Korsan veya orijinal oyun neden tercih edersiniz?

Kenan.dınc

Hectopat
Bu konunun altına gelip korsan desteğimiz yok deyip konuyu kilitlemenin bir anlamı yok. Ne sayfaya ne de bu konuyu okuyacak insana bir faydası olmaz.

Arkadaşlar annem de babam da asgari ücretle çalışıyor. Ben de uzaktan eğitimden fırsat buldukça tarlaya yevmiyeye gidiyorum. Markete gidince bir cips istese canım en az 2-3 defa alıp almamayı düşünüyorum. Çoğu zamanda almamayı tercih edip çıkıyorum (Türkiye şartları). Gelelim asıl konuya.

Arkadaşlar cebimde param var fakat orijinal oyun alamıyorum. Oyunların fiyatlarına bakıp bu oyun için 5 gün tarla da günde 12 saaten 60 saat çalışıyorum deyip oyuna para veremiyorum.

Burada bunu bahsetmemin sebebi birisi çıkıp o zaman korsan al deyip vicdanımı rahatlatması veya orijinal almam için beni teşfik etmesini beklemiyorum. Fakat bunu bir şekilde birilerine anlatmam ve danışmam gerekiyordu. Burada anlatmak istedim.

Korsan kullanan arkadaşların neden korsan kullandığını, orijinal alan arkadaşların neden orijinal aldığını merak ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Her yıl aynısı çıkan spor oyunlarına bırak para vermeyi, korsan oynamayı bile layık görmüyorum.

Far Cry 3'ten beri kopyala yapıştır yapılan Far Cry oyunlarını da para vermeye layık görmüyorum, 3. oyunu ücretsiz verdiklerinde alıp bitirdiğim için se zaten kalan seri ilgimi çekmiyor. Ücretsiz verirlerse oynarım, yoksa korsan indirip de gereksiz yere disk alanımı doldurmam bile.

Adobe programları işimi güzel görüyor, kesinlikle satın alınması gereken programlar. Ama gel gör ki bölgesel fiyatlandırma yok. Ücretsiz alternatiflerini de kullanmak zorunda değilim. Yerini tutuyorsa bile ben Adobe'ye alıştım. Paket halinde tüm Adobe setini korsan kurdum, gayet de mutluyum. Vicdanım rahat. Bu fiyatlara rağmen orijinal Adobe kullanan varsa parası çoktur, saygı duyarım. Ama onlar yeni bir özel jet alacak diye ben gidip birkaç aylık maaşımı Adobe programlarına yatıramam.

Normalde Cyberpunk 2077'yi korsan oynayacaktım fakat korsan koruması olmadan çıkacağını duyunca satın alasım geldi. Üstelik Türkiye'ye özel fiyatlandırma ile 250 lira olacakmış. Oyun da güzel gelirse neden satın almayayım ki?

Ben ortaya karışık kullanıyorum. Eski laptopuma KMS sunucusu kurdum ve ağdaki Windows'ları aktif tutuyor fakat aktifleştirilmemiş Windows'tan tek farkı sol altta uyarı yok bana göre. Sadece offline olan oyunlara para veresim gelmiyor bu yüzden oyunun kurulum dosyasını virüs Total'e koyup 1 hafta bekliyorum bir şey varsa zaten ortaya çıkmış oluyor. Orijinal kullandığım birçok yazılım da var. Bitdeffender Total Security kullanıyorum ve bir sürü oyunum da var.

Ben uzun zamandır korsan kullanmıyorum. Oyun her ne kadar iyi de olsa kötü de olsa altında çok büyük emek yatıyor. Az oyun oynuyorum, gerçekten iyi oyunlara para veriyorum ve değiyor genelde.

Maddi durumum iyi, oyuna para vermek benim için bütçeyi zorlayan bir şey değil. Bundan dolayı tamamen orijinal içerik kullanıyorum. Oyunları geçtim IDM'den Aida'ya kadar tüm yazılımlarım da orijinal.

Maddi durumum yeterli olmasa oyunu ilk günden almam, korsan da indirmem. İndirimleri beklerim.

Son düzenleme:
Bazı durumlar harici para verilebilir. (İyi indirimler, orjinalliği ucuz olan içerikler, çok sevdiğiniz bir oyun gibi) Ama bu konulara yüksek miktarda harcama yapmak, eğer durumunuz da pek iyi değilse bence biraz lüks kaçıyor.

Ek olarak korsan kullanıp vicdan meselesi yapmanızı da gerek yok. Durumu olan herkes zaten orjinal kullanıp geliştiricinin hakkını vermek ister.

Kendimden örnek vereyim. Okuldaki bir dersimden ötürü Adobe Animate programını kullanmam gerekiyor. Şimdi orjinal almak istesem, öğrenci olduğum için bana fazla geliyor. Ben de ne yapayım, orjinal alamadım diye vicdan meselesi yapıp dersten mi kalayım? Mecburen korsan kullanmak durumundayım.

Geri
Yukarı