Korsan oyun desteğinin Sosyal'de çok az olması

Ekonomik Miladını Doldurmuş/Dijital sürümleri çok buglu olan oyunlarda korsana destek vermeli miyiz?

• Evet

Oy: 109 63,7%
  • Hayır

Oy: 23 13,5%
  • Bilmiyorum

Oy: 7 4,1%
  • Sadece belirli oyunlarda

Oy: 32 18,7%

• Oy verenlerin toplamı
    171
Abandonware oyunlara zaten destek veriliyor. Diğer arkadaşın dediği gibi hala satışta ise bir gelir beklentisi elbette vardır. Ayrıca bug olup olmaması bir şeyi değiştirmiyor.

Korsan içerikleri kullanmanın yasalarca suç olduğu gerçeğini değiştirmiyor ekonomimiz. Technopat Sosyal'de korsan içeriğe desteğin olmaması gerektiğini düşünüyorum.

Ürün resmi olarak satılmıyorsa zaten destek verildiği oluyor. Onun dışında üyenin ilk konusunda da destek veriliyor, tabii hatanın kaynağı korsan yazılım/oyun değilse.

Merhabalar, Technopat'ta biliyorsunuz ki korsan program ve oyun desteği çok nadir durumların haricinde kesinkle yasak. Korsan program konusuna karışmıyorum o normal ancak oyun konusunda;
Sadece o oyun dijital satıştan kalkmışsa destek verebiliyoruz. Ben de korsana genel olarak karşıyım ancak;

Sizce de belli bir süre geçmiş ve ekonomik olarak miladını doldurmuş oyunların, korsan kurulumlarına destek versek iyi olmaz mı? Sonuç olarak firma zaten oyun Online değilse ve üzerinden 5+ sene geçmiş ise ekonomik olarak bir beklenti içerisine girmez. Ben 5 yaş üstü oyunların korsan olarak yüklenmesini doğru buluyorum hele ki günümüzdeki ekonomik şartlar ile...

Özellikle Rockstar Games'in en ikonik 3D oyunu olan San Andreas'ın Steam versiyonu korsan versiyonuna göre oldukça bozuk. Validm'in yaptığı 40 dakikalık bir GTA: Sa Steam versiyonu neden çok kötü diye bir videosu var. Bence bu tür sıkıntılı ve yaşlı oyunlarda korsana destek vermeliyiz. Siz ne düşünüyorsunuz?

İsteyen crack olarak bedava oynar isteyen de para verir oynar, kimse kimseye korsan kullanma para vererek oyna deme hakkında sahip değil. Karışamazsın kardeşim, o adam bedava oynuyor diye senin zoruna niye gidiyor? Sen de oynuyorsun oyna oyununu.

Ekonomik Miladını Doldurmuş/Dijital sürümleri çok buglu olan oyunlarda korsana destek vermeli miyiz?
Boyle sorsan da %75 evet cikardi bu arada.

Oyun çok eski, hiçbir platformda satılmıyor olsa dahi genelde korsan indirenler bedavaoyunfreecrackindir.com tarzı sitelerden indirip trojan ile malware içinde yüzdükleri için sağlıklı bir destek sağlanamıyor açıkçası. Kalkıp şu siteden indir diye link paylaşmak da kurallar aykırı oluyor bildiğim kadarıyla. Bu da kısır döngüye giriyor. Bu açıdan bir esneklik sağlanabilir.

Satılmayan oyun için bildiğimiz, güvenli ve sorunsuz kaynak varsa onu paylaşmaya izin verilebilir.

İsteyen crack olarak bedava oynar isteyen de para verir oynar, kimse kimseye korsan kullanma para vererek oyna deme hakkında sahip değil. Karışamazsın kardeşim, o adam bedava oynuyor diye senin zoruna niye gidiyor? Sen de oynuyorsun oyna oyununu.
Ben teknik destek konusundan bahsediyorum. İsteyen 1 gün önce çıkmış oyunun crack'i varsa da indirir oynar biz o konuda değiliz bir süre geçtikten sonra teknik konuda destek verip vermemeyi tartışıyoruz.
Korsan için internette tonla video var forumlar var zaten isteyen oralardan baksın bu forumda korsana destek mantıksız.
Bu forumda okul dersleri için bile başlıklar var neden olmasın ki? Diğer forumlar da daha çok indirme forumu aynı zamanda hiçbiri de Technopat kadar büyük değil.
Dostum sen firmanın beklentisini nereden bileceksin? Bethesda hala Skyrim üzerine beklentiye giriyor. Çok bomboş bir konu olmuş açıkçası.
Orada beklemez derken beklememeli demek istedim. Bethesda beklentiye girmekten çok sömürgeye giriyor gibi. Skyrimin enchaned versiyonu da bek gelişmiş değildi açıkçası.
Miladını doldurmuş desteği kesilmiş oyunlara, konsollara vs. vs. gibi şeylere bence destek verebiliriz.

Eki Görüntüle 1222446

Sosyal kurallarının 19. maddesi. :D
Ben zaten konuda bunu yazdım. Sadece dijital satıştan kalktıysa destek veriliyor dedim zaten.
Dijital sürümü satılıyorsa destek verilmemeli. Steam'den alma Rockstar Launcher'dan al örnek veriyorum. 5 yıl 10 yıl farketmez bence.
Tamam da RL sürümü de Steamle aynı sürümü aynı zamanda lisanları da bitti diye pek çok 3D oyunlarından (GTA IV ve öncesi) müzikleri çıkardılar lisanları yenilemek yerine. Eğer oyuna lisans parası harcamak istemiyorlarsa 20 yıldır düzeltmedikleri bugları düzeltmeyip oyuna da bakmıyorlarsa para da kazanma beklentileri de çok değildir.
Nedense benim yüklediğim korsan oyunlar daha çok FPS veriyor.
Özellikle EA gibi deli gibi oyunlarda korsan karşıtı sistem barındıran şirketlerde öyle
Boyle sorsan da %75 evet cikardi bu arada.
Ben indirme anlamında sormadım ki, teknik destek hakkında sordum yoksa bana ne isteyen istediğini yapar.
Oyun çok eski, hiçbir platformda satılmıyor olsa dahi genelde korsan indirenler bedavaoyunfreecrackindir.com tarzı sitelerden indirip trojan ile malware içinde yüzdükleri için sağlıklı bir destek sağlanamıyor açıkçası. Kalkıp şu siteden indir diye link paylaşmak da kurallar aykırı oluyor bildiğim kadarıyla. Bu da kısır döngüye giriyor. Bu açıdan bir esneklik sağlanabilir.

Satılmayan oyun için bildiğimiz, güvenli ve sorunsuz kaynak varsa onu paylaşmaya izin verilebilir.
Yok farklı bir forum olmadığı sürece link serbest, güvenilir kaynaklardan da link verilebilir. Destek verilememesinin sebebi etik olamaması ve illegal olması ancak destek vermek illegal değil ki kullanmak öyle.

Son düzenleme:
Tamam da RL sürümü de Steamle aynı sürümü aynı zamanda lisanları da bitti diye pek çok 3D oyunlarından (GTA IV ve öncesi) müzikleri çıkardılar lisanları yenilemek yerine. Eğer oyuna lisans parası harcamak istemiyorlarsa 20 yıldır düzeltmedikleri bugları düzeltmeyip oyuna da bakmıyorlarsa para da kazanma beklentileri de çok değildir.
Çok olmasa bile var mı? Var. O zaman bence oyun orijinal alınmalı. Emeğe saygı gibi düşünün en azından. Eğer siz orijinal oynamazsanız saygı duyarım. Ancak ben orijinal alma taraftarıyım.

Orjinal, korsan tartışmasına girmeyeceğim fakat GTA Trilogy'i kesinlikle korsan oynayın!
Sakın 550 TL para verecek kadar akıl tutulması yaşamayın. Hiç korsan oyun önereceğim aklıma gelmezdi. Ama Rockstar bunu sonuna kadar hak etti.

Kısa bir görüş aktaracak olursam, artık oyunların fiyatı malum. Ekonominin durumu da malum. Oyunlara 400-500 TL verecek maddi durumu olmayanlar olabilir. Bu yüzden bu insanlara orjinal alamıyorsan oynama diye yargılayacak değilim. Pandemide eve kapanıyorlar ve yapacak aktiviteleri olmuyor. Bu insanlar hiç mi bir şeyden tat alamasın veya kafa dağıtamasın? Ülkemizde mutluluk lüks haline geldi. Geneli genç arkadaşlarımız oluyor. Ailelerinden bir oyun için bahsedilen rakamları istemeleri çok zor. O yüzden herkes ne yapmak isterse onu yapsın. İndirim gününü beklesinler demeyin. 500 TL fiyatı olan bir oyun maksimum 400 TL'ye iner. Ve genel fiyatının düşmesi yılları bulur. RDR2 hala aynı fiyat mesela.

Fakat korsanı abartarak 100 TL'ye kadar olan oyunları da aynı şekilde oynarlarsa, işte o zaman sorun var demektir. 20-30 TL'ye fıstık gibi oyunlar oluyor. E onları da artık bir zahmet alın be kardeşim! Korsan olarak oynamayın. Her şeyi tadında bırakmak lazım. Bizim milletimiz suyunu çıkarmayı sever. Benim bahsettiğim korsan oynanmasına bir şey diyemem dediklerim 400-500 veya daha üstü fiyatlara sahip olan oyunlar için. Aşağısına değil. Bu yanlış anlaşılmasın.

Sonuç olarak korsan oynayanları yargılamak bize düşmez. Kendileri etik buluyorsa diyecek bir şey yok. Fakat emek hırsızlığı olduğunu kabul etmek gerekir. Ama olayı abartarak bu arkadaşlara direkt hırsız damgası koyulmasını da doğru bulmuyorum. Yaşını almış ve maddi kazancını sağlayan kişiler, gerektiği gibi orjinal oyunları alıyor zaten. Korsan kullanan kesim genelde genç arkadaşlarımız oluyor. Onlara da fazla kızamıyorum açıkçası.

Yeni konular

Geri
Yukarı