Bu olaylar karokol kameraları ile kanıtlanabilir. Pazartesş savcılığa başvuracağım.

İzlemem gereken yol nedir? Yardımcı olabilecek varsa sevinirim.

NOT: Olay evimden 150 metre uzaklıkta yaşanmıştır.
Cimere şikayet et. Sonuç alırsın.

Okurken sinirlendim, köpeğinizin türünü bilmiyorum ama ruhsatı vs varsa, karakolada köpekle gitmişsiniz sanırım. Bu iyi bir detay olur. Karakol kameralarından faydalanabilirmisiniz, o fırsatı yaratırlarmı muamma. Siz yine hakkınızı arayın. Kamera gören polis lütfen evinize dönün diyor olay bitiyor. Kamera olmayınca böyle oluyormuş demekki. Bekçiler kendini ülkenin kurtarıcısı zannedip olayları hep abartıyorlar zaten, genelde cahil kalmışları böyle. O olayı yanlış anlatan bekçininde burdan annesine selamlar olsun ayrıca.

İçişleri bakanlığı tarafından köpeğinizi çıkarabilirsiniz diye bilgi verildi ve herkes bunu bildiği halde ceza kesilmesi saçmalık. Başka bir durum olabilir mi?

Okurken sinirlendim, köpeğinizin türünü bilmiyorum ama ruhsatı vs varsa, karakolada köpekle gitmişsiniz sanırım. Bu iyi bir detay olur. Karakol kameralarından faydalanabilirmisiniz, o fırsatı yaratırlarmı muamma. Siz yine hakkınızı arayın. Kamera gören polis lütfen evinize dönün diyor olay bitiyor. Kamera olmayınca böyle oluyormuş demekki. Bekçiler kendini ülkenin kurtarıcısı zannedip olayları hep abartıyorlar zaten, genelde cahil kalmışları böyle. O olayı yanlış anlatan bekçininde burdan annesine selamlar olsun ayrıca.
Hocam polisler gelirsen bir daha ceza yazarız dediler.

Şu an 2 dernek benimle iletişimde, avukatlara iletildi. Ek olarak kendim de pazartesi savcılığa gideceğim şikayet oluşturmak için.

Ama bunlar şu an önemli değil, ben köpeğimin tuvaletini nereye yaptıracağım şu an? 7 yaşındaki hayvanın alışkanlıklarını 2 günde değiştiremem ben.

Hadi onu geçtim kanunen ben bu köpeği evimin hemen dibindeki parkta kakasını yaptırabilirim.
İçişleri bakanlığı tarafından köpeğinizi çıkarabilirsiniz diye bilgi verildi ve herkes bunu bildiği halde ceza kesilmesi saçmalık. Başka bir durum olabilir mi?
Hayır, başka bir durum yok. Keşke olsa.

Polisin dediğine göre apartmanımın hemen altında 50 metre alanda yaptırabilirmişim. Benim evimin altı ana cadde. Bahçe mahçe yok. Nereye yaptıracağım? 150-200 metre uzaklaşmıştım zaten ben evden.

Köpeğinizi ihtiyaçlarını karşılamak için dışarı çıkarabilirsiniz sokağa çıkma yasağını deldiğiniz anlamına gelmez. Çıkarmaya da devam edin soran olursa geçen gün bir daha cezai işlem uygulandığını ve bu sebepten devam eden bir dava olduğunu, evcil hayvan nedeniyle dışarı çıkmanın yasak olmadığını ısrar halinde ikinci bir dava ile isimlerini vereceğinizi söyleyin. Genel olarak konuşmuyorum fakat çoğu polis ve bekçi tehdit yoluyla görevlerini yapıyorlar maalesef.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı