Korsan oyun indirme siteleri güvenli mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Belli sitelerden indirildiği sürece problem olmaz, şu ana kadar bir zararını görmedim, ama bu da başkasının bilgisayarında tehlike unsuru oluşturmayacağı anlamına gelmez, en iyisi oynanılacak oyunu mümkünse Steam, Origin, Uplay, Battle.net, Rockstar Games, Epic Games vb. gibi mağazalardan; özellikle indirim günlerinde satın alarak, hem oyun yapımcılarının hakkı verilmiş, hem de sistem güvenliği kesin ve net bir şekilde korunmuş olur.

Benim eskim kaç kere virüs kaptı bu sebeple unuttum bile. Artık para verip kullanıyorum gerçekten büyük kolaylık. Boşu boşuna korsan ile uğraşmayın azıcık para verin kafanız rahat olsun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kime neye duyar kasılıyor burada anlamış değilim. Burdaki her insan en azından, bilmiyorum belki yaşça küçük olup bu durumu bilmeyenler vardır ancak el altından kaçak 5-10TL'ye oyun aldığımız zamanları hatırlarım. Şu an zamanlar değişti ve artık bu tarz işletmelere gerek kalmadı ancak Türkiye'de oyuna harcanan paranın gereksiz olduğu düşüncesi toplumumuz tarafından ve klasik aileler tarafından hala aynı şekilde algılanmakta. Ve burada belki fazla söylüyor olabilirim ancak %40 ila 50 arası bilgisayar oyunu oynayan kişilerin oyun alması yukarıda bahsettiğim sebepler + ekonomik sebeplerden dolayı neredeyse imkansız hale geliyor. Böyle bir durumda korsana yönelmek zorunda kalıyorlar. Ha tabii bu doğru bir şey mi? Bu tartışılır. Ancak birey ekonomik açıdan bağımsız bir hale gelene kadar ve imkanı yoksa, kendi adıma konuşmak gerekirse, evet korsan kullanabilir. İleri de parası ve imkanı olursa bu yapımcıları desteklemek için oyun alabilir ama bunu insanlara dayatmak ve ne yapacağını söylemek 3. bir kişiye düşmez.

Hatta komiktir ki sosyalde korsana yasak konu kilit diyen arkadaşlar için, "Windows 7 loader rehberi" bulunmakta ve bu rehberin amacı parası olmayan arkadaşların kolayca ve güvenilir bir şekilde Windows kurulumu sağlamasını yapmakta yardımcı olmak. O yüzden bilmiyorum kime duyar kasıyorsunuz bilmiyorum ama dışardan bakınca şahsen ben sadece bir grup insanın birbirini şakşakladığını görüyorum.

Konu sahibinin sorusuna gelirsek, fitgirl repacks, xatab dodi repack ve darck repack "güvenilir" dağıtımcılar. Ancak bunları direkt olarak kaynağından indirmelisin zira bu adlar altında malware dağıtan kopya siteler bulunmakta.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kime neye duyar kasılıyor burda anlamış değilim. Burdaki her insan en azından, bilmiyorum belki yaşça küçük olup bu durumu bilmeyenler vardır ancak el altından kaçak 5-10TL ye oyun aldığımız zamanları hatırlarım. Şuan zamanlar değişti ve artık bu tarz işletmelere gerek kalmadı ancak Türkiye de oyuna harcanan paranın gereksiz olduğu düşüncesi toplumumuz tarafından ve klasik aileler tarafından hala aynı şekilde algılanmakta. Ve burada belki fazla söylüyor olabilirim ancak %40 ila 50 arası bilgisayar oyunu oynayan kişilerin oyun alması yukarıda bahsettiğim sebepler + ekonomik sebeplerden dolayı neredeyse imkansız hale geliyor. Böyle bir durumda korsana yönelmek zorunda kalıyorlar. Ha tabi bu doğru birşey mi? Bu tartışılır. Ancak birey ekonomik açıdan bağımsız bir hale gelene kadar ve imkanı yoksa, kendi adıma konuşmak gerekirse, evet korsan kullanabilir. İleride parası ve imkanı olursa bu yapımcıları desteklemek için oyun alabilir ama bunu insanlara dayatmak ve ne yapıcağını söylemek 3. bir kişiye düşmez.

Hatta komiktir ki sosyalde korsana yasak konu kilit diyen arkadaşlar için, "Windows 7 Loader Rehberi" bulunmakta ve bu rehberin amacı parası olmayan arkadaşların kolayca ve güvenilir bir şekilde Windows kurulumu sağlamasını yapmakta yardımcı olmak. O yüzden bilmiyorum kime duyar kasıyorsunuz bilmiyorum ama dışardan bakınca şahsen ben sadece bir grup insanın birbirini şakşakladığını görüyorum.

Konu sahibinin sorusuna gelirsek, Fitgirl repacks, xatab dodi repack ve darck repack "güvenilir" dağıtımcılar. Ancak bunları direk olarak kaynağından indirmelisin zira bu adlar altında malware dağıtan kopya siteler bulunmakta.
Öncelikle burada kullanıcı sahibinin sorma şeklinden korsan ve orijinal yazılımı ayırt edebileceğini anlamanız gerekir. Ayrıca konuya ilk cevap veren kişi olarak korsan hiçbir ürünün güvenli olmayacağını açık ve net belirttim.

Buna Fitgirl Repacks, Skidrow gibi dağıtıcılar da dahildir. Yazılım hazırlayan programcı olarak size şunu söylüyorum benim bu kadar ter döküp üstüne ücret vermeyen kesimin ödeme yapmadığını görmek sinirlerimi tamamen bozar.

Zaten böyle bir yorumu yaptığınıza göre program veya oyunların fareyle nesneleri sürükleyerek tasarlanmadığını biliyorsunuzdur.

Bazı durumlarda korsan tabi kullanılmak zorunda kalınıyor. Fakat böyle bir başlığa korsan yazılım veya warez web sitesi önermek tamamen yanlış ve yasa dışıdır.

Bunu emeğin karşılığını bekleyen tüm programcılar adına yazıyorum.

Farkettiyseniz ilk cevabı ben net olarak arkadaşa verdim.

İyi forumlar.
Belli sitelerden indirildiği sürece problem olmaz, şu ana kadar bir zararını görmedim, ama bu da başkasının bilgisayarında tehlike unsuru oluşturmayacağı anlamına gelmez, en iyisi oynanılacak oyunu mümkünse Steam, Origin, Uplay, Battle.net, Rockstar Games, Epic Games vb. gibi mağazalardan; özellikle indirim günlerinde satın alarak, hem oyun yapımcılarının hakkı verilmiş, hem de sistem güvenliği kesin ve net bir şekilde korunmuş olur.
Siz farkında değil iken zararları olabiliyor. DDOS saldırılarının nasıl gerçekleştirildiğini, veri ihlallerini bir düşünün derim.

Yıllarca kullandım o zamanlar haberim yoktu Steam'den, Origin'den ve hiç bir sorun yaşamadım. Ama bu önerdigim anlamına gelmez.

Öncelikle burada kullanıcı sahibinin sorma şeklinden korsan ve orijinal yazılımı ayırt edebileceğini anlamanız gerekir. Ayrıca konuya ilk cevap veren kişi olarak korsan hiçbir ürünün güvenli olmayacağını açık ve net belirttim.

Buna Fitgirl Repacks, Skidrow gibi dağıtıcılar da dahildir. Yazılım hazırlayan programcı olarak size şunu söylüyorum benim bu kadar ter döküp üstüne ücret vermeyen kesimin ödeme yapmadığını görmek sinirlerimi tamamen bozar.

Zaten böyle bir yorumu yaptığınıza göre program veya oyunların fareyle nesneleri sürükleyerek tasarlanmadığını biliyorsunuzdur.

Bazı durumlarda korsan tabi kullanılmak zorunda kalınıyor. Fakat böyle bir başlığa korsan yazılım veya warez web sitesi önermek tamamen yanlış ve yasa dışıdır.

Bunu emeğin karşılığını bekleyen tüm programcılar adına yazıyorum.

Farkettiyseniz ilk cevabı ben net olarak arkadaşa verdim.

İyi forumlar.

Siz farkında değil iken zararları olabiliyor. DDOS saldırılarının nasıl gerçekleştirildiğini, veri ihlallerini bir düşünün derim.

Herşeye "teknik" açıdan yaklaşıyorsak o zaman şöyle başlayayım;

Ben burada herhangi bir öneride bulunmuyorum veya belli bir siteye yöneltmiyorum eğer ki yöneltseydim linkleri ile birlikte buradan indirmelisin ve şunu yapmalısın demem gerekirdi. Ben sadece korsan indirme "teşebbüsünde" buluncaksa bu dağıtımcıların taklitçi websitelerinden uzak durmasını en iyi seçeneği olucağını belirtiyorum. Bu sitelerin güvenilir olduğunu zaten iddaa etmedim. İmalı şekilde kullandığımı belirtmek için tik içine alıp güvenilir olduğunu yazdım ancak farkettiğim kadarıyla bunu büyük harfler "DANGER DANGER STAY AWAY" şeklinde yazıp veya daha "net" bir şekilde ifade etmem gerekiyordu sanırım. Benim hatam. Yikes

Korsan program kullanılmasını bende istemem yanlış anlama ancak maalesef ki yaşadığımız coğrafya ve sosyo-ekonomik durum gereği çoğu gencin geçmesi/geçtiği bir durum ve burada gene yanlış anlama ama müneccim değilim ve karşımdaki kişinin nasıl biri olduğunu ne eğitim aldığını bir bakışta söyleyemiyorum. Profiline de girip baktım. 32 yaşında olduğu gözüküyor bu ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemem. Ancak cevabımı buna uygun bir şekilde veriyorum. Karşımdakini ne olursa olsun "çocuk" olarak yaklaşmıyorum aksine yetişkin olarak yaklaşıyorum.

Aynı zamanda yasalardan bahsetmek gerekirse, eğer yasalar doğru düzgün işleseydi şuan kolayca "korsan" film ve dizi streaming sitelerine, korsan e-pub uygulamaları ve TR bazlı torrentler sitelerinin bütün IPSler tarafında izlemeye alınıp devamında devlet tarafında cezai işlem uygulaması yasaya girip işleme girerdi. Ancak maalesef istenilen dünya ile olan gerçeklik arasında dağlar kadar fark var.

İlk defa bir korsan konusu moderatör tarafından kapatılmamış ilginç. Bu arada bir ara korsan oyuna destek verilmeli mi diye bir konu vardı yetkililer tarafından açılmış. Orada oy çoğunluğu verilmeliden yanaydı. fakat üyelerin fikri önemli değil herhalde hala çoğu korsan oyun gönderisi şak diye yoruma kapatılıyor. Neyse.
1589202293116.png

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı