Komilik yapmak çok yorar mı?

Daha fazla  
Merhaba 15 yaşındayım yaz tatilinde çalışıyorum. Şu anda berberde çıraklık yapıyorum fakat aldığım maaş haftalık 250 lira. 15 tatildeyken 1 hafta gelmiştim bu yaz 150 lira vereceğim dedi haftalık kabul etmedim. Birkaç gün sonra 250 verceğini söyledi ailem yolladı. Bu para benim için çok düşük bir miktar yani günlük düz hesap 35 liraya çalışıyorum. Sabahın 8'inde dükkanı ben açıp aksam 9.30'a anca eve gidiyorum. Üstelik bayram da geliyor yani resmen beni anladınız. Sormak istediğim babamın ustabaşı olduğu dükkanda aylık 5.000 lira vereceklerini söyledi. Ama dün yeni asgari ücret açıklandı belki daha da artar. Fiyat çok iyi ama komilik çok zor mu? Aranızda giden var mı? Veya bu paraya değer mi? Yaz sonu ezilir miyim fikrinizi belirtin.

Son düzenleyen: Moderatör:
O maaş ile garsonluk yapanlar var, ücret gayet iyi; amiriniz/ustanız olacak garsonlar bazen komilere köpek çekebiliyor, eğer garsonlar tarafında dediğim gibi sorun yoksa o kadar zor değil.

Sana hayatı öğretir kardeşim. Ben 16 yaşında ilk kez garson olarak çalıştım. Müşterilerle ustalarla patronla uğraşmak iletişim kurmak beni geliştirdi. İyi ki çalışmışım diyorum.

Sana hayatı öğretir kardeşim. Ben 16 yaşında ilk kez garson olarak çalıştım. Müşterilerle ustalarla patronla uğraşmak iletişim kurmak beni geliştirdi. İyi ki çalışmışım diyorum.

Evet ama Alanya'da yaşıyorum. Aşırı trust'lik bir yer bir de yaz. Şimdi para kazancaz diye 20 yaşında fıtık ameliyatına girmeyiz değil mi? Bide ek olarak sana taşıman için verilen yemek en fazla kaç kg olur.

Evet ama Alanya'da yaşıyorum. Aşırı trust'lik bir yer bir de yaz. Şimdi para kazancaz diye 20 yaşında fıtık ameliyatına girmeyiz değil mi? Bide ek olarak sana taşıman için verilen yemek en fazla kaç kg olur.
Bir normal boyutta tepsi ne kadarsa atıyorum o tepsiye 4 tane tabak sığdırılıyor. Ne kadar sığarsa o kadar götürürsün.
Ha bu arada hemen servis yapmaya almazlar korkma. Önce tabak boşlarını, müşterinin kalktığı masayı temizlemeni boşları almanı isterler. Her şeyi halledince bezin varsa bezle masayı silersin menüyü tuzluğu peçeteliği falan düzenli yerleştirirsin ve işin biter başka masalara geçersin.

Fıtık olmazsın korkma. Benim çalıştığım yerde bir de malzeme taşıtırlardı. Atıyorum restoranta meyve sebze içecek geldiyse çağırırlardı dışardakileri depoya taşırdım. Kasa kasa domates, çuval çuval patates soğan, paletlerin üzerindeki suları kolaları trasplatle depoya aktarırdım. Sizin çalıştığınız yer daha düzgün profesyonel bir yerse öyle saçma sapan işler yaptırmazlar. Benim işyeri küçük ilçedeydi ondan ne bulurlarsa yaptırıyorlardı.

Geri
Yukarı