Kotlin Android Developer olarak 3 büyük şehir dışında çalışma imkanı nasıldır?

PhauX

Kilopat
Daha fazla  
Herkese selam. Bilindiği üzere Kotlin, Swift gibi native diller genellikle büyük firmaların, kurumsal şirketlerin tercih ettiği diller oluyor mesela Türkiye de ki büyük e-ticaret siteleri gibi. Fakat bu tür şirketlerin ofisleri genellikle hep büyük şirketlerde oluyor geneli İstanbul olmak üzere. İstanbul da yaşamayan biri için Kotlin veya herhangi bir native dil öğrenmesi ne kadar mantıklı olur? İş olanakları nasıl olur? Bilgili, dile hakim biri ise kolay iş bulunabilir mi? Bir yandan da uzaktan çalışma olayı var tabii ki ama o ihtimali düşünmeden adım atmak çok daha doğru olur gibi. Özellikle native dilleri sormamın sebebi İstanbul dışındaki şirketlerde çok büyük şirketler olmadıklarından cross-platform dillerinin kullanımı daha yaygın olur maliyeti düşürmek için. Bende cross-platform yazılım dillerinden şimdilik kaçınmaya çalışıyorum.

"Ben illaki bir şirkette çalışmalıyım." diye düşünmeyin. Kendi uygulamanızı da yazıp para kazanabilirsiniz ancak iki platform için de ayrı ayrı kodlamak sıkıntı. Cross-platforma yönelmeniz gerekebilir eğer yakınlarınızda herhangi iş imkanı yoksa.

"Ben illaki bir şirkette çalışmalıyım." diye düşünmeyin. Kendi uygulamanızı da yazıp para kazanabilirsiniz ancak iki platform için de ayrı ayrı kodlamak sıkıntı. Cross-platforma yönelmeniz gerekebilir eğer yakınlarınızda herhangi iş imkanı yoksa.
Hem Kotlin hem Flutter bir arada yürütülebilir mi acaba. Aslında dillerin çok bir önemi yok mobil tarafında kodlama temellerini biliyorsak diye düşünüyorum. MVVM mimarisi ve birkaç design pattern mobil kodlamada temeli oluşturuyor diye biliyorum yanlış mı biliyorum acaba? Ve ya bunların yanında şunlarda önemlidir dediğiniz başka konular var mıdır?

Hem Kotlin hem Flutter bir arada yürütülebilir mi acaba. Aslında dillerin çok bir önemi yok mobil tarafında kodlama temellerini biliyorsak diye düşünüyorum. MVVM mimarisi ve birkaç design pattern mobil kodlamada temeli oluşturuyor diye biliyorum yanlış mı biliyorum acaba? Ve ya bunların yanında şunlarda önemlidir dediğiniz başka konular var mıdır?
İlk soru "Ben bu programı yazarken hangi dili kullansam daha hızlı ve etkili bir sonuç çıkarırım?" olmalı. Bunun yanında hangi işletim sistemine de çıkacağı önemli. Siz dile göre yazmayın programlarınızı, diller size göre şekillensin. İkisi birden neden olmasın?

Geri
Yukarı