Korsan oyuncular hakkında ne düşünüyorsunuz?

Eksilen ürün olmuyor ama bu işe giren insanların alacağı/aldığı parayı gasp etmiş oluyorsunuz. Küçük oyun firmalarında ortaklik ile calisan arkadaslarim var. Maaşı yuksek degil ama ortakligi var. Adamın alacağı para çalınıyor bu şekilde...
Korsan indirecek adam korsan indiriyor, orijinal alacak adam zaten alıyor. Korsancı bir arkadaş orijinal alacak adama gidip "bu oyunu orijinal alırsan yakarım seni" deyip oyunu almasına engel olmadığı sürece para çalınması söz konusu olamaz. Korsan oyunun tek sıkıntısının emek hırsızlığı olduğunu düşünüyorum. Maddi konuda giren çıkan yok yani firmalara.

Hayatımda hiç korsan kullanmadım. Fakat eğer bir oyun firması çok zenginse ve oyunu çok pahalıysa zengin firmanın oyununu korsan indirirdim.

Korsan indirecek adam korsan indiriyor, orijinal alacak adam zaten alıyor. Korsancı bir arkadaş orijinal alacak adama gidip "bu oyunu orijinal alırsan yakarım seni" deyip oyunu almasına engel olmadığı sürece para çalınması söz konusu olamaz. Korsan oyunun tek sıkıntısının emek hırsızlığı olduğunu düşünüyorum. Maddi konuda giren çıkan yok yani firmalara.
Sizin görüşunüz bu yönte ama benim görüşüm bu yönde değil. Saygı duyarim. Ama orada çalışan insanlar var. Bir ürün çıkarıyorlar. Hırsız, zaten hırsızlik yapacak diye onu saymamak bana mantıklı gelmiyor. Online oyunlari ele alırsak; arkadaş oynamak için internete ihtiyacin var ve hesap açman lazim. Bu sayede korsan oynayamazsın. (aşabiliyorlar mi hic bilmiyorum bu tarz olaylari)

Ben yazılım geliştiriciyim. Yazılım geliştirirken lisanslarina özellikle dikkat ediyorum. O lisansa uygun şekilde isteyen istediği kodumu kullanabilir. Ama satış yapacağım bir ürünü başkası korsan olarak kullansa bu benim hakkımı yemek demektir. Oyun kısıtlı bir cerceve bence. Bireysel olarak bir firmada korsan bir yazilim kullandiginizda (örnek pycharm) ciddi bir maddi yaptirimi oluyor.

Şahsen korsan kullanan kim varsa umarim hayatinin belli bir zamaninda hukuki yaptirimlara ugrar diye umut edebilirim. Bazen geceledigim oluyor birseyleri yaparken. Oyun sektörü o kadar zor bir sektörki; insanlarin haklarının yenmesine gönlüm rahat el vermiyor. Gereksiz yükselebiliyorum.:)

Legal bir şey bu şekilde mi savunuluyor. O zaman ben de şu soruyu sormak istiyorum Legal oyun firma savunucularına...

Mesela Valve CS:GO hakkında ne düşünüyorsunuz ? Kendi market pazarında bir skin için yeri gelir 50 bin TL nakit para karşılığında satılmasına izin vermesini gerçekten normal buluyor musunuz ? Ya da gidip Valve'nin orjinal seçkin hesap CS:GO satın aldığınız zaman karşınıza hile gelmesine ne diyorsunuz ? Bunu geçtim, Valve'nin hile için hiçbir şey yapmaması hakkında ne düşünüyorsunuz ? Ne kadar saçma bir sistemleri var. Overwatch nedir yahu ? Koskoca Valve, oyunun kendi yapımcıları buna nasıl engel olamaz ? Bundan neredeyse 15 sene önce Türkiye'de CS 1.6'da Senoyna sunucularında moderatörlük yapan genç bir çocuk vardı. Kendi senoyna sunucularında ufak bir yazılım geliştirmişti. Server'a bağlanan kişilerin config dosyaları resetleniyordu. Alias komutlarını engelliyordu, ve bu sayede bir tuşu birden fazla şekilde ayarlayamıyordu kimse. Ayrıca hile diye şüphelendiğin kişinin nick'ini yazıp komut girdiğin zaman 2 saniye'de senin CS klasörüne report ettiğin kişinin ekran görüntüsü direkt aktarılıyordu. Valve'ye bak, Overwatch yapmış milleti demo izlemeye kitliyor. En az 30 bin kere report alınca belki VAC ban yiyor hileci :) Şu firmaları neden savunuyorsunuz? Sizin emek anlayışınız nedir? Tabi ki ben emek hırsızlarını savunmuyorum.

Çoğu oyunu orjinal oynarım ama arada korsan da oynuyorum. Yani 400 TL'ye de oyun çıkıyor.Nasıl alalım onları? Bazı oyunlar almak çok güç.

Herhangi bir oyunu ya da programı korsan kullanmıyorum. Bilgisayarıma hesaplarımı ve kendi bilgilerimi kaydederken içim rahat etsin istiyorum. Bendeki biraz takıntılık derecesine geldi. Zaten eğer bir oyunu alacak param yoksa, bu oyunu oynamayı hak etmiyorumdur. O yüzden oynamam bu kadar basit.

Herhangi bir oyunu ya da programı korsan kullanmıyorum. Bilgisayarıma hesaplarımı ve kendi bilgilerimi kaydederken içim rahat etsin istiyorum. Bendeki biraz takıntılık derecesine geldi. Zaten eğer bir oyunu alacak param yoksa, bu oyunu oynamayı hak etmiyorumdur. O yüzden oynamam bu kadar basit.

eğer bir oyunu alacak param yoksa, bu oyunu oynamayı hak etmiyorumdur. O yüzden oynamam bu kadar basit.
Sonunda şu fikre sahip olan birisinin yorumunu gördüm, içim rahatladı. İşe geri dönebilirim. :D

Günümüzde yeni çıkan oyunların fiyatları aşağı yukarı belli 400 TL bandında oyun bile var. Ülkenin şartları belli kendi ekonomik özgürlüğü olmayan oyuncular mecbur korsana yönelmekte. Yurtdışındaki alım gücü zaten belli bunu tartışmaya gerek yok. İnsanların paraları değerli bu da sözün bittiği yer.

Sonunda şu fikre sahip olan birisinin yorumunu gördüm, içim rahatladı. İşe geri dönebilirim. :D.

Yazılım geliştirici olduğunuz için bilginiz vardır diye soruyorum. İsteseler de engelleme imkanları yok mu üreticilerin bu korsan yayılımını? Misal ben bir oyun yapsam bunun hiçbir şekilde korsan kullanılmamasını sağlayamaz mıyım?
Bir de bir oyuncunun oyunu hiç oynamaması ile korsan oynamasının yapımcı şirket için bir farkı var mıdır?

Zaten eğer bir oyunu alacak param yoksa, bu oyunu oynamayı hak etmiyorumdur.

Alacak paranız olmadığı için oynamayı hak etmediğinizi düşünmek bir garip geliyor. Korsan oynayan adamın "hadi şunu korsan indireyim de şirketi zarara uğratayım hehehe." Düşüncesiyle indirdiğini zannetmiyorum. Hiç oynamayacağıma korsan oynarım, imkanım olunca da satın alırım düşüncesi olabilir. Önceki sayfalarda da yazmıştım şahsen yıllarca korsan oynayıp, sonrasında biraz para toparlayınca gidip satın aldım aynı oyunu bilgisayarda korsanı yüklüyken.

Geri
Yukarı