Deneyap Kart İncelemesi - İlk İzlenim ve Uygulama

Bugün üyesi olduğum atölyede Deneyap Kartlarımızı almak için çağırıldık. Ben de hazır almışken incelemesini yapmak istedim.

Dene_yap_122.jpg

Ürün linki: Deneyap Kart

Kutu İçeriği
  • Deneyap Kart
  • Deneyap Kamera
  • 300 cm 24 pin FFC kablo
  • 50 cm USB A/Mikro-B USB kablo
  • Kullanıcı Kılavuzu

IMG_20210602_152652.jpg

IMG_20210602_152702.jpg

IMG_20210602_152712.jpg

IMG_20210602_152727.jpg

IMG_20210602_152737.jpg

İlk İzlenimlerim
Fotoğraflarda gördüğüme ürün bana nedense büyük geldi ama elime aldığımda küçük olunca şaşırdım bir an. 😀 Küçük derken yanlış anlaşılmasın boyutu bir NodeMCU kadar.

IMG_20210602_155428.jpg

Zaten özellik olarak da NodeMCU gibi desek yanlış olmaz. Birkaç artı özelliği var tabii NodeMCU'ya göre. Örneğin üzerinde dahili mikrofon bulunması, dahili kamera girişi bulunması gibi. Elimdeki NodeMCU'yu genişliğinden dolayı breadboard da kullanamıyordum (Sonraki versiyonlarda düzelttiler sanırım emin değilim) ama Deneyap Kart'ı breadboard üzerine oturtunca sağ ve sol tarafında 1 sıralık pin girişi boş kalıyor. Bunu düşünerek yapmaları beni mutlu etti.

IMG_20210602_162951.jpg

Kurulumlar ve Uygulama

Daha önce Arduino yazılımı üzerine NodeMCU kurduysanız, kurulum kısmını kolayca yaparsınız. O zaman kuruluma başlayalım.

İlk olarak Arduino yazılımını açıp Dosya >> Tercihler kısmına geliyoruz.
1.png

Ardından Ek Devre Kartları Yöneticisi URL'leri kısmının sonunda bulunan butona basıyoruz.

2.png

Açılan menüye aşağıda verdiğim linki ekleyip menüyü kapatıyoruz.

JSON index file: https://raw.githubusercontent.com/d...no-core/master/package_deneyapkart_index.json

3.png

Ardından Araçlar >> Kart >> Kart Yöneticisi kısmına geliyoruz.

4.png

Arama kısmına "Deneyap Gelistirme Kartlari" yazdıktan sonra çıkan paketi kuruyoruz.

5.png

Paketi kurduktan sonra tekrardan Araçlar >> Kart geldikten sonra Deneyap Gelistirme Kartlari alt menüsünden Deneyap Kart'ı seçiyoruz.

6.png

Kartımızı bilgisayara takıyoruz ve hangi porta takılı olduğunu öğreniyoruz.

7.png

Portumuzu öğrendikten sonra Araçlar >> Port kısmından kartımız hangi porta takılıysa seçiyoruz.

8.png

Kart kurulumu bitti. Sırada denemek için örnek yüz tanıma projesini kartımıza yükleyelim.

İlk olarak Dosya >> Örnekler >> 09_AL kısmına gelip KameraYuzTanima dosyasını açıyoruz.

9.png

Projenin boyutu yüksek olduğu için kartı buna göre ayarlamamız gerekiyor. Araçlar >> Partition Scheme alt menüsüne gelip Huge APP (3MB No OTA/1MB SPIFFS) seçeneğini seçiyoruz.

10.png

Ardından SSID kısmına kablosuz ağ isminiz, password kısmına kablosuz ağ şifrenizi giriyorsunuz. Bilgileri iki tırnak arasına girmeyi ihmal etmeyin.

11.png

Son olarak Araçlar menüsünden Seri Port Ekranı'nı açıyoruz. Ardından baud rate seçeneğini 115200 olarak seçiyoruz ve bütün işlemlerimiz bitiyor.

12.png

İşlemlerimiz bittiğine göre kodumuzu karta yükleyelim ve çalıştıralım. Ardından seri port ekranına yazılacak olan ip adresini tarayıcımızda açalım.

13.png

QQVGA(160x120) Yüz tanıma açık.

vlc_aGXwc2YWJW.png

UXGA(1600x1200) Yüz tanıma kapalı.

vlc_Cwhceb9Fo7.png

Dosya Ekleri

• IMG_20210602_152627.jpg
    IMG_20210602_152627.jpg
    146,9 KB · Görüntüleme: 53
  • 9.png
    9.png
    35 KB · Görüntüleme: 53