Kolej mi devlet okulu mu?

Neye göre daha iyi? Siz gittiyseniz artı ve eksileri nedir?
Dostum düşük alsan bile yüksek not verecekler ve OBP ile fark atacaksın sınavda. İkinci olarak kolejler parlak öğrencileri burslu olarak kapıp onları sınava hazırlar, yani derece yapanların çoğu her zaman kolejdendir. Ama iyi devlet liselerini de küçümsemeyin, onlar da çalışıyor sonuçta.

Dostum yaşımızda aynı yaşadıklarımız da aynı. Yaklaşık 1 ay önce ben de ailemle özel okul ve dershane arasında gidip geliyorduk. Özel okula göre değişse de genel olarak kolejlerde devlet okulu mantığı var. Öğretmenler öğrencilerin üzerinde fazla fokuslanamıyor. Ben sonuç olarak dershaneye gitme kararı aldım. Az kişinin olması ve ücretsiz psikolog desteği vermeleri büyük bir artıydı. 9 ve 10. sınıf müfredatlarıyla alakalı hiçbir şey bilmediğim için matematik anlamında beni zor günler bekliyor.

Şimdi şöyle ki okulda ki toplam öğrenci sayısı 300'e yakın. Fazla üstüne düşmeme gibi durumların olacağını zannetmiyorum. Zaten tek istediğim hoca dinamik olsun, dersi sıkıcı hale getirmesin ve bende dersi derste anlayayım. Sonra hem kolejin anlamı kalmıyor hem de Youtube'dan izlemek çok zaman kaybettiriyor. Bir çok okulu gezdiğimiz için hatırlamıyorum ama psikolog lafı eden olmuştu, belki bunda da olabilir.

Matematik gerçekten sıkıntı, anlarsan seni yolda bırakmaz ama anlamazsan geçmiş olsun.

Ara sıra sizi forumda yakalarsam durumunuzu sorarım tekrar. Sonuçta aynı sene sınava gireceğiz çalışma arkadaşı güzel olabilir :D

Tabii, motive de olabilir. Tabii eğer yoğun bir programa girersem buraya vakit bulamayabilirim. 11 çok önemli. 😀

(Hocam düzeltme yapayım siz bayağı zeki bir arkadaşmışsınız gözüm korktu açıkçası. Ben size tavsiye vermekten vazgeçtim :D)

Estağfurullah, tecrübenin başarıyla alakası olmuyor genelde. O yüzden her türlü öneriye açığım.😀

Hocam iyi olan kolejde var kötü olan kolejde var gitmek istediğiniz kolej ismini söylerseniz o zaman yardımcı olabilirim.

Türkiye geneli bir kolej olmadığı için yazmadım.

Uğur kolejini dolaştım ben bayağı güzel okuldu sınıf ortamı falan iyiydi ama dersi bilemem ama gidip bir bakın.

Uğur koleji düşünmüyoruz maalesef.

Hocam eğer çevrenizde isim yapmış ve güvenilir kolej yoksa dershane daha mantıklı ama %2'lik dilimde olduğunuz için dershanede daha mantıklı olabilir çünkü az kişi olması vs. sizi tatmin edebilir. Ama 15k'lık kolejler genelde iyi olmuyor gördüğüm kadarı ile.

Dershane aslında bana daha da mantıksız kalıyor. Ayrıca başka bir kurumun öğrencisiyim ve orası da hafta sonu bir gün eğitim verdiği için boşluk olması lazım. Dershaneler de genelde hafta sonu iki gün eğitim verdiği için birinden vazgeçmek zorunda kalıyorum. Kolej konusunda liste fiyatı olarak 20'ye yakın bir fiyat çıkardı ama indirimlerle buraya düşürdü. Maalesef durumumuzda çok iyi olmadığı için ekonomik anlamda bizi zorlamayacak bir yer tercih etmek zorundayız.

İyi bir okula gidersen öğretmenler daha ilgili oluyolar. İyi bir devlet okulundaysan neredeyse aynılar fakat kolejin daha fazla artıları var. Hocalarla birebir ders alabiliyorsun gittiğin okul önemli bu konuda. Mesela bir koleje gidersin hocalarla birebir ders alamayabilirsin.

Kolej mezunu olduğum için daha iyi olduğunu söyledim.
Eğer karar verirsek kaydolmadan önce tekrar sorarım şu bire bir ders işini. Görüşmenin üstünden bayağı gün geçti ve farklı okullarla da görüşünce aklımda kalmadı ama vardı büyük ihtimalle. Dediğim gibi toplam olarak 300 mevcuda yakın bir lise pek sorun edeceklerini sanmıyorum.

Dostum düşük alsan bile yüksek not verecekler ve OBP ile fark atacaksın sınavda. İkinci olarak kolejler parlak öğrencileri burslu olarak kapıp onları sınava hazırlar, yani derece yapanların çoğu her zaman kolejdendir. Ama iyi devlet liselerini de küçümsemeyin, onlar da çalışıyor sonuçta.

Açıkçası eğer olursa ilk defa özel okula gideceğim. Hep çevreden duyuyorduk bu olayları ama bakalım gerçekten öyle mi. En azından 9. sınıfın düşük notunu telafi ederim.

Koleje git. OBP çok önemli. Bassınlar 100'leri, rahat 5-10 bin oynatıyor.

Hocaları anlamadıktan sonra yine anlamı kalmıyor. OBP devlet okulunda da yükseltilebilir ama sınava hazırlık daha titiz davranılması gereken bir süreç.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi şöyle ki okulda ki toplam öğrenci sayısı 300'e yakın. Fazla üstüne düşmeme gibi durumların olacağını zannetmiyorum. Zaten tek istediğim hoca dinamik olsun, dersi sıkıcı hale getirmesin ve bende dersi derste anlayayım. Sonra hem kolejin anlamı kalmıyor hem de Youtube'dan izlemek çok zaman kaybettiriyor. Bir çok okulu gezdiğimiz için hatırlamıyorum ama psikolog lafı eden olmuştu, belki bunda da olabilir.

Matematik gerçekten sıkıntı, anlarsan seni yolda bırakmaz ama anlamazsan geçmiş olsun.

Tabii, motive de olabilir. Tabii eğer yoğun bir programa girersem buraya vakit bulamayabilirim. 11 çok önemli. 😀

Estağfurullah, tecrübenin başarıyla alakası olmuyor genelde. O yüzden her türlü öneriye açığım.😀

Türkiye geneli bir kolej olmadığı için yazmadım ama ismi Malatya Elit Koleji.

Uğur koleji düşünmüyoruz maalesef.

Dershane aslında bana daha da mantıksız kalıyor. Ayrıca Deneyap öğrencisiyim ve orası da hafta sonu bir gün eğitim verdiği için boşluk olması lazım. Dershaneler de genelde hafta sonu iki gün eğitim verdiği için birinden vazgeçmek zorunda kalıyorum. Kolej konusunda liste fiyatı olarak 20'ye yakın bir fiyat çıkardı ama indirimlerle buraya düşürdü. Maalesef durumumuzda çok iyi olmadığı için ekonomik anlamda bizi zorlamayacak bir yer tercih etmek zorundayız.

Eğer karar verirsek kaydolmadan önce tekrar sorarım şu bire bir ders işini. Görüşmenin üstünden bayağı gün geçti ve farklı okullarla da görüşünce aklımda kalmadı ama vardı büyük ihtimalle. Dediğim gibi toplam olarak 300 mevcuda yakın bir lise pek sorun edeceklerini sanmıyorum.

Açıkçası eğer olursa ilk defa özel okula gideceğim. Hep çevreden duyuyorduk bu olayları ama bakalım gerçekten öyle mi. En azından 9. sınıfın düşük notunu telafi ederim.

Hocaları anlamadıktan sonra yine anlamı kalmıyor. OBP devlet okulunda da yükseltilebilir ama sınava hazırlık daha titiz davranılması gereken bir süreç.
İkide bir geziler, güzek yemekler, ders için güzel materyaller vesaire. Sıkılmazsınız ama hakkını verin okulun.
Çevreyle ilgili birçok görüş var, bilemiyoruz.

(Düzenlendi)

Son düzenleme:
İkide bir geziler, güzek yemekler, ders için güzel materyaller vesaire. Sıkılmadınız ama hakkını verin okulun.
Bursla mı gidecektiniz bu arada?

Sıkılmadan kastım ders anlatılırken dersi sıkıcı bulursam odağım dağılıyor ve dersi dinleyemiyorum. Genelde genç hocalarda sıkıntı olmuyor ama yaşlı veya yavaş anlatan hocalar canımı çok sıkıyor. Yüzdeliğime ve geldiğim okula göre indirim yapıyorlar, herhangi bir burs sınavına girmedim.

Sıkılmadan kastım ders anlatılırken dersi sıkıcı bulursam odağım dağılıyor ve dersi dinleyemiyorum. Genelde genç hocalarda sıkıntı olmuyor ama yaşlı veya yavaş anlatan hocalar canımı çok sıkıyor. Yüzdeliğime ve geldiğim okula göre indirim yapıyorlar, herhangi bir burs sınavına girmedim.
Akıllı tahta ve içerikler sıkmaz sizi.

Akıllı tahta ve içerikler sıkmaz sizi.

Yani nasıl diyeyim, daha çok hocayla alakalı benim durumum. Hocanın çağa ayak uydurmuş olması, orta veya hızlı bir şekilde anlatması, iyi iletişim kurması halinde sıkıntı olmuyor. Şu anda bulunduğum okulda yaşlı hocalarla çok sıkıntı yaşadım mesela, tamam tecrübe anlamında bayağı iyiler ama iyi bir şekilde aktaramadıktan sonra anlamı kalmıyor.

Yani nasıl diyeyim, daha çok hocayla alakalı benim durumum. Hocanın çağa ayak uydurmuş olması, orta veya hızlı bir şekilde anlatması, iyi iletişim kurması halinde sıkıntı olmuyor. Şu anda bulunduğum okulda yaşlı hocalarla çok sıkıntı yaşadım mesela, tamam tecrübe anlamında bayağı iyiler ama iyi bir şekilde aktaramadıktan sonra anlamı kalmıyor.
Hocam reklam panolarındaki öğretmenler genç oluyor 😂
Ama bazı devlet öğretmenleri var ki onlara fark atarlar. Siz bilirsiniz açıkçası, öyle olmaz büyük ihtimal.

Hocam reklam panolarındaki öğretmenler genç oluyor 😂
Ama bazı devlet öğretmenleri var ki onlara fark atarlar. Siz bilirsiniz açıkçası, öyle olmaz büyük ihtimal.

50 yaş altı benim için genç hocam. 😀 Devlet okullarında gerçekten kıymetli öğretmenler var, genelde o hocaları 11 ve 12'de veriyorlar ama tekrardan uzaktan eğitime geçersek benim için her şey bitti demektir. Bu yüzden koleje daha sıcak bakıyoruz ama bakalım artık. Bir karar vereceğiz en sonunda.

Kolej kesinlikle. Çoğu devlet okulları vasatlaşıyor. Daha Almanca bilmeyen öğretmen mi istersin yoksa sürekli telefon ile oynayan İngilizce öğretmeni mi? En kötüsü ise kendi kağıdına düşük veren matematik öğretmeni mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı