Kombi Su Basıncının Yükselmesi

Ya aslında 38 derecede 1.5 bar ise 50 derecede maksimum 1.9 bar oluyor ama onun üzerine çıkınca 55 derecelere falan 2.5 bar olabiliyor. 43 dereceye kadar en fazla 1.6 bar oluyor. Delik veya hava olmazsa bu devamlı artıp veya düşmez miydi? Isı yalıtımı çok iyi olmadığı için ve evde büyük olup komşularda her odaları yakmadıkları için kar mevsiminde yükseltme yapıyorum. Normal hava 10 derecelerde falan iken zaten 40 - 43 derece arasında takılıyor ve bar istediği yerde.
Yok bizimkinin de havası bitmişti bakım yaparken farkettim. Genleşme tankının önemi çok yüksek sıcaklıklarda ortaya çıkıyor. 40-50 derecelerde en fazla 2,5 bar oluyordu. Ama 60 derecede yakarsan 3 bara yaklaştığını görebilirsin hatta 3 bar emniyet vanasından su atabilir kombi.

Benim konumla ilgili de şu varmış. Büyük ihtimal çok az şekilde hava karçırıyor, 1 yılda hava falan kalmıyor içinde o yüzden çok oynaklık yapıyor.

Not: Genleşme tankının sibobu, kombinin üstünden bakarsan ya arkadadır yada yandadır. Siboba bas hava çıkmıyorsa hava bitmiştir, su çıkıyorsa siboptan deliktir.

Son düzenleme:
Not: Genleşme tankının sibobu, kombinin üstünden bakarsan ya arkadadır yada yandadır. Siboba bas hava çıkmıyorsa hava bitmiştir, su çıkıyorsa siboptan deliktir.
Kombinin dış kapağını açmak gerekli sanırım genleşme tankına ulaşmak için.

Şimdi 50 derecede falan 1.5 sabitledim, ateşi yakarken 1.8'e geliyor ısıtma bitince, yavaşça en düşük 1.5 bara düşüyor. Böyle ateş bastıkça yine aynı yere 1.8 bara gelip tekrar 1.5 bara düşüyor. Kısır döngüye girdi ve bir yerden de su görmedim zaten balkonda ya ıslak olunca yerler fark etmedim.

Genleşme tankının önemi çok yüksek sıcaklıklarda ortaya çıkıyor.
Aynen öyle o zaman fark ettim zaten, yoksa normal bar ve sıcaklıkta bir şey ile uğraşmıyordum. Isı yalıtımı iyi olan evde maksimum 43 derece yaparsın ve bir de kapalı olursa yan tarafları evin sıcacık olur.

Ölçüm hava aleti olsa elimde hava basmak sıkıntı değil ve korona zamanı teknik servisi de çağırmak istemiyorum. Zaten şöyle 1 ayda soğuk olur sonrası zaten hep 40-43 derecelerde takılır havaya da gerek olmaz. Kışa doğru yaptıracaksın en iyisi bakım.

Kendi evim olsa her düzeneği yapardım. Temizleme için bir vana koyar, termostat vanalar takardım veya termostat salona koyar salon ısısına göre ayarlardı kombiyi. Uğraşmıyorum çok, ancak bozulup mecbur kalınırsa tamir yapar ve yaptırtırım :)

Son düzenleme:
Sibobundan değil mi! Öyleyse içindeki lastik patlaktır. Kombi modeli neydi 750 TL çok geldi bana.
Modele göre 200-300 arası değişiyor fiyatları.

Sanırım Ariston Egis modeli, ancak modelin numarasını bilmiyorum. Eski olanlardan dijital ekranı olmayan manuel ayarlanan kombi.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı