Konsollarda 30 FPS yeterli geliyor mu?

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
GoodRAM IRDM Pro 2x 16 GB DDR4 3600 MHz CL18
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 24H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 24H2 64 Bit (x64)
Arch Linux
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Konsol kullanmıyorum fakat merak ettiğim bir konu var.

Ben PC'de 30 FPS oyun oynarken fare hareketlerinde yavaşlama hissediyorum. PC'de 30 FPS ancak ortalama bir deneyim sunuyor. İyi bir deneyim için 60 FPS ve üstü gerekiyor. Hatta ben 144 Hz monitör kullanıyorum ve rekabetçi oyunlarda 144 FPS ve üstünde oynuyorum.

Konsollarda birçok oyun 30 FPS çalışıyor. Mesela Xbox Series S, Red Dead Redemption 2'yi 30 FPS ile çalıştırabiliyor. Peki 30 FPS ile rahat oynanabiliyor mu? Kullananlar varsa deneyiminiz nasıl?

Not: Xbox Series S'i örnek verdim fakat herhangi bir konsol sahibi de konuda deneyimini paylaşabilir.

PS4'de TLOU 2, GoW ve Spider-Man'i 30 FPS oynamış biri olarak kesinlikle çok farklı olduğunu söylemeliyim. Bir kere buradaki bariz fark bu oyunların PS4'e özel optimize edilmiş olması ve fare değil, gamepad kullanıyor olmanız. Çok güzel bir oyun keyfi sunmuştu bana PS4. 30 FPS kesinlikle 30 FPS olduğunu hissettirmiyor.

Series S için pek bir şey diyemem çünkü deneyim etmedim fakat kendisi yeni nesil bir konsol ve asla memnun olmayan birine rastlamadım. Eminim ki Series S'de üzmeyecektir.

Ben PC'de 30 FPS oyun oynarken fare hareketlerinde yavaşlama hissediyorum. PC'de 30 FPS ancak ortalama bir deneyim sunuyor. İyi bir deneyim için 60 FPS ve üstü gerekiyor. Hatta ben 144 Hz monitör kullanıyorum ve rekabetçi oyunlarda 144 FPS ve üstünde oynuyorum.

Konsollarda birçok oyun 30 FPS çalışıyor. Mesela Xbox Series S, Red Dead Redemption 2'yi 30 FPS ile çalıştırabiliyor. Peki 30 FPS ile rahat oynanabiliyor mu? Kullananlar varsa deneyiminiz nasıl?

Not: Xbox Series S'i örnek verdim fakat herhangi bir konsol sahibi de konuda deneyimini paylaşabilir.

PS4'te GTA V, FIFA 19, PES 19, Batman oyunlarını oynadım. Bu arada Slim versiyonunda. Bana hiçbir kasma yaşatmadı açıkçası. Yani 30 FPS olduğunu hissettirmez merak etmeyin. Series S konusuna gelecek olursak daha yeni nesil ve daha iyi birimlere sahip. Çoğu kişi 120FPS oynattığını söylüyordu onun için entegre edildiği oyunların. Ama hangisini alayım derseniz ben Series S derdim. Hem Game Pass avantajıda var.

PC'de AC Odyssey'i mouse klavye ile Ultra'da 45 FPS oynarken kasıyormuş gibi gelirken Gamepad'e geçtiğimde çok akıcıymış gibi hissettiriyor. Sadece gamepad bile bu kadar fark ettiriyorsa konsol optimizeliği ile bildiğimiz 30 FPS'e benzemeyeceğine eminim.

PS4'de TLOU 2, GoW ve Spider-Man'i 30 FPS oynamış biri olarak kesinlikle çok farklı olduğunu söylemeliyim. Bir kere buradaki bariz fark bu oyunların PS4'e özel optimize edilmiş olması ve fare değil, gamepad kullanıyor olmanız. Çok güzel bir oyun keyfi sunmuştu bana PS4. 30 FPS kesinlikle 30 FPS olduğunu hissettirmiyor.

Series S için pek bir şey diyemem çünkü deneyim etmedim fakat kendisi yeni nesil bir konsol ve asla memnun olmayan birine rastlamadım. Eminim ki Series S'de üzmeyecektir.
Hocam Series S sahibiyim RDR2 PS4 ve Series S üzerinden oynadım ps4 versiyonu daha akıcı geldi series s üzerinden oynarken kasıyormuş gibi geldi ikiside 30 fps ama neden öyle anlamadım ya xbox versiyonu kötü yada 3-4 tane 60 fps oyun oynadım onlardan geçince değişik geldi. Ek olarak Long dark oyunu PS4 60FPS Xbox Series S 30 fps garip

PlayStation üzerinden oynanan oyunlar genelde 30FPS'nin biraz üstünde çalışır ama FPS 30'a sabitlenir bu sayede FPS düşüşü olmaz ve oyun akıcı gibi görünür. Ayrıca Gamepad ile oynarken de 30FPS farkını anlamanız zor.

Geri
Yukarı