Kombi Su Basıncının Yükselmesi

@SideWinder Hocam benim de eski kombim var ve aynı problemden muzdaribim. Normal çalışırken, yani 38 ve 40 dereceler de 1.5 bar iken bu kombi sıcaklığı artırdıkça 0.2 bar yükselme oluyor. Yaklaşık 55 dereceler getirince 3 bara yaklaşıyor ama havayı düşürüp o sıcaklıkta devam ederse sorun yok ama kombi sıcaklığı en düşüğe (38) düşürünce bu sefer 1 barlara düşüyor. Sadece sıcaklık ile oynayınca barda değişiklik oluyor. Bir ara kalorifer peteği delinmisti ve diğer kalorifer havalandırma deliği damlatınca değişip temizledik pis su beyazlatana kadar. Bütün petekleri gezdim havada yok şu çıkıyor. Komple mi çalıştırıp petekleri yakmak gerek anlamadım ama alt çıkış vanaları da açık. Bir de bir petek ağabeyim kullanmıyor çok soğuk yoksa açılınca ufak yükselme oluyor ama zaten dediğim gibi havasını falan alırken komple açıktı anlamadım gitti.

1.5'dan 3 Bar'a çıkması pek normal değil bence. Ben evde tüm petekleri açıyorum, sağlıklı dolaşım olması için. Peteklerde hava olmaması da önemli, boşaltmışsınız zaten.

Bir teknisyenin bakması daha iyi olabilir. Bende de 2'nin üstüne çıkıyor ama 3'e yaklaşmıyor.

Tüm petekler yanmıyor sorun orada mı bilemedim. 6 petek var 3'ü yanıyor. Bu hepsi yanmakla ve 3 yanmak aynı harcama mı yapıyor? Taşındığım ev ısı yalıtımı çok iyi sayılmaz. Sonradan dışardan montolama yapılmış ve pencere, kapılar soğuk alabiliyor ondan dedim:)

Son düzenleme:
Anladım İbrahim hocam. Yükselttikten sonra basıncı normale getirdim bir sıkıntı görünmüyor. Söylediğim gibi ısı artınca yükseliyor, düşürünce de basıncı düşüyor. Değişik bir durum çözemedim ben de. Kaçırma ve sızma olsa bir yerden görürüm yok bir şey. Neyse havalar iyi olunca biraz normale dönünce zaten sürekli öyle duruyor bakmaya gerek duymuyorum. Böyle idare edeceğiz, bakım olacağı zaman söylerim teknik servise. Şimdi kimseyi sokmak istemiyorum eve korona zamanı bundan dolayı kendim çözmeye çalışıyorum:)

Kombi su basıncı sadece kalorifer ısıtması çalışırken yükselme yapıyor. Öncelikle sorum genleşme tankı sağlam olanlarda dahi bu basınç yükselmesi normal mi? Mesela 60 derece su sıcaklığında 2 bar, 30 derece su sıcaklığında 1.5 bar olması.

Genleşme tankını söktüm, 2 bar hava bastım köpükle her yerini kontrol ettim kaçırmıyor.
Ayrıca membran delik değil, çünkü siboba bastığımda su çıkması lazım, çıkmıyor.
3 yollu vana arızalı değil, sıcak su açtığımda petekler ısınmıyor.
Musluk arızalı değil; kombi çalışmazken kendi kendine yükselmiyor bar.

Sizde de sağlam bir kombi varsa, basınç aralığı ne oluyor, bakarsanız sevinirim. Mesela su sıcaklığı 25-30 derece iken, 60 dereceye geldiğinde basınç farkı kaç oluyor? Buradan yola çıkarak normal veya anormal olduğunu çözebilirim.
Hocam 2 bar ne öyle , patlamadığına dua edin :D Normali Minimum 1.3 maximum 1.8, ideali ise 1.6 dır.

Hocam 2 bar ne öyle , patlamadığına dua edin :D Normali Minimum 1.3 maximum 1.8, ideali ise 1.6 dır.
Benim işte 10-15 derece kombi sıcaklığı artırınca, birden de hava soğuyunca bir petekte açıldı ve bar 3'e yaklaştı:) Normal 38 derece de bar 1.5 idi. Patlatmayanı Allah patlatmıyor(!)

Bir ara bulundum ev büyük olunca ve borular da evi dolaşınca ben basınca o yere getirmiştim patlamamıştı ama önceden tamir edilmiş petek deliği yeniden su kaçırıyordu:)

Benim işte 10-15 derece kombi sıcaklığı artırınca, birden de hava soğuyunca bir petekte açıldı ve bar 3'e yaklaştı:) Normal 38 derece de bar 1.5 idi. Patlatmayanı Allah patlatmıyor(!)

Bir ara bulundum ev büyük olunca ve borular da evi dolaşınca ben basınca o yere getirmiştim patlamamıştı ama önceden tamir edilmiş petek deliği yeniden su kaçırıyordu:)
Hocam ben şakasına patlar demiştim de bizim kombinin (Daican) su basıncı ile ilgili sıkıntımız olmuştu ve en az 3 kere hata vermişti ve gelip arabalardaki karbiratöre benzeyen demir döküm gibi şeyi çıkardılar ve sorun çözüldü. Sonrasında ise tamir eden adam max 1.8 olabilir dedi aksi takdirde bizi arayın dedi. Normali ise 1.5 ila 1.7 arası dedi.

2 bar nedir yahu bu kadar şaşırdın! Onlar kombinin su dolaşımının sağlıklı çalışması için 1-1.7 bar olsun isterler. Yoksa 3-4 bar bassan da patlayacağını sanmam.
@SideWinder Hocam benim de eski kombim var ve aynı problemden muzdaribim. Normal çalışırken, yani 38 ve 40 dereceler de 1.5 bar iken bu kombi sıcaklığı artırdıkça 0.2 bar yükselme oluyor. Yaklaşık 55 dereceler getirince 3 bara yaklaşıyor ama havayı düşürüp o sıcaklıkta devam ederse sorun yok ama kombi sıcaklığı en düşüğe (38) düşürünce bu sefer 1 barlara düşüyor. Sadece sıcaklık ile oynayınca barda değişiklik oluyor. Bir ara kalorifer peteği delinmisti ve diğer kalorifer havalandırma deliği damlatınca değişip temizledik pis su beyazlatana kadar. Bütün petekleri gezdim havada yok şu çıkıyor. Komple mi çalıştırıp petekleri yakmak gerek anlamadım ama alt çıkış vanaları da açık. Bir de bir petek ağabeyim kullanmıyor çok soğuk yoksa açılınca ufak yükselme oluyor ama zaten dediğim gibi havasını falan alırken komple açıktı anlamadım gitti.
Seninkinde kesin genleşme tankının membranı delinmiş yada içinde hava kalmamış gibi. Delik olup olmadığını anlamak için genleşme tankının sibobuna bas hava çıkması lazım. Su çıkarsa deliktir.

Seninkinde kesin genleşme tankının membranı delinmiş yada içinde hava kalmamış gibi.
Ya aslında 38 derecede 1.5 bar ise 50 derecede maksimum 1.9 bar oluyor ama onun üzerine çıkınca 55 derecelere falan 2.5 bar olabiliyor. 43 dereceye kadar en fazla 1.6 bar oluyor. Delik veya hava olmazsa bu devamlı artıp veya düşmez miydi? Isı yalıtımı çok iyi olmadığı için ve evde büyük olup komşularda her odaları yakmadıkları için kar mevsiminde yükseltme yapıyorum. Normal hava 10 derecelerde falan iken zaten 40 - 43 derece arasında takılıyor ve bar istediği yerde.

Yeni konular

Geri
Yukarı