Kolanya haram mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kim diyor? Böyle saçmalık mı olur alkol sadece içtiğinde sarhoşluk verdiği için haram, sen derine gelen alkolden sarhoş oluyorsan haramdır.

Ne amaçla kullandığınıza bağlı. Kolonya dediğimiz şey %75-%80 derişimininde alkol iceriyor. Bu açıdan iyi bir dezenfektan olduğu söyleniyor. Ama içki olarak tüketenler olduğunu da duymuştum.

Umursamayın. Bunu diyen adamın din bilgisi sizin din bilginizin yarısı kadar değildir. Kendilerine göre dine güncelleme yapıyorlar. Dininizi hacıdan hocadan değil size gönderilen kitaptan öğrenin. Bilmiyorsanız Arapça Türkçesi internette mevcut.

Kur'an-ı Kerim'de sarhoş edici şeylerin haram olduğu belirtiliyor. Kolonyayı içmiyorsun ki sarhoş olasın. Ayrıca alkol sadece içkilerde kullanılmaz, temizlik ve tıpta da yaygın olarak kullanılır ve iyi bir temizleyicidir.

Bu yüzden bence haram değil. Ama ben din uzmanı veya görevlisi değilim.

"Kolanya" için bir şey diyemiyorum. "Kolonyağı" da çok tercih ediliyor ama tuhaf bir tercih. Kolonya için ben bir sorun göremiyorum. Bence hiç kullanmayın. Hak yolunda ilerleyin, alkol ile yaşam olmaz olsun.

Haram-helal gibi kavramlar ancak belli bir din çerçevesinde ortaya konulabilen kavramlardır. Yaşadığımız Corona gerçekliğinde bu kavramlara bana göre yer yoktur. Toprağın ya üstündesindir, ya da altında.

Bu bilgiler eşliğinde "kolonya haram" diyen birisinin ortak atamız olan maymundan daha yüksek bir IQ'ya sahip olma ihtimali düşüktür, bence...

Fetva verilen bir sitede, kolonyanın haram mı yoksa değil mi olduğunu bulamadım fakat kolonya kullandıktan sonra elleri yıkamak gerekirmiş içerisinde ki alkolden dolayı.

Kolonya cehennem sebebi bile olsa - ki değil - virüsten korunmak amacıyla kullanılması caizdir. Asıl kullanmamak intihara girer ve en haramı, en günahı işlersin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı