Komando ile piyade komando arasında nasıl bir fark var?

Öylesineİsim

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, benim sorum şu piyade komando ile komando arasında nasıl bir fark var yani eğer ikisi de aynı şeyse niye piyade şeklinde niteleniyor ve ek olarak bir kişi piyade komando olmak için ne yapması gerekiyor?

Piyade: TSK'da bir muharip sınıf.
Vazifesi; ateş, hareket ve darbe etkisini kullanarak savaşmak; ateş ile düşmana zayiat verdirerek muharebe gücünü kırmak, bir bölgeyi elde bulundurmak, ateş ve manevra ile düşmana yaklaşarak yakın muharebe ile onu etkisiz hale getirmektir.

Komando: Askeri personele eğitim sonucu verilen ünvan.

Piyade Teğmen İsim Soyisim
Komando Piyade Teğmen İsim Soyisim

TSK'da iki komando kursu vardır. Bu kurslar Dağ Komando Okulu'nda yapılır. Birincisi komando temel kursudur. Bu kurs 10 hafta sürer. Bitiren kursiyerler komando temel brövesi alarak komando olur. İkinci kurs komando ihtisas kursudur ve 24 hafta sürer. Eğitimleri de malum oldukça zordur insan vücudunun sınırlarını zorlar. Bitiren kursiyerler komando ihtisas brövesi alırlar.

Son düzenleme:
Piyade: Tsk'da bir muharip sınıf.
vazifesi; ateş, hareket ve darbe etkisini kullanarak savaşmak; ateş ile düşmana zayiat verdirerek muharebe gücünü kırmak, bir bölgeyi elde bulundurmak, ateş ve manevra ile düşmana yaklaşarak yakın muharebe ile onu etkisiz hale getirmektir.

Komando: Askeri personele eğitim sonucu verilen unvan.

Piyade teğmen isim soy isim.
Komando piyade teğmen isim soy isim.

Tsk'da iki komando kursu vardır. Bu kurslar dağ komando okulu'nda yapılır. Birincisi komando temel kursudur. Bu kurs 10 hafta sürer. Bitiren kursiyerler komando temel brövesi alarak komando olur. İkinci kurs komando ihtisas kursudur ve 24 hafta sürer. Eğitimleri de malum oldukça zordur insan vücudunun sınırlarını zorlar. Bitiren kursiyerler komando ihtisas brövesi alırlar.

Peki diyelim ki piyade komando olmak istiyoruz o zaman ne yapmamız gerekiyor?

Bu arada piyade komando ile komando arasında bir fark yok. Ya komandosundur ya piyadesindir bu kadar. Eskiden komando birliklerinde sadece komando kursu görmüş personel çalışırdı artık öyle değil düz piyade bile komando birliklerinde görev alıyor.

Başvuruyorsun kurslara. Zaten KHO'da oluyorsan 3-4. sınıfta komando kursu var.

Ben şunu soruyordum mesela asker olurken komando olmak istiyorum kısmını işaretledim ve komando eğitimini tamamladım ve komando oldum. Piyade komando olmak için ne yapmam gerek.

Bu arada piyade komando ile komando arasında bir fark yok. Ya komandosundur ya piyadesindir bu kadar. Eskiden komando birliklerinde sadece komando kursu görmüş personel çalışırdı artık öyle değil düz piyade bile komando birliklerinde görev alıyor.

Yani komando eğitimini tamamladığımda zaten direkt olarak piyade komando mu olmuş oluyorum.

Ben şunu soruyordum mesela asker olurken komando olmak istiyorum kısmını işaretledim ve komando eğitimini tamamladım ve komando oldum. Piyade komando olmak için ne yapmam gerek.

Yani komando eğitimini tamamladığımda zaten direkt olarak piyade komando mu olmuş oluyorum.
Sözleşmeli er olarak yapmayacaksan komando olmanın bir mantığı yok. Komando birliğine verebilirler seni bu durumda da komutanlarına dosya götür, git oğlum şu evrağı imzalat, çay götür getir vs. işlerinden başka bir şey yaptırmazlar. Eskidendi yükümlü erin gidip intikal, operasyona katılması.
Yükümlü er ıspartada'ki komando kursuna katılamaz bu arada. Sadece acemi birliğinde yanaşık düzen yaptırırlar 1 ay sonra ordan katılacağın birliğe gönderirler.

Sözleşmeli er olarak yapmayacaksan komando olmanın bir mantığı yok. Komando birliğine verebilirler seni bu durumda da komutanlarına dosya götür, git oğlum şu evrağı imzalat, çay götür getir vs. işlerinden başka bir şey yaptırmazlar. Eskidendi yükümlü erin gidip intikal, operasyona katılması.
Yükümlü er ıspartada'ki komando kursuna katılamaz bu arada. Sadece acemi birliğinde yanaşık düzen yaptırırlar 1 ay sonra oradan katılacağın birliğe gönderirler.

Hocam benim amacım aslında komando olup doğuda görev yapmak ancak bir türlü şu rütbe işlerini falan hiç anlayamıyorum çok kafa karıştırıyor mesela komando uzman çavuş olup doğuda görev yapmak için ne yapmam gerekiyor veya sözleşmeli er olmadan ya da askeri lise falan bitirmeden normal askerlik yaparken rütbe atlayamıyor muyum?

normal askerlik yaparken uzman çavuşluğa başvurabilirsin.
Hocam benim amacım aslında komando olup doğuda görev yapmak ancak bir türlü şu rütbe işlerini falan hiç anlayamıyorum çok kafa karıştırıyor mesela komando uzman çavuş olup doğuda görev yapmak için ne yapmam gerekiyor veya sözleşmeli er olmadan ya da askeri lise falan bitirmeden normal askerlik yaparken rütbe atlayamıyor muyum?
Normal askerlik yaparken Uzman Er/Erbaş'lığa başvurabilirsin. Daha sonra Uzman Çavuş'luktan Astsubaylığa sonra da Subaylığa geçiş yapabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı