Korsandan uzaklaşma rehberi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Zaten belirtiyor 71. ve 72. maddelerde kişisel kullanım dışı aktivitiler cezalandırılağı bahsediliyor.
Bende sana suç olmadığını söyleyen bir avukat gönderdim, bunu unutuyorsun.
Kişisel kullanım dışı aktivitelerin cezalandırılması kişisel kullanımların suç olmadığı anlamına gelmez, uyuşturucu satan birisi nasıl alandan daha çok ceza yiyorsa öyle.

Maddeleri yorumladığım yok, 71. ve 72. maddelerde yazanları sana basitleştirerek anlatmaya çalışıyorum, çünkü maddeleri kavrayamıyorsun. Benim bir yere varmama gerek yok varmak istemeyen sensin, sana her ne kadarda suç olmadığını kanıtlasamda kendi kafana göre şeylere inanıyorsun.
Üstte dediğim yine geçerli, ve kendi kafama göre şeylere inanmıyorum, maddeye ve diğer kaynaklara göre inanıyorum, ben ne kadar suç olmadığını kanıtlasam sende inanmıyorsun.

Ve şunu da söyleyeyim, senin gönderdiğin avukat eski yürürlülüğe göre yorum yapmış, 2015 yılında,
1602429310578.png

Ve yeni giren yürürlülükte o yazılımı indiren de suçlu olarak sayılıyor, benim gönderdiğim link ise yeni yürürlülüğe dayalı, 2018'de yazılmış.

Kişisel kullanım dışı aktivitelerin cezalandırılması kişisel kullanımların suç olmadığı anlamına gelmez, uyuşturucu satan birisi nasıl alandan daha çok ceza yiyorsa öyle.
Anlamına gelir dostum, neden o zaman maddede kişisel kullanım dışı amaçlarla kullanılan cezalandırılır yazıyor? Bu maddeleri yazan insanlar olabildiğince bilgilendirici ve basit bir şekilde yazmıyor mu?
Üstte dediğim yine geçerli, ve kendi kafama göre şeylere inanmıyorum, maddeye ve diğer kaynaklara göre inanıyorum, ben ne kadar suç olmadığını kanıtlasam sende inanmıyorsun.

Ve şunu da söyleyeyim, senin gönderdiğin avukat eski yürürlülüğe göre yorum yapmış, 2015 yılında,
Eki Görüntüle 698642
Ve yeni giren yürürlülükte o yazılımı indiren de suçlu olarak sayılıyor, benim gönderdiğim link ise yeni yürürlülüğe dayalı, 2018'de yazılmış.
Asıl sen inanmıyorsun, suç olduğunu hiçbir zaman kanıtlamadın ve kanıtlayamazsın da, o maddeler ticari amaçlarla kullanıldığı öngörülerek yazılmış şeyler, nasıl hırsızlıkla alakalı maddeler hırsızlığın yapıldığı öngörülen yazıldıysa aynı şey. Korsan dediğimizde hukukçuların aklına gelen ilk şey zaten, korsan paylaşım, ticari amaçla kullanım bu kadar basit.

Bak dostum eğer korsancıları suçlayacaksan korsan oynayanları değil kıranları suçla, buradan vur yani, bunları da sana ben söylemeyim, o kadar tartışmada haklı çıkmayı kafanda büyütmüşsün ki oyunu kıranları suçlayabileceğini unutmuşsun. Korsan oynayanların kimseye zararı yok, korsana teşvik etmiyor, kopyalanmış bir şeyin kolay kullanımından faydalanıyorlar sadece.

Dijital bir şeyi kopyalamanın suç olmadığını anlattım zaten, dijital yazılımı kopyalamak, yazılım dağıtıcısının kullanım şartları ve kopyalayan kişi arasında olan bir durumdur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu tasarımcılık yapıyorum ve bu iş üzerinden para kazanmaya çalışıyorum. Sırf Photoshop için Adobe benden aylık 140 TL istiyor. Üzgünüm ama öğrenci halimle böyle bir ücreti karşılayamam. GIMP kullanarak da tasarım yapamam. Photoshop'u öğrenmek için korsan kullanmak zorundayım ki ileride karşılayabilecek duruma gelebileyim. Korsanı zevkten değil zorunluluktan kullanıyorum ama bunu anlamak istemeyen insanlar hala var.
Sitemim karşılayabilecek güçte olup korsan kullanmayı tercih edenlere, vicdanen kabullenildiği sürece kişi kullanabilir bence. Özellikle belirli programları kullanmak zorunda olan öğrenciler.

Artık ne yazsam boş zaten, anlamak istemiyorsun, kanıt gösteriyorum bal gibi sen hala ticari amaç deyip duruyorsun, belirli bir raddeye ulaşmış sitesi ve bilgisi olan avukattan daha mı iyi bileceksin?
Dediğin şeyler varsayım üzerine kurulu, ne desem kabul etmeyeceksin, o yüzden sana korsan olarak almanın nasıl emek hırsızlığı olduğunu açıklayacağım;

Misal diyelim 5 yıl boyunca bir indie oyun üzerinde çalıştı birisi, varını yokunu ona verdi, bitirdikten sonra satmak istiyor ki biraz kar elde edesin, ve sen de gidip adamın para ile sattığı malı korsan bir siteden bedavaya kopyalıyorsun, üstüne üstlük korsan satanlara reklam kazancı da sağlıyorsun, oynayıp sonra da adamın parasını hiç vermiyorsun, şimdi bu emek hırsızlığı değil midir?

Artık ne yazsam boş zaten, anlamak istemiyorsun, kanıt gösteriyorum bal gibi sen hala ticari amaç deyip duruyorsun, belirli bir raddeye ulaşmış sitesi ve bilgisi olan avukattan daha mı iyi bileceksin?
dediğin şeyler varsayım üzerine kurulu,ne desem kabul etmeyeceksin, o yüzden sana korsan olarak almanın nasıl emek hırsızlığı olduğunu açıklayacağım;

Misal diyelim 5 yıl boyunca bir indie game üzerinde çalıştı birisi, varını yokunu ona verdi, bitirdikten sonra satmak istiyor ki biraz kar elde edesin, ve sen de gidip adamın para ile sattığı malı korsan bir siteden bedavaya kopyalıyorsun, üstüne üstlük korsan satanlara reklam kazancı da sağlıyorsun, oynayıp sonra da adamın parasını hiç vermiyorsun, şimdi bu emek hırsızlığı değil midir?
Korsan satanlara reklam kazancı diye bir söz konusu yok, bilmiyorum hiç RARBG'ye, Pirate Bay'e girdin mi, oralarda reklam bulunmuyor. Emek hırsızlığı demek birisinin emeğini boşa çıkarmak demek, ben kendim satış için yapan bir Indie oyun yapıcmısıyla tanışmadım, emek hırsızlığı olması için birisinin oyunun çıkmasını yavaşlatması veya engellemesi gerekir. Satış güvencesi için zaten yayımcılar var, Steam'de dikkatli bakarsan, Publisher ve Developer olmak üzere oyunun oynanmasını kılan, iki tane şey var, yani yayımcı ve geliştirici, yayımcı ekip geliştiriciye en başta bir ön ödeme yapıyor ve oyunun satışlarının bir kısmını geliştiriciye veriyor.

dediğin şeyler varsayım üzerine kurulu,ne desem kabul etmeyeceksin, o yüzden sana korsan olarak almanın nasıl emek hırsızlığı olduğunu açıklayacağım;
Dostum kanıtların hiçbiri direkt olarak dediğini doğrulamıyor, hepsi geçersiz, korsan kullanımdan dolayı hapse giren kimse tanımamış insanlar onlar. Hepsinin yazdıkları şeyler ticari amaçla kullanmak isteyenlere yönelik.

Şahsen zorunda kalmadığını sürece kişi korsan kullanmamalı. Burada zorunludan kastım öğrencisindir. Paran yetmez ve buna bağlı olarak kendini geliştirmek amaçlı kullanabilirsin. Ama sırf senin 2 günlük zevkin için kimse yıllarca emek verip yazdığı oyunu ve programı beleşe kullandırmaz. Bunu ya vicdanın varsa anlarsın ya da bir gün program yazarsın. İnsanlar korsan bulur kullanır. İşte o zaman anlarsın. Zaten her oyunu oynamak zorunda değilsin. Paran yetmiyor diye mağazayı soymaya hakkın yoksa. Korsan kullanmaya da hakkın yok.

Korsan satanlara reklam kazancı diye bir söz konusu yok, bilmiyorum hiç RARBG'ye, Pirate Bay'e girdin mi, oralarda reklam bulunmuyor. Emek hırsızlığı demek birisinin emeğini boşa çıkarmak ne demek, ben kendim satış için yapan bir Indie oyun yapıcmısıyla tanışmadım, emek hırsızlığı olması için birisinin oyunun çıkmasını yavaşlatması veya engellemesi gerekir. Satış güvencesi için zaten yayımcılar var, Steam'de dikkatli bakarsan, Publisher ve Developer olmak üzere oyunun oynanmasını kılan, iki tane şey var, yani yayımcı ve geliştirici, yayımcı ekip geliştiriciye en başta bir ön ödeme yapıyor ve oyunun satışlarının bir kısmını geliştiriciye veriyor.

Dostum kanıtların hiçbiri direkt olarak dediğini doğrulamıyor, hepsi geçersiz, korsan kullanımdan dolayı hapse giren kimse tanımamış insanlar onlar. Hepsinin yazdıkları şeyler ticari amaçla kullanmak isteyenlere yönelik.
1-Korsan yüzünden hapse girmezsin, seni tespit etmeleri çok zor olduğundan ve milyonlarca kişi aynı anda yaptığından
2-"Ben kendim satış için yapan bir Indie oyun yapımcısıyla tanışmadım" bu çok egoist bir laf, dünya senin etrafında dönmüyor, para da gökten yağmadığı için herkesin paraya ihtiyacı var, madem öyle neden paralı yapıyorlar oyunu satın almasını? Eğer önceden gönderdiğim makaleleri okusaydın ki okumamışsın orada para vermeden alanlara kızgın olan yapımcıları görürdün.
3-Çoğu korsan sitelerinde reklam var, skidrow gibi.
4-"Dostum kanıtların hiçbiri direkt olarak dediğini doğrulamıyor" baya ironik bir yazı, hele ki o kadar kanıt sunmama ve senin doğru dürüst bir şey söylemeden kanıtımın geçersiz olduğunu söylemen.

Basit düşün. Sen şimdi gidip Windows'un yazıldığı komutları çalıp kullansan ve bundan maddi kazanç elde etsen. Paşa paşa Microsoft sana dava açıp hapis veya para cezası ödetmez mi? Şu ana kadar pek görülmemesinin nedeni insanların uğraşmak istememesi veya çok uzun bir süreç olduğundan dolayıdır.

Hukuki yanını geçtim, dini yanını da geçtim. Ahlak bakımından bak. Sen emek verip yaptığın bir şeyin başkası tarafından kullanılmasını ister misin? Eminim. Şimdi bu yazdığım cevaba da bir cevap verip kurtulacaksın ama bunu ancak bir işe emek verip onun nasıl elinden kayıp gittiği gördüğün zaman anlayacaksın.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı