Köy evi için akım koruma röle önerisi

e61b20

Picopat
Daha fazla  
Köy evinde topraklama hattı mevcut, birkaç senedir yıldırım düşme sonucu prizlerden kıvılcım atıyor(4 5 yaşadım) iki cihazda korumalı priz var.

Evde 6 tane arada bir çalıştırdığımız veya sürekli çalışan beyaz eşya ve TV mevcut. Akım koruma sigortası toprak hattından gelen elektriğe engel olur mu?

Not; yıldırım esnasında sigortalar, prizler çıkartılıyor. Toprak hattından geldiğine eminim.

Toprak hattını harici olarak bir bölgeye(kova, tekne vb) bağlantı yapılsa yükü taşır mı?

Yıldırım koruması için en önemli faktör paratoner. Kaçak akım korumalı röle ise topraklama ile engel olmaz. Toprak ile nötr arasında birleşme olursa da atar.

Öncelikle toprak ve nötr bağlantısını kontrol etmelisiniz eski yapılarda sıfırlama denilen nötr ve toprak birleştirmesi yapılabiliyor. Avo metre ile nötr ve toprak ölçümünü yap 5 voltu aşmaması gerekir standartlara göre 0 a ne kadar yakınsa o kadar iyidir. Ayrıca kaçak akım rölesi de fazdan gelen akımın nötrden geri dönmesini izler ve arada 20mA kadar fark görürse atar bazen bu değer değişebilir.

Yıldırım koruması için en önemli faktör paratoner. Kaçak akım korumalı röle ise topraklama ile engel olmaz. Toprak ile nötr arasında birleşme olursa da atar.
Yıldırım meselesinde katılıyorum paratoner en doğru çözüm.

Paratoner "toprak hattının" toprağa gömülü kısmına mı bağlanacak? 700 1300 kısır civarında bir fiyat mevcut alternatif veya daha uygunu var mı?

Evet hocam. Toprağa gömülür. Maliyetini ise tam olarak bilmiyorum.

Öncelikle toprak ve nötr bağlantısını kontrol etmelisiniz eski yapılarda sıfırlama denilen nötr ve toprak birleştirmesi yapılabiliyor. Avo metre ile nötr ve toprak ölçümünü yap 5 voltu aşmaması gerekir standartlara göre 0 a ne kadar yakınsa o kadar iyidir. Ayrıca kaçak akım rölesi de fazdan gelen akımın nötrden geri dönmesini izler ve arada 20mA kadar fark görürse atar bazen bu değer değişebilir.

Yıldırım meselesinde katılıyorum paratoner en doğru çözüm.
Sıfırlama bağlantısı mevcut değil, 6 sigortalı bütün tesisat(kablo) açık şekilde (tahta ev) montaj yapıldı.

Böyle bir durumda cihazların bozulması veya yangın çıkma olasılığına karşı çözüm arıyorum.

Paratoner bu sorunları ortadan kaldırılması durumunda bunu kullanacağım.

Sıfırlama bağlantısı mevcut değil, 6 sigortalı bütün tesisat(kablo) açık şekilde (tahta ev) montaj yapıldı.

Böyle bir durumda cihazların bozulması veya yangın çıkma olasılığına karşı çözüm arıyorum.

Paratoner bu sorunları ortadan kaldırılması durumunda bunu kullanacağım.

Yıldırım riski olduğundan paratoner taktırabilirsiniz ama kaçak akım rölesi de kesinlikle olmalı çarpma durumunda sigorta atma yabilir ama kaçak akım anında atacaktır ve hayat kurtaracaktır.

Geri
Yukarı