Rehber Konsollar için monitör satın alma

Arkadaşlar, bildiğiniz üzere her monitör konsollar ile uyumlu değil. Bu yüzden HDMI portlarından yeterli bant genişliği sağlasa dahi akıcılık ve performans problemi oluyor. Bu rehberde bunu yaşamamanız için konsol desteği olan monitörleri sıralayacağız. Bu sıralamayı tier yani derecelendirme sistemi yerine kategorilendirmeyi uygun gördük çünkü monitörler çözünürlük olarak kategorilere ayrılır.

Etiketler:
Sarı Etiket: Yazıldığı kategorinin en iyisi.
Mavi Etiket: Yazıldığı kategorinin önceliklileri.
Kırmızı Etiket: Yazıldığı kategorinin fiyat/performansları.
Yeşil Etiket: Yazıldığı kategoriden boyutça büyük olan monitörler.
Mor Etiket: Kategorinin ultrawide monitörleri.
Gri Etiket: Hiçbir özellik taşımayan ancak alınabilir olan monitörler.

1080p kategorisi:
  • HP Omen 25i: HDMI 2.0
  • Gigabyte G24F-2: HDMI 2.0
  • LG 24GN60R-B: HDMI 2.0
  • LG 24GN600/650-B: HDMI 2.0
  • İiyama G2470HSU-B1: HDMI 1.4
  • Asus VP249QGR: HDMI 1.4
  • HP X27: HDMI 2.0, 27 inç
  • Gigabyte M27F: HDMI 2.0, 27 inç
  • MSI Optix MAG301RF: HDMI 1.4
  • Cooler Master GM238-FFS: HDMI 2.0
  • AOC 24G2SPU: HDMI 1.4
1440p kategorisi:
  • MSI Optix MAG274QRF-QD: HDMI 2.0
  • Gigabyte M27Q: HDMI 2.0
  • AOC Agon Pro PD27S: HDMI 2.0
  • ASUS TUF VG27AQ: HDMI 2.0
  • ASUS TUF VG27AQ1A: HDMI 2.0
  • Gigabyte M32Q: HDMI 2.0, 32 inç
  • DELL G3223D: HDMI 2.0, 32 inç
  • Philips Evnia 34M2C8600: HDMI 2.1, OLED
  • Dell Alienware AW3423DWF: HDMI 2.0, OLED
  • Gigabyte M34WQ: HDMI 2.0
  • LG 27GP83B-B: HDMI 2.0
  • LG 27GN850/880-B: HDMI 2.0
  • DELL S2721DGF/A: HDMI 2.0
2160p kategorisi:
  • DELL G3223Q: HDMI 2.1
  • Sony INZONE M9: HDMI 2.1
  • Asus ROG Strix XG27UQR: HDMI 2.0
  • Gigabyte M32U: HDMI 2.1
  • MSI G281UV: HDMI 2.0
  • LG 27UP550/650-W: HDMI 2.0
  • Dell S2721QS: HDMI 2.0
  • LG C1 OLED: HDMI 2.1, 48 inç, OLED
  • LG C2 OLED: HDMI 2.1, 42 inç, OLED
  • Gigabyte M28U: HDMI 2.1
  • MSI Optix MAG281URF: HDMI 2.1
Bu rehberi hazırlamamda yardımcı olan ve katkıda bulunan değerli rehber ortağım konsol uzmanı @Mr. DarkTech'e teşekkürler.

Son düzenleme:
Curved modellerde istisna gösterebileceğim modellerden birisi bu. Ancak PS5 için kullanacaksan daha büyük bir monitör tercihinde bulunman daha iyi olabilir, tabii baktığın mesafeye bağlı. Yakından bakıyorsan 27" de pek tabii uygun olur.

Hocam yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Evde 4K TV olduğu için ayrıyeten PC ve PS5 için ortak kullanacağım bir monitör olsun istedim. Galiba bu ürünü sipariş ederim tekrardan teşekkür ederim :)

Kararsızlık yaşayan çok insan var. Sebebi kusursuz monitör arayışından kaynaklı. Maalesef böyle bir ürün piyasada yok. Siz bu konu içindeki monitörlerden hangisini düşündünüz?
Hocam alacağım monitörü konsol ıcın düşünüyorum ancak ileride pc toplarsam da kullanmayı düşünüyorum. Alacağım monitörü odamda yatağımın yanında duvara hareketli aparat takarak kullanacağım. Öncelikle kararsızlığım 23,8/25 ınch 1080p mı yoksa 27 ınch 1440p arasında. Açıkçası ileride pc toplarsam + ps5 1440p desteğini kullanabilmek amacıyla 1440p almaktan yanayım. Ancak 1440p ye yetecek bir pc toplamanın bugünkü masrafını merak ediyorum.

Hoparlör olması bir artı yoksa olmaması çok sorun değil mı kablo ile konsola veya monitöre hoparlör bağlama yolları mümkün mu ve kolay mı, mın 300 parlaklığa sahip olmasını ıstıyorum. ve mümkünse 1Mr renk.. 16 milyon renk sayısı ile 1 milyar renk sayısı arasında barız bir fark olur mu bılmıyorum. Çünkü bazı monitörler bu kıstasa takılıyor aşağıdaki gıgabyte g27q ve asus tuf gıbı.

ileride pc toplama düşüncem olduğu ıcın adaptıve sync gsync freesync konusuna da bakıyorum. adaptıve sync olması bir dezavantaj mı ? avantaj mı anlayamadım aşağıdaki msı g274qpf adaptıve sync gıbı.

düşündüğüm monitörler

MSI 27" G274QPF adaptıve sync (400 parlaklık 1mr renk)

MSI 27" G274QPF G-sync (300 parlaklık 1mr renk)

Asus TUF Gaming VG27AQZ Monitör (350 parlaklık 16.7m renk)

Asus TUF Gaming VG27AQ Monitör (350 parlaklık, 16.7m renk)

Asuslar arasındaki farkı anlayamadım bu arada. çıkış yılları dışında ne gıbı farkları var acaba ?

Gigabyte G27Q 27" 1ms QHD Freesync Oyuncu Monitörü (350 parlaklık 16.7m renk)

AOC Q27G2S/EU Monitör (350 parlaklık 1mr renk)

LG UltraGear 27GL83A-B Monitör (350 parlaklık 1mr renk)

bu monitörlerin bır sıralamasını yapmanız gerekirse nasıl yapardınız, az daha bütçe eklenerek sunu almak hepsinden ıyı olur dedıgınız herhangi bir şey var mı?

olurda 1080p kararı verirsem de bu ıkısınden hangısını onerırsınız ya da bunlar dışında su alınır dedıgınız var mı bir öneriniz

Lenovo Legion R25i-30 Monitör (67B7GACBTK) (400 parlaklık 16m renk 23,8 ınch)

Samsung Odyssey G4 25" LS25BG400EUXUF (S25BG40) Monitör (400 parlaklık 16m renk 24,5ınch)

fazla montör var meşgul ediyorum kusura bakmayın, teşekkürler şimdiden

Son düzenleme:
Öncelikle kararsızlığım 23,8/25 ınch 1080p mı yoksa 27 ınch 1440p arasında. Açıkçası ileride PC toplarsam + PS5 1440p desteğini kullanabilmek amacıyla 1440p almaktan yanayım. Ancak 1440P'ye yetecek bir PC toplamanın bugünkü masrafını merak ediyorum.

PS5 kullanacağın için 2K monitörün hakkı olduğunu düşünüyorum ve 1080P'yi almanı mantıklı bulmuyorum. 2K için sistem düzmek pek bileşenlerin piyasasını takip etmesem de 20-25K+ olur diye tahmin ediyorum. Hadi diyelim sistem güçlü olmadı. Oyunları 1080P'de açar oynarsın. Görüntü keskinliğini kaybeder ama bazı oyunlar optimizasyonlu olduğu için downscale edilirken görüntüyü çok bozmuyor. Yani 2K monitör için hala seçim olumlu.

Hoparlör olması bir artı yoksa olmaması çok sorun değil mı kablo ile konsola veya monitöre hoparlör bağlama yolları mümkün mu ve kolay mı,mın 300 parlaklığa sahip olmasını ıstıyorum. Ve mümkünse 1Mr renk. 16 milyon renk sayısı ile 1 milyar renk sayısı arasında barız bir fark olur mu bılmıyorum. Çünkü bazı monitörler bu kıstasa takılıyor aşağıdaki Gigabyte G27Q ve ASUS TUF gıbı.

Eğer yakına oturacaksan monitörün hoparlör olması bir avantaj. Uzağa oturacaksan avantaj değil. Ses girişi olduğu için monitör arkasında oradan dış bir hoparlör ile ses alınabilir. 2K monitörlerin parlaklığı 350CD'den aşağı pek olmaz. Kötü modellerin olur. Onları zaten konuşmuyoruz. Renk konusu başlı başına bir konu. Fakat takıldığın bu konu Gaming modeller için doğru değil. Çünkü 10 bit olarak gözüken monitör 8bit+FRC ile 10 bit oluyor. True 10 bit panel kullanmıyorsun. Haliyle 10 bit renk kalitesini görmüyorsun. True 8 bit ve 16 milyon renkli monitör performansı her türlü yeter. Bu seçim kriteriniz olmasın. Bunları resim ile gösterirdim ama konu çok yer kaplar.

İleride PC toplama düşüncem olduğu ıcın Adaptive Sync G-Sync FreeSync konusuna da bakıyorum. Adaptive Sync olması bir dezavantaj mı? Avantaj mı anlayamadım aşağıdaki MSI G274qpf Adaptive Sync gıbı.

Adaptive Sync ile FreeSync aynı görevi yapan iki firma firmanın aynı yazılımları. Adaptive var FreeSync yok diye üzülmenize gerek yok. Komplike uyumlu olarak her yazılım da çalışıyor. Sadece G-Sync için DP kablosu şart.

*Monitör için önerilere gelirsek.
Çok uzatmadan asıl önerim Dell G2724D Monitör 27 inç'te bu olur. Konsol desteği çok iyi çünkü.
Eğer 31 inç istersen Dell G3223D Monitör bunu öneririm.
Konu içindeki 2K'da başı çeken MSI'ın MAG serisi artık yok. Onun yerine çıkan modeli de şu an stokta yok.
Dell aklına yatmazsa Aoc'u öneririm. Diğerlerini ele gitsin.

PS5 kullanacağın için 2K monitörün hakkı olduğunu düşünüyorum ve 1080P'yi almanı mantıklı bulmuyorum. 2K için sistem düzmek pek bileşenlerin piyasasını takip etmesem de 20-25K+ olur diye tahmin ediyorum. Hadi diyelim sistem güçlü olmadı. Oyunları 1080P'de açar oynarsın. Görüntü keskinliğini kaybeder ama bazı oyunlar optimizasyonlu olduğu için downscale edilirken görüntüyü çok bozmuyor. Yani 2K monitör için hala seçim olumlu.

Eğer yakına oturacaksan monitörün hoparlör olması bir avantaj. Uzağa oturacaksan avantaj değil. Ses girişi olduğu için monitör arkasında oradan dış bir hoparlör ile ses alınabilir. 2K monitörlerin parlaklığı 350CD'den aşağı pek olmaz. Kötü modellerin olur. Onları zaten konuşmuyoruz. Renk konusu başlı başına bir konu. Fakat takıldığın bu konu Gaming modeller için doğru değil. Çünkü 10 bit olarak gözüken monitör 8bit+FRC ile 10 bit oluyor. True 10 bit panel kullanmıyorsun. Haliyle 10 bit renk kalitesini görmüyorsun. True 8 bit ve 16 milyon renkli monitör performansı her türlü yeter. Bu seçim kriteriniz olmasın. Bunları resim ile gösterirdim ama konu çok yer kaplar.

Adaptive Sync ile FreeSync aynı görevi yapan iki firma firmanın aynı yazılımları. Adaptive var FreeSync yok diye üzülmenize gerek yok. Komplike uyumlu olarak her yazılım da çalışıyor. Sadece G-Sync için DP kablosu şart.

*Monitör için önerilere gelirsek.
Çok uzatmadan asıl önerim Dell G2724D Monitör 27 inç'te bu olur. Konsol desteği çok iyi çünkü.
Eğer 31 inç istersen Dell G3223D Monitör bunu öneririm.
Konu içindeki 2K'da başı çeken MSI'ın MAG serisi artık yok. Onun yerine çıkan modeli de şu an stokta yok.
Dell aklına yatmazsa Aoc'u öneririm. Diğerlerini ele gitsin.
Çok teşekkürler bilgiler için önerdiğiniz 27” dell monitör hoş ve bütçenin üzerine çıkılarak düşünülebilir ancak hoparlörü olmadığı gibi ses alabileceğim bir aux çıkışı da yok. 32” ise fazla. Aoc Q27G2S/EU ile MSI G274QPF arasındayım şuan. MAG yerine üretilen ama stoğu olmayan MSI modeli hangisi acaba ?

Düşünülebilir ancak hoparlörü olmadığı gibi ses alabileceğim bir AUX çıkışı da yok.

Evet fark ettim şimdi. Olmaması üzücü. Hiç dikkat etmemiştim.

AOC Q27G2S/EU ile MSI G274QPF arasındayım şu an. MAG yerine üretilen ama stoku olmayan MSI modeli hangisi acaba?

AOC ve MSI güzel modeller. İkisi de albenisi olan türden monitörler olduğu için tercih herşekilde memnun edecektir.
MAG yerine üretilen monitörü biliyorsundur. MSI G274QPF-QD Monitör

Evet fark ettim şimdi. Olmaması üzücü. Hiç dikkat etmemiştim.

AOC ve MSI güzel modeller. İkisi de albenisi olan türden monitörler olduğu için tercih herşekilde memnun edecektir.
MAG yerine üretilen monitörü biliyorsundur. MSI G274QPF-QD Monitör
Aa tamam. Bu ürün satılıyor sadece epey üzerinde fiyat bilgisi yok. Zaten size üstte yazdığım mesajda listede qd olmayan versiyonuna yer vermiştim dikkatten kaçmış olabilir.. qd olan ve olmayan ıkısı de satışta arada 2bın liralık bı fark var açıkçası bu farka değer bir şey olduğunu düşünmüyorum hem asıyor benı qd olan fıyat olarak. Bu yuzden msı g274qpf 'e yakınım. bu : MSI G274QPF Monitör
düşündüğüm monitörler

MSI 27" G274QPF adaptıve sync (400 parlaklık 1mr renk)

MSI 27" G274QPF G-sync (300 parlaklık 1mr renk)

Qd olmayan versiyonuna yer vermiştim dikkatten kaçmış olabilir

Hayır gördüm. Dell'i daha iyi bulduğum için önerip diğerlerine konu uzamasın diye yorum yazmadım. Fakat Dell'i elemek zorunda kalınca MSI'n QD'siz modelleri şıklar arasına katıldı. G274 daha iyi bir seçenektir. G-Sync çipli değil bu monitörler karıştırılmasın. Sync üzerinden DP yardımıyla açılıyor. Aklına yatan MSI baskın duruyor şu an. PS5 ile çekilmiş incelemeler varsa onları izleyip kararını ver. 👍

Hayır gördüm. Dell'i daha iyi bulduğum için önerip diğerlerine konu uzamasın diye yorum yazmadım. Fakat Dell'i elemek zorunda kalınca MSI'n QD'siz modelleri şıklar arasına katıldı. G274 daha iyi bir seçenektir. G-Sync çipli değil bu monitörler karıştırılmasın. Sync üzerinden DP yardımıyla açılıyor. Aklına yatan MSI baskın duruyor şu an. PS5 ile çekilmiş incelemeler varsa onları izleyip kararını ver. 👍

274Qpf'nin G-Sync olanı da var o sanırım çipli olsa gerek yanılıyor muyum? Onun için de DP şart mı? https://www.akakce.com/monitor/en-u...qhd-g-sync-ips-oyuncu-u-fiyati,236956673.html

Ancak anlamadığım bir şekilde yukarıdaki G-Sync olan 300 parlaklık iken aynı ürün Adaptive Sync olan 400 parlaklığa sahip. Bu ikisi arasındaki farklılıklar göz önüne alındığında hangisini tercih ederdiniz?

Bu da Akakçe başlığında FreeSync yazan ama satış sitelerinde Adaptive Sync (400prlk) olanın linki

274Qpf'nin G-Sync olanı da var o sanırım çipli olsa gerek yanılıyor muyum? Onun için de DP şart mı?

Evet yanılıyorsun. Çipli G-Sync'li monitörlerin fiyatları yüksek. Bu çipli sandığın monitörün ekran özelliklerinin görüntüsü. G-Sync komplike uyumlu olduğu yazılmış. Yani DP şart. Sonra OSD menüsünden monitörün Sync özelliklerinden hangisi varsa ya da Adaptive onu açacaksın.

Ancak anlamadığım bir şekilde yukarıdaki G-Sync olan 300 parlaklık iken aynı ürün Adaptive Sync olan 400 parlaklığa sahip. Bu ikisi arasındaki farklılıklar göz önüne alındığında hangisini tercih ederdiniz?

Panelin verdiği performansa göre parlaklık nit değeri farklı çıkabilir. Her monitörün farklı değerleri olur zaten. Monitöre yakından bakıldığı için ve karanlık oda içinde oynadığımızı varsayarsak 300CD parlaklık yeteri olabiliyor. Daha canlı renkler isteniyorsa ve oda aydınlıktsa yüksek nit değeri olan monitöre yönelmek lazım.

1702624590083.png

Evet yanılıyorsun. Çipli G-Sync'li monitörlerin fiyatları yüksek. Bu çipli sandığın monitörün ekran özelliklerinin görüntüsü. G-Sync komplike uyumlu olduğu yazılmış. Yani DP şart. Sonra OSD menüsünden monitörün Sync özelliklerinden hangisi varsa ya da Adaptive onu açacaksın.

Panelin verdiği performansa göre parlaklık nit değeri farklı çıkabilir. Her monitörün farklı değerleri olur zaten. Monitöre yakından bakıldığı için ve karanlık oda içinde oynadığımızı varsayarsak 300CD parlaklık yeteri olabiliyor. Daha canlı renkler isteniyorsa ve oda aydınlıktsa yüksek nit değeri olan monitöre yönelmek lazım.

Eki Görüntüle 2053329
Tüm değerli yorum ve yardım için teşekkür ederim

Yeni konular

Geri
Yukarı