Kredi borcunu geç ödemek kredi notunu düşürür mü?

sametaydinsaMO

Picopat
Arkadaşlar 280bin lira borcum var. Zamanında parça parça kredi çektim altın, hisse, fon vs aldım.
Vadesi gelince ödüyordum ama şu aralar dolar yükseliyor ve yükselmeye devam edecek gözüküyor. Benim TL borcum eriyor. Ödemem gereken borcu 1 gün geciktirsem dahi binlerce lira karım oluyor. Sorum ise şu ben borcumu 15 gün geciktirsem sonra ödesem bu 15 gün içerisinde Findeks notum çok düşer mi ileride sorun yaratır mı? Teşekkürler.

Düşüş seviyesi, geeçmişteki(farklı varsa) bankalarınıza.Borç miktarı ve güne göre değiştiği için net konuşmak zor ama söylediğiniz fiyat üstünden 15 gün tahminimce çok düşürür.En mantıklısı yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi banka ile ödeme planında değişiklik konusunda görüşmeniz.Ve en uygun faizle yapılandırmaya gitmeniz.Her halükarda gecikme faizinden daha uygun bir bilanço çıkarırlar diye düşünüyorum.

Hocam aynı şekilde gecikme de gözüküyor.Gecikme/cezalı ödeme olduğunda da yeni kredi vermiyorlar.Nereden bakarsak bakalım pek bir seçeneği yok gibi..

Hocam aynı şekilde gecikme de gözüküyor.
Hocam gecikme şu şekilde oluyor. Bankalar ödemeleri değerlendiriyor bu kişi belli bir dönem mi sıkıntı yaşamış yoksa düzenli olarak ödememezlik mi yapıyor ona göre karar veriyorlar. Düzenli ödemeler devam ederse kredibilite zarar görmeyebiliyor.
Yapılandırmada o ürün için bir nokta koyuluyor. Borç bitene kadar bu nokta gözüküyor. Bankalardan kredi istediğinizde sicile bakıyorlar nokta var krediyi vermeyebiliyorlar.

Haklısınız hocam, ama bankaların tüm ödeme tarihlerine baktıklarını,herşeye dikkat ettiklerini, hatta ve hatta Kredi notu sorgulamanın bile kredi notunu etkilediğini bankada çalışan birçok kişiden duymuşluğum var(bazı bankalar alenen yalanlıyor bunu).Yakın zamanda yeni bir kredi için başvuracaksa sizin dediğinizi dikkate almasında fayda var.Ben gecikme faizleri çok yüksek olduğu için o şekilde yazmıştım.Saygılarımla..

Geri
Yukarı