Köprü Kazigi

Alım gücü vs. değil Iphone 7-8-9-10-15 meselesi, halkın harcama bilincinin olmaması. Adam asgari ücretle çalışıyor tutup kredi çekti, 3000 TL'diyelim ki bunun en az 180-190 TL aylık asgari ödemesi var, ondan sonra "ben ödeyemedim", ödeyemezsin tabi. Önce harcama bilinci sonra alım-satım.

Not: Kamu spotu gibi oldu. :D

Son düzenleme:
Hmm... Şimdi @Dr. Sheldon C.'un yazısını bir daha okudum. Sanırım devlet köprüyü direkt kendi parası ile yapmak yerine, adamlara şirketlerinin parası ile yaptırmış. Sonra birde taahhüt vermiş 10 araç diye. Ama devlet, bu şirkete hem 10 arabadan geçmeyen 6 arabanın parasını, hem de köprünün parasını ödüyor. Sıkıntı burada sanırım...

Bu sefer doğru mu? :rolleyes:

Devlet köprü parasını ödemiyor, o yolu kullanan ücret ödediği için köprü parası ödenmiş oluyor. Tamam burada sıkıntı yok da, bilmem kaç bin aracın geçmesini garanti verilmesi, geçmezse kullanılmayan ürünün parası ödeniyor. Ayrıca parayı kazanan yine dış mihraklar oluyor. Biz yol var diye seviniyoruz, kazanan dış mihraklar. Biz kendi paramızla yapmış olsa idik, gerçekten kendi vergilerimizle, paramız içeride kalacaktı. Geçmeyen kişiler için ceza ödenmeyecekti, az araç geçseydi ne olurdu? En fazla köprünün ücreti 1 yılda çıkacağına, 3 yılda çıkardı, 3 yıl sonrası senin kasana girerdi artı olarak, şimdi kat kat para dışarı çıkıyor( TL değer kaybediyor), ve 10 yıl sana giren bir şey olmuyor.(Adamlar salak değil, kat kat kaar etmeyeceği şeyi sana yapmaz.)

Bir tanıdığımız, her şey burada üretiliyor artık diyordu, hani bir köprü yapamıyoruz. Ben para ile yaptırsak ama köprü bizim olsa diyordum, bunun en mantıklısı, kendin yapman, hiç dışarıya para vermemen ama yok.:rolleyes:

@Dr. Sheldon C. Şimdi anladım, sağolasın. Peki devlet neden böyle bir yolu tercih etmiş acaba? Ben şimdi onu merak ettim.

Gerçi ekonomik olarak maalesef pek parlak bir hazinemiz yok maalesef. Ama devlet bunu direkt aylık taksit olarak da verebilirmiş. Neden böyle saçma bir yol tercih edilmiş ki gerçekten?... (n)

Seçim vaatlerinin, mitinglerde argüman olsun diye yapılan o köprülerin ceremesini tüm Türkiye çekmek zorunda değil. Başka mevzu olduğunda anında konuya damlayanlar bu konuya gelmediği için konunun kilitlenmemesi iyi olmuş. Aslında konuşacak çok şey var ama artık siyaset burada yasaklandığı için susmayı tercih ediyorum.

@Dr. Sheldon C. Şimdi anladım, sağolasın. Peki devlet neden böyle bir yolu tercih etmiş acaba? Ben şimdi onu merak ettim.

Gerçi ekonomik olarak maalesef pek parlak bir hazinemiz yok maalesef. Ama devlet bunu direkt aylık taksit olarak da verebilirmiş. Neden böyle saçma bir yol tercih edilmiş ki gerçekten?... (n)

Büyük ihtimal cin fikirli yetkililer, " oh bizden para çıkmadan, icraat yapmış olacağız" diye düşünerek(arkasını, önünü düşünmeyerek, kapsamlıca) yapmış oldular. "Yol yaptı yol" deniyor en azından.!

"Vay beee" dedim. Tabikide demedim. Bu ne yav. Afedersinizde güzel geçirmişler bize. İnternette bulamadım bu köprüleri hangi firma yapıyor.

Japon bir firmaydı, sanırsam.

Büyük ihtimal cin fikirli yetkililer, " oh bizden para çıkmadan, icraat yapmış olacağız" diye düşünerek(arkasını, önünü düşünmeyerek, kapsamlıca) yapmış oldular. "Yol yaptı yol" deniyor en azından.!

Japon bir firmaydı, sanırsam.
Bende biliyorum Japon bir firma olduğunu acaba ismi ne?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı