Kolayla gazozun zararı aynı mı?

oscorp

Hectopat
Ben yaklaşık 3-4 yıldır siyah, sarı kola içmiyorum. Ama gazoz, meyveli soda falan içiyorum. İkisi de gazlı içecek diye düşününce saçma geliyor. Belki de tek avantajı renklendirici olmamasıdır. Tekrar başlasam mı? :D

Hepsinin içindeki en zararlı madde şeker. Şekersiz filan diye satılan ürünlerin içinde tatlandırıcı var. Hem tat olarak şekerden kötüler hem de zararsız değiller.

Şekersiz çay, kahve, süt ya da kendi yaptığınız meyve suyu ve ayran dışında faydalı satılan bir içecek yok. Kahve ve süt tozu alıp, bunları karıştırarak içebilirsin. Kış ve yaz fark etmeden çok iyi gidiyor.

Eklemeyi unutmuşum sade sodaları da tavsiye ederim. Türk kızlayının Erzican olanı acıdır. Afyon olanı daha tatlıdır. Erzincan olanı yeşil paketli, Afyon olanı mavi paketli şişelerde satılıyor.
Kızılay'ın sattığı meyveli sodalarda güzeldir. Mesela bisküvi ve portakal aromalı olanın tadı baya iyi. Ama bunlarda da şeker var. O yüzden fazla tüketilmesini önermiyorum.
Hazır ayranların en kalitelileri bile doğru düzgün süt içermiyor ve yağı basıp tadını hoş göstermeye çalışıyorlar. Şalgamlar filan hiç güzel değil. Askerliğimi yaptığım zamanda Adanalı arkadaş 5 lt getirirdi. Onun getirdiği şalgam ile hazır şalgamı kıyaslarsam. Hazır şalgam koruyucu madde yüzünden, bozuk yumurtya yiyormuşsun hissi veriyor.

Bu tarz şekerli içecekleri tüketecekseniz, az tüketmeye alışın. Ayrıca bunları tükettikten sonra dişlerinizi fırçalayın. Teneke içecekleri pipet ile için.

Son düzenleme:
Tavsiye etmiyorum. Bence gazlı içecekler arasından en masumu sade maden suyudur. :)

Hepsinin içindeki en zararlı madde şeker. Şekersiz filan diye satılan ürünlerin içinde tatlandırıcı var. Hem tat olarak şekerden kötüler hem de zararsız değiller.

Şekersiz çay, kahve, süt ya da kendi yaptığınız meyve suyu ve ayran dışında faydalı satılan bir içecek yok. Kahve ve süt tozu alıp, bunları karıştırarak içebilirsin. Kış ve yaz fark etmeden çok iyi gidiyor.

Eklemeyi unutmuşum sade sodaları da tavsiye ederim. Türk kızlayının Erzican olanı acıdır. Afyon olanı daha tatlıdır. Erzincan olanı yeşil paketli, Afyon olanı mavi paketli şişelerde satılıyor.
Kızılay'ın sattığı meyveli sodalarda güzeldir. Mesela bisküvi ve portakal aromalı olanın tadı baya iyi. Ama bunlarda da şeker var. O yüzden fazla tüketilmesini önermiyorum.
Hazır ayranların en kalitelileri bile doğru düzgün süt içermiyor ve yağı basıp tadını hoş göstermeye çalışıyorlar. Şalgamlar filan hiç güzel değil. Askerliğimi yaptığım zamanda Adanalı arkadaş 5 lt getirirdi. Onun getirdiği şalgam ile hazır şalgamı kıyaslarsam. Hazır şalgam koruyucu madde yüzünden, bozuk yumurtya yiyormuşsun hissi veriyor.

Bu tarz şekerli içecekleri tüketecekseniz, az tüketmeye alışın. Ayrıca bunları tükettikten sonra dişlerinizi fırçalayın. Teneke içecekleri pipet ile için.
Genelde katılan herkesin mesajını beğenmeye çalışıyorum ama bu gerçekten beğenilik detaylı bir mesaj olmuş. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Sağlıklı içecek olmadığına ben de %100 katılıyorum. Hayatından sağlıksız içecek çıkartınca su, ayran, şalgam üçlüsüyle el ele kalıyorsun. Canım çay, kahve de istemiyor.

Bir de cümleye şalgamlar hiç güzel değil diye girince bir Adana'lı olarak hafif bir tüh edasıyla acaba hangisinden içti dedim. Hazır şalgam olduğunu anlayınca bir rahatlama geldi. Normalde şalgam beni de sarmıyordu ama kaliteli olunca gidip gelip içiyorsun. Bazı yerler resmen şalgam yerine turşu suyu satıyor. İçinde doğru düzgün havuç tadı yok. Bakkaldan aldığım hazır şalgama hiç anlam veremiyorum ama. Bazen hazıra göre çok iyi oluyor bazen de turşu suyu. Bir tutturun tarifi be kardeşim. :D

Bunu yazdım hocam hep aklımda olacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı