Kola dökülen laptopun parçaları nasıl temizlenir?

FantastikTürk

Megapat
Makaleler
7
İyi günler.

Eskiden dökülmüştü. Bir arkadaşımın dizüstü bilgisayarı. Temizlemiş, kurulamıştı falan. Bilgisayar çalışıyor sıkıntı yok. İçini de ben açtım bir şey göremedim.

Sıkıntı şu klavyedeki bazı tuşlar yapış yapış ve düzgün basmıyor. Bu da kullanıma engel oluyor. Bu tuşları nasıl temizleyebilirim? Yeni klavye almayı düşündüm ama laptop Lenovo V310 15IKB modeli ve galiba klavyeyi değişmek için anakart ve içerideki metal dahil her şeyi sökmek gerekiyor. Bu yüzden dışarıdan temizlemek istiyorum. Nasıl yapabilirim?

İyi günler.

Eskiden dökülmüştü. Bir arkadaşımın dizüstü bilgisayarı. Temizlemiş, kurulamıştı falan. Bilgisayar çalışıyor sıkıntı yok. İçini de ben açtım bir şey göremedim.

Sıkıntı şu klavyedeki bazı tuşlar yapış yapış ve düzgün basmıyor. Bu da kullanıma engel oluyor. Bu tuşları nasıl temizleyebilirim? Yeni klavye almayı düşündüm ama laptop Lenovo V310 15IKB modeli ve galiba klavyeyi değişmek için anakart ve içerideki metal dahil her şeyi sökmek gerekiyor. Bu yüzden dışarıdan temizlemek istiyorum. Nasıl yapabilirim?
Yağsız kontak spreyi işe yarayabilir.

Klavyenin altına geçeceği için elektrik iletmeyen ve kolay uçabilen bir şey olmalı diye düşündüm.

Bu dediğiniz malzeme uyuyor mu buna?

Hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Yağsız kontak spreyi kullanabilirsin. Kendim yaptığım tamirlerde kullanıyorum zaten uçuyor.

Plastik olmayan bölgelerde tinerde kullanabilirsin.

Hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Yağsız kontak spreyi kullanabilirsin. Kendim yaptığım tamirlerde kullanıyorum zaten uçuyor.

Plastik olmayan bölgelerde tinerde kullanabilirsin.
İçinde bir şey göremedim ama açıp içine de sıkmaya gerek var mı? Bayağı kola dökmüş. Bilgisayar sorunsuz çalışıyor ama.

Bir de hazır yakalamışken bir iki soru daha sorayım eğer uygunsanız:
1) Alt kasadaki kırık vida yerlerini nasıl tamir etmemi önerirsiniz? Vidalar içine düşüyor direk.
2) Termal macun yenilemeye gerek var mı? Sıcaklıklar ve fan hızı normal duruyor. Hazırda elimde laptopa uygun yüksek viskoziteli macun yok. Macun öneriniz var mı?
3) Eski bir Dell N5010 laptop'um vardı. Seri numarasını Dell'in sitesine girip o numarayla BIOS indirdim Dell'in sitesinden. Windows üzerinden güncelledi ve güncelleme bittikten sonra siyah ekranda kaldı yani brick oldu. Laptop'ların BIOS'unu güncellemeye korkuyorum bu yüzden. Bunu güncelleyeyim mi nasıl güncelleyeyim?

İçinde bir şey göremedim ama açıp içine de sıkmaya gerek var mı? Bayağı kola dökmüş. Bilgisayar sorunsuz çalışıyor ama.

Bir de hazır yakalamışken bir iki soru daha sorayım eğer uygunsanız:
1) alt kasadaki kırık vida yerlerini nasıl tamir etmemi önerirsiniz? Vidalar içine düşüyor direk.
2) termal macun yenilemeye gerek var mı? Sıcaklıklar ve fan hızı normal duruyor. Hazırda elimde laptopa uygun yüksek viskoziteli macun yok. Macun öneriniz var mı?
3) eski bir Dell N5010 laptopum vardı. Seri numarasını Dell'in sitesine girip o numarayla BIOS indirdim Dell'in sitesinden. Windows üzerinden güncelledi ve güncelleme bittikten sonra siyah ekranda kaldı yani brick oldu. Laptop'ların BIOS'unu güncellemeye korkuyorum bu yüzden. Bunu güncelleyeyim mi nasıl güncelleyeyim?

• Vida yerlerini dişi uçları varsa onları kullan yok ise internette toplu satılıyor. Laptop dişi pirinç somun dye geçiyor. Kıyı da köşede bulunan toz yumakları ile yapabilirsin. Yuvaya tozu koy üstüne Japon sök. Dikkat et biraz duman çıkar onu soluma. Taş gibi olur.

• Isıda problem yok ise temizlemeye gerek yok.

• Çok önemli bir özellik eklemesi yok ise güncellemenize gerek yok. BIOS işide biraz şans işi. Önemli güncelleme var ise yapabilirsiniz.

Geri
Yukarı