Köydeki altyapı için ne yapılmalı?

ChrisTR

Hectopat
Bir yakınım için altyapı sorgulaması yaptık. Köyde ikametgâh ediyor ,yeni taşındı fakat sonuç böyle.
Hangi sağlayıcıyı arasak 8 Mbps veya 12 Mbps ADSL paket öneriyorlar. VDSL destekliyor gözüküyor fakat mesafeden dolayı sıkıntı çıkıyor diyorlar.
Ne yapmamız gerekli nasıl bir yol izlemeliyiz? TT'ye dilekçe vesaire bıraksak bir olumlu sonuç alabilir miyiz?

1687040342572.png

1687040404392.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Mesafeden önce zaten boş port olmadığından VDSL veremezler. Ayrıca 1216 metre cidden çok yüksek bir mesafe ve SNR Margin değerleri 8 dB üzerinde çıkarsa şanslısınız.

Bu tür altyapılarla Keenetic modem yönlendiriciler daha iyi başa çıkarlar. O yüzden bunu da düşünmelisiniz. Her şey hız değil, kararlılık da önemlidir.

İlgili İnternet Hizmet Sağlayıcısı'nın il ya da ilçe müdürlüklerine giderek talepte bulunmayı unutmayınız. Er de olsa geç de olsa çözüm bir şekilde getirilir. Zira talep olmazsa çözüm asla gelmeyebilir.

Bir yakınım için altyapı sorgulaması yaptık. Köyde ikametgâh ediyor, yeni taşındı fakat sonuç böyle.
Hangi sağlayıcıyı arasak 8 Mbps veya 12 Mbps ADSL paket öneriyorlar. VDSL destekliyor gözüküyor fakat mesafeden dolayı sıkıntı çıkıyor diyorlar.
Ne yapmamız gerekli nasıl bir yol izlemeliyiz? TT'ye dilekçe vesaire bıraksak bir olumlu sonuç alabilir miyiz?

Eki Görüntüle 1825496

Eki Görüntüle 1825497

Türk Telekom'un sunduğu Superbox diye bir hizmet var. Bildiğim kadarıyla hiç altyapı olmasa dahi güzel bir sonuç alıyorsun 4.5G kullanıyor. Ancak hem kotalı hem de çok yüksek meblağ bayılmak gerekiyor yanlış bilmiyorsam. Yine de bir araştırın bence.

@Bay Polat, her yerde aynı sonucu vermez. Ayrıca fazla pahalı ve kararsız çalışıyorlar.

@Dwayne, talep etmekten zarar gelmez. Belki bir gün bir şeyler yaparlar. Size tavsiyem BTK ile de görüşünüz, belki onlar da bir şeyler yapabilir.

Hiçbir şey yaptıkları yok.

@Bay Polat, her yerde aynı sonucu vermez. Ayrıca fazla pahalı ve kararsız çalışıyorlar.

@Dwayne, talep etmekten zarar gelmez. Belki bir gün bir şeyler yaparlar. Size tavsiyem BTK ile de görüşünüz, belki onlar da bir şeyler yapabilir.

Kusursuz olmadığı doğru ve evet çok pahalı. Ama kötü altyapıya daha iyi bir çare düşünemedim.

Kararlı bir ADSL ile LTE' ye göre çok daha iyi bir rekabetçi oyun deneyimi yaşayabilirsiniz.

Tabi söz konusu bant genişliği olduğunda bölgedeki baz istasyonundan elde edilecek değerlere göre durum değişebilir.

Rekabetçi oyunları oynamayı 3 yıl once bıraktım. 600 ile 900 ping arası 20 packet loss hayvan gibi delay ile hiçbir şey yapılmıyor, tek yapabildiği internete girmek. 100GB'lık oyunu 3 4 gunde anca indiriyor, Türkiye'den pek bir şey beklemek lazım.

Mesafeden önce zaten boş port olmadığından VDSL veremezler. Ayrıca 1216 metre cidden çok yüksek bir mesafe ve SNR Margin değerleri 8 dB üzerinde çıkarsa şanslısınız.

Bu tür altyapılarla Keenetic modem yönlendiriciler daha iyi başa çıkarlar. O yüzden bunu da düşünmelisiniz. Her şey hız değil, kararlılık da önemlidir.

İlgili İnternet Hizmet Sağlayıcısı'nın il ya da ilçe müdürlüklerine giderek talepte bulunmayı unutmayınız. Er de olsa geç de olsa çözüm bir şekilde getirilir. Zira talep olmazsa çözüm asla gelmeyebilir.
1687042171942.png

yan binadaki bir komşunun xDSL istatistikleri bu derece 1216 metreden bu şekilde bağlantı geliyormuş bana aşırı fazla geldi hat zayıflaması sanırım metreden dolayı olduğunu düşünüyorum.
Türk Telekom'un sunduğu Superbox diye bir hizmet var. Bildiğim kadarıyla hiç altyapı olmasa dahi güzel bir sonuç alıyorsun 4.5G kullanıyor. Ancak hem kotalı hem de çok yüksek meblağ bayılmak gerekiyor yanlış bilmiyorsam. Yine de bir araştırın bence.
oldukları yerde turkcell çekim çok düşük 3g çekiyor onu malesef düşündük fakat olumlu sonuç vermiyor.
Hiçbir şey yapmazlar aha bende çöp bir internet kullanıyorum.
En kötü bir dilekçe ile başvuracağız fakat bir sonuç çıkacağını sanmıyorum köyce gitmeleri gerekli sanırım.

Geri
Yukarı