Korsan (crack) uygulama nedir?

• Konuyu başlatan sial
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 80
  • Görüntüleme 7B
Merhaba dostlarım. Bu gün sizlere korsan uygulama indirmek, kullanmak nedir ondan bahsedeceğim.
Orijinal kullanmak nedir? Bir uygulamanın, yapımcı şirket tarafından kodlanıp, telif haklarına sahip olduğu versiyonunu kendi web sitelerinden indirmemiz veyahut satın almamız sonucunda gerçekleştirdiğimiz eylemdir.
Korsan (crack) nedir? Bir uygulamanın yapımcılarının, uygulamayı insanlara paralı olarak sunduğu halde, internetten ücretsiz bir versiyonunu bulup indirmektir. Yani lisanssız uygulama kullanmaktır.
Cezası nedir? Lisanssız yazılım kullanmak
Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'n 75. maddesine göre şikayete bağlı bir suçtur. bu suçun cezalandırılması ve takibi şikayete bağlıdır. Yani demem o ki, eğer ki lisans sahipleri tarafından, lisanslı uygulamaları lisanssız kullandığınız tespit edilirse, kendi inisiyatiflerine bağlı olarak sizden şikayetçi olabilirler. Bunun en açık örneği bağlantıda, sorunu dile getiren setrox isimli kullanıcının başına gelen durumdur. Eklemek isterim ki technopat.net forumu olarak korsan uygulama kullanılmasına ve kullanmaya itilmesine tamamen karşıyız. Kullanmayın, kullandırtmayın!

Oyunlar bazında konuşursak firmaların da bir durup düşünmesi lazım. Witcher 3'ü korsan bitiren insanlar bile sonra indirimden satın aldılar hakkını verebilmek için. CDPR gibi ufak bir stüdyo devler ligine çıktı elde ettiği kazançla, tabii CP77 ile batırdılar ama bu ayrı konu. RDR2, Skyrim gibi oyunlar 30 milyon satış rakamını kırdı geçti.

Türkiye için de konuşursak alım gücünden ayrı, Steam vb. olmadığı dönemlerde bu ülkede orijinal oyunu bile alamazdın çünkü yoktu yaşı yeten varsa bilir. Türkiye'nin yerini Türkçe diye bir dilin varlığını bilmiyor firmalar (örn: Rockstar) oyunları Türkiye'de deli gibi satılmasına rağmen. Ama büyük firmaların gözünde sen yok hükmündesin. En güzel bahanedir "korsan oynuyorlar o yüzden dil desteği gelmiyor" demek korsanın anavatanı olan ülkelerin Rusça ve Portekizce dilleri her oyunda varken.

Kardeşim oyunu yapan adam zaten çok kazanıyor. Milyonlar kazanıyor. Korsan yapan adam 3 bin TL maximum kazanıyor. Ayrıca somut bir şey ile soyut bir şeyi karşılaştıramazsınız.

Hocam bu düşünce çok yanlış fazla kazanıyor diye böyle bir şey yapmak gerçekten çok saçma.
Ha bu arada bende korsan kullanıyorum(açıklayabilirim :D).

Hocam sadece şunu soruyorum:
O ürünü ne için satışa çıkarıyorlar?

İsteyen istediğini kullanır, ben kullanmıyorum. Ama kullanana da karışmayın.

Bende kullanmıyorum gül gibi 11klık bilgisayarımın başına bir şey gelmesin diye ama kullanana da karışmam isteyen istediğini istediği şekilde yapar ve bu da bize düşmez oyunun veya uygulamaların yapımcıları bu kadar takmıyor anlamadım ki. Çevremizde o kadar olay olurken derdimiz bu mu oldu şimdi? Şayet ben bir program veya oyun geliştirsem korsan kullanacak varsa kullansın o onun karakteri şikayet etmekle de bulursam ederim ama özel olarak uğraşmam.

Bende eskiden korsan oynuyordum, beğenirsem satın alıyorum. Lütfen ekonomik durumları göz alın. Şimdi de paran yetmiyorsa oynama kardeşim demeyin. Evde insanların canı oyun oynamak istiyor. Bu tamamen kişisel tercih. Ben bilgisayarıma virüs bulaşır korkusundan olabildiğince korsan ürünü azalttım.

Bu arada korsana karşı olan insanların aynı tutumu film sektörüne de yapmasını diliyorum. Hangisinin evinde orijinal kutulu film ya da satın aldığı dijital Film/Dizi var merak ediyorum. Hani korsan karşıtları ya.

Netflix alıp izleyebilir. O korsana girmiyor. Çoğu kişide Netflix veya Amazon Prime olduğunu düşünüyorum.

Sınırsız olmayan bir şeye, ulaşılmayacak bir bedel koyarsanız, olacağı budur. Fbı basmadığı sürece, sıkıntı yok.

Sınırsız olmadığını kim söyledi?

Netflix alıp izleyebilir. O korsana girmiyor. Çoğu kişide Netflix veya Amazon Prime olduğunu düşünüyorum.

Ok.

Haklısınız ama her Film/Dizi/Anime Netflix ve Amazon Prime'de olmuyor. Olsa da Türkiye'de yasak ya da Türkçe Altyazı/Dublajı mevcut değil. Ne demiş Gabe Newell, ''korsan bir hizmet sorunudur" Steam'ın güzel servisi sayesiyle birçok insan korsanı bıraktı.

Haklısınız ama her Film/Dizi/Anime Netflix ve Amazon Prime'de olmuyor. Olsa da Türkiye'de yasak ya da Türkçe Altyazı/Dublajı mevcut değil. Ne demiş Gabe Newell, "korsan bir hizmet sorunudur" Steam'ın güzel servisi sayesiyle birçok insan korsanı bıraktı.

Açıkcası Netflix'te olmayan dizi görmedim. 1 tane film vardı o da çok bilinen bir şey değildi. Ve o dizi film zaten orada yoksa o korsana girmez. Yapımcı kendisi ücretsiz yayınlamıştır. Eğer öyle değilse nereden izlenecek film?

Yeni konular

Geri
Yukarı