Kopya çekmediği halde kağıdını almak

FurkanAltun

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İzmir
Bu sene Lise 1'e geçtim ve bir çocukla tanıştım. Ortak sınavlar oluyor biliyorsunuz. Astronomi sınavına girdik ve çocuğun arkasında oturuyordum ben. Hoca sıra sıra herkesin kağıdının altına baktı bir şey yazıyor mu diye ve bir şey bulamadı.

Daha sonra bir tur attı ve kalem kutularımızın içine baktı. Benimkinin içinde kağıt vardı ama Astronomi ile ilgili bir şey yazmıyordu. Sonra arkadaşımın kalem kutusunda ise Gök biliminin tanımı falan yazıyordu yani sınavdaki soruların cevabı değildi ama tanımdı astronomi ile ilgili. Bu arada hoca sınavların cevaplarını zaten vermişti sanırım Lise 1'de bu Astronomi not yükseltmek için konulmuş.

Her neyse hoca arkadaşın kalem kutusunu aldı ve kağıdı görünce gök bilimi falan derken kağıdını aldı sınavın 5. dakikasında. Çocuğa ciddi anlamda çok üzüldüm çünkü sınava gelince kopya çekmediğim halde kağıdımı aldılar eğer kopya yazılırsa E-Okul'a babam direk beni okuldan alır eğitim hayatım biter dedi. Ben de bir şey bulamadım hocayla gittik konuştuk anlattık durumu başta sınıf öğretmenine yani rehberliğe. Öğretmen tamam ben konuşurum astronomi hocanız ile dedi biz de tamam dedik. Çocuk yine ağladı gerçekten üzgündü çünkü eğitim hayatının bitmesinden korkuyordu çocuk bu arada çok zeki değil ama çalışıyor yine de.

Daha sonra astronomi hocası ile görüştük. O da tamam ben bakacağım dedi ama çocuk emin değil. Eğer o kopya işareti yazılırsa babası cidden okuldan alacak diye düşünüyor ve rahat duramadı. Herhangi bir şey yapma şansımız yok mu? Kağıdı alan öğretmen ise kalem kutuda ne işi var diyor ve kopya sanıyor. Hatta yanında ki 11. sınıf olan abi de şahit kopya çekmediğine. Nasıl bir şey yapabiliriz? Lütfen ciddi yardımlar edin teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kağıtta kopya içerikli bilgiler yoksa sorun olmaz. Yine de sınavda kalem kutuda not tutmanız yanlış, ister iyi niyetli olun ister olmayın. Bir kopya ile eğitim hayatının bitmeyeceğini de bilin. Sonraki sınavlarda daha dikkatli olsun.
Şöyle diyor sıkıntı o değil kopya yazılması. Yani sıfırdan 0 alsa bile sıkıntı yok onun için zaten hoca cevaplarını veriyor astronomide. Tek sıkıntı kopya yazılması yani. Tabii ki diğer sıkıntıda ortalaması düşecek.

Hocalar bu durumu kopya olarak geçmezler sisteme korkmasına gerek yok. Ancak sınavlarda kıpır kıpır olmak da hocaların kopya çekilmesine yönelik dürtülerini uyarır. Ben de zaman zaman sınavlarda gözetmenlik yaptım. Şu ana kadar 40 kopya yakaladıysak bunların 4-5 tanesi rapor edilip sicile işlendi. Diğerleri eğer öğrencinin samimiyetine inanılıyorsa sadece kağıdına el konuldu ve yıl sonunda 01 olarak girdi sisteme.

Sınav zaten aşırı basitti hoca cevaplarını vermişti. 5 soru vardı. Sorular ayın halleri, güneş nedir falandı. 3 tanesini yapıp 60 puanı almıştı zaten ama daha sonra hoca aldı kağıdını. Yani bu 01 falan diye mi girilecek sınav dersinde ki öğretmen bizim dersimize girmiyor. Herkes 90-100 alırken o çocuğun 01 almasına yapılacak bir şey yok yani.

Lise 2'deyim bende senin gibi endişeliydim böyle konularda hoca cevapları vermiş zaten rahat olun takmayın bişey olmaz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı