Merhabalar, NTLite programıyla düzenleme rehberleri hazırlarken "Kurulum sonrası" kısmında hata olduğunu ve kurulum yaptırmadığını fark ettim. Bu yönde de bir kaç geri bildirim aldım. Forumda belli başlı konuları incelerken anlatacağım katılımsız kurulum komut dosyasına ihtiyaç olduğunu gördüm. Lafı uzatmadan konuya geçelim. Komut dosyasını hazırlamak için iki yol anlatacağım. İkinci yol daha kolay ve tavsiye ettiğim yoldur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İhtiyacımız olan programlar;
  • Universal Silent Switch Finder / Bulamadığınız parametreler için Silent-İnstallsayfasını ziyaret edebilirsiniz.
    • (Programların sessiz kurulum parametresi için lazım. Bulamadıklarınızı yorum kısmına yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım. Her programın sessiz kurulum parametresi olmayabilir.)
    • 5.jpg
  • Sağ tık menüsüne "Dosya Listesini Kopyala" seçeneği ekleme yarayan .reg dosyası.
    • (İkinci yolda bunu kullanacaz. Bu seçenek ile klasör içindeki programların listesini uzantılarıyla kopyalıyoruz ve oluşturacağımız .bat dosyasının içine yapıştırıyoruz.)
[CODE title="Reg dosyasını kendiniz hazırlamak istiyorsanız aşağıdaki kodu .txt dosyası içine kopyalayıp uzantısını .reg olarak kaydedin."]
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shell\Dosya Listesini Kopyala\command]
@="cmd /c dir \"%1\" /b /a:-d /o:n | clip"[/CODE]
ALINTI: Reg dosyasını aldığım web sayfası www.sordum.net.

Komut dosyasını hazırlıyoruz;
  1. Aşağıda anlatacağım komutları yazmak için masaüstü veya klasör içinde sağ tık > yeni > yeni metin belgesi.txt oluşturun.
  2. Aşağıdaki örneklere bakarak .txt dosyası içinde katılımsız kurulumunuzu hazırlayın.
  3. İşlemler bittikten sonra farklı kaydet > Katılımsız.bat olarak kaydedin.
NTLite Windows 10 sağ tık > "bağlama dizini keşfet" tıklayın açılan pencereye programların bulunduğu klasörü yerleştirin.
NTLite sol menüde yer alan "Kurulum sonrasına" kısmına Katılımsız.bat dosyasını ekleyin.
Not: Programlar C:\ diski içinde olacağından dosya yolunu "C:\'klasör ismi'" olarak kaydedin. Aşağıdaki örneklere bakabilirsiniz.

İlk yolla her bir programı tek tek seçip yol olarak kopyala yapmamız gerekiyor. Program sayısı fazla ise bu yöntemi tavsiye etmiyorum.
NOT: Program yolunu kopyalamak için "shift + sağ tık" yapın. Açılan sağ tık menüsünden "Yol olarak kopyala" seçin.
[CODE title="Komut dosyasını oluştururken ilk yol;"]
"C:\programlar\7z1900-x64.exe" /S
"C:\programlar\AcroRdrDC1900820071_tr_TR.exe" /sPB /rs /msi
"C:\programlar\GoogleChromeStandaloneEnterprise64.msi" /qn
"C:\programlar\vlc-3.0.12-win64.exe" /L=1055 /S
RD /S /Q "C:\programlar"
[/CODE]
[CODE title="1. yol nasıl yapılır?"]
"Programın yolu" /sessiz kurulum parametresi
RD /S /Q "Klasörün tam adresi" (Kurulum sonrası dosyaların silinmesi için)[/CODE]

Konu başında verdiğim .reg dosyasını yüklemediyseniz yükleyin. Kurulum oluşturmak için;
[CODE title="Komut dosyasını oluştururken ikinci yol;"]
cd "C:\programlar"
"7z1900-x64.exe" /S
"AcroRdrDC1900820071_tr_TR.exe" /sPB /rs /msi
"GoogleChromeStandaloneEnterprise64.msi" /qn
"vlc-3.0.12-win64.exe" /L=1055 /S
RD /S /Q "C:\programlar"
[/CODE]
[CODE title="2. Yol nasıl yapılır?"]
cd "Programların bulunduğu klasöre 'shift + sağ tık' yapın açılan sağ tık menüsünden 'Yol olarak kopyala' seçin ve buraya yapıştırın"
#cd komutuyla komut ekranında klasör içinde işlem yapmasını sağlıyoruz
"program.exe" /sessiz kurulum parametresi
#Verdiğim .reg dosyasıyla programların bulunduğu klasöre sağ tık yapıp "Dosya listesini kopyalaya" diyerek hızlıca buraya yapıştırın
#Program ismini uzantısıyla birlikte "7z1900-x64.exe" tırnak işareti arasına al boşluk bırak /parametreyi yaz
#(ESC'nin altındaki tuşa basarsanız tırnak işareti gelecektir).[/CODE]

7-Zip ile de katılımsız kurulum yapabilirsiniz. Bunun için @24099 'ın hazırladığı rehbere bakınız. Ben bulduğum parametreleri 7-zip ile katılımsız yaptım. Klasör içerisine attığım programları verdiğim reg dosyasıyla kopyalayıp, anlattığım ikinci yöntem ile kurulum yaptırıyorum. Bu şekilde parametreleri girmeye gerek kalmıyor. Aşağıda parametrelerini bulduğum programları yazdım.

Program Adı Parametre
.NET Desktop Runtime 3.1.9/q /NORESTART
7-ZİP/S
Adobe Reader DC (Offline)/sPB /rs /msi
Directx 9 / 11 /12 (Offline)/silent
Discord-s
Epic Games/qn /norestart
Google Chrome/S
Google Chrome (Offline)/qn
Java/s (küçük s olmasına dikkat et)
K-Lite Codec Pack/verysilent
Microsoft Visual C++ Redistributable 2005 x64 - x86/Q
Microsoft Visual C++ Redistributable 2008 x64 - x86/q
Microsoft Visual C++ Redistributable 2010 x64 - x86/q /norestart
Microsoft Visual C++ Redistributable 2012 x64 - x86/install /quiet /norestart
Microsoft Visual C++ Redistributable 2013 x64 - x86/install /quiet /norestart
Microsoft Visual C++ Redistributable 2015-2019 x64 - x86/install /quiet /norestart
Microsoft Visual Studio 2010 Tools for Office Runtime x86 - x64/q /norestart
Microsoft XNA Framework Redistributable 4.0/qb
MSI Afterburner/S
Msxml 4.0/qn
OBS-Studio/S
OpenAL/SILENT
Signal/S
Silverlight/q
SSD Fresh/VERYSILENT /SUPPRESSMSGBOXES /NORESTART /SP-
Steam/S
Stellarium/VERYSILENT /SUPPRESSMSGBOXES /NORESTART /SP-
Stremio/S
TeamViewer/S
Unlocker 1.2.0.1/VERYSILENT /SUPPRESSMSGBOXES /NORESTART /SP-
VLC Media Player/L=1055 /S (L=1055 Türkçe kurulum yaptırır)
Wemod--silent
WhatsApp--silent

Ellerinize sağlık, çok güzel bir konu olmuş.

Bu arada yakın zamanda fırsat olursa zamanında hazırladığım o katılımsız rehberinin görsellerini güncellemeyi düşünüyorum raporlayıp.
Çok iyi olur. Ben sizin rehberinizden faydalanıp internette yapılan All in One Runtimes tarzı katılımsız kurulum oluşturdum. İçerisine c++2005-19/silverlight lazım olacak herşeyi koydum. Tek tıkla kurulum yaptırıyorum. Şimdi kafayı Office katılımsız yapmaya taktım onunla uğraşıcam. Detaylarını çözebilirsem bir rehber hazırlamayı düşünüyorum. Türkçe kaynak neredeyse hiç yok.

@OgnitorenKs selamünaleyküm ustam nasılsın güncellemelerle ilgili rehber hazırlayabilir misin acaba rica etsem acaba senden olur mu güncelleme eklenmiyor ISO'ya resimdeki gibi yapabilir misin rica etsem.
Windows Update Güncellemeler Denetleniyor Sorunu Ve çözümü konu linki aynı bende de hata veriyor ustam.
Ustam vallahi sana helal olsun seni çok sevdim teşekkür ederim.
Ustam burada mısın yarın format atacaktım ben Windows 8.1 Pro X64 güncelleme setupcomplete. CMD hazırlayabilir misin resimdeki gibi.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (1).png
    Ekran Görüntüsü (1).png
    380,6 KB · Görüntüleme: 162
@OgnitorenKs selamünaleyküm ustam nasılsın güncellemelerle ilgili rehber hazırlayabilir misin acaba rica etsem acaba senden olur mu güncelleme eklenmiyor ISO'ya resimdeki gibi yapabilir misin rica etsem.
Windows Update Güncellemeler Denetleniyor Sorunu Ve çözümü konu linki aynı bende de hata veriyor ustam.
Ustam vallahi sana helal olsun seni çok sevdim teşekkür ederim.
NTLite üzerinden güncellemeleri kontrol edin. Eksik olanları Microsoft Update Katalog'dan indirin ekleme işlemini yapar ancak boyut eklediğiniz güncellemeler nedeniyle fazla olur. Ben son sürüm indirip editleyip kurulum yaptığımdan o tarz bir işleme girmedim. Sizin için araştırma yaparım. Güncellemeyi direkt imaj içine kurdurabilirsem bir rehber yaparım.
EDİT: Hangi Windows sürümüyle uğraşıyorsunuz? 7/10?

Geri
Yukarı